ماسونری | پلاک ۵۲

آخرین شماره مجله پلاک52

ماسونری

تماشاخانه, سینما, معرفی فیلم, هنر هفتم

۵ خانه زیبا در فیلم ها که برای زندگی دوست داشتنی هستند 

بسیاری بر این باورند که یک خانه‌ی خوب مکانی است که گوشه گوشه‌اش حس و حال صاحبانش را منعکس می‌کند؛ با این اوصاف خانه‌ها در فیلم‌های سینمایی اهمیت دوچندانی دارند و اطلاعات بیش‌تری درباره‌ی روحیات شخصیت‌های موردعلاقه‌مان را در اختیارمان قرار می‌دهند و می‌توانیم شاهد شخصی‌ترین و تعیین‌کننده‌ترین تصمیم‌های زندگی‌شان‌ باشیم .

تماشاخانه, معرفی فیلم

۱۰ فیلم کمدی تماشایی که توسط کارگردانان زن ساخته شده است 

در حالی که تعداد بی‌شماری کمدی‌های معروف و خاطره‌انگیز به کارگردانی مردان توجه بسیاری را در طول سال‌ها به خود جلب کرده است، شکی نیست که بسیاری از کارگردانان زن هم در این ژانر نامی تاثیر گذار و در بعضی از فیلم ها فراتر از مردان برای خود دست و پا کرده‌اند.

ادبیات ایران و جهان, زیر سقف نویسندگی, فرهنگستان

انتشار نسخه کامل اثر تابوشکن صادق هدایت پس از ۷۵ سال 

صادق هدایت نسخه نهایی “قضیه توپ مرواری” را در سال ۱۳۲۷ برای انتشار در خارج از کشور برای دوستش حسن شهیدنورایی در فرانسه می‌فرستد تا با نام مستعار “هادی صداقت” در پاریس منتشر شود. مرگ نابهنگام شهیدنورایی و در پی آن خودکشی هدایت، انتشار آن را به تعویق انداخت.

داستان, ماموریت در دوبی

ماموریت در دوبی – قسمت هشتاد و سوم 

فیتز با شنیدن اندرز ملوک در آخرین لحظات دیدار با او احساس کرد که مادر لیلا با پیش کشیدن این موضوع به طور ضمنی به عشق آتشین او نسبت به دخترش اشاره کرده و حقیقت تلخ پذیرش شکست در یک عشق بی تناسب را در یک جمله کوتاه به او تذکر داده است.

ادبیات ایران و جهان, تاریخ

داستان دنباله دار سلیم سامورایی – قسمت سی و سوم 

فرخنده چادرش را جلوی صورتش کشید و آرام گریست. سلیم‌سامورایی رو به پنجره ایستاد و به دل سیاه شب زل زد. دقایقی بعد نعیمه‌خانم با سینی چای آمد و پشت سرش آقافرج پا به اتاق گذاشت.

تماشاخانه, معرفی فیلم

بهترین فیلم‌های تاریخی نتفلیکس که باید تماشا کنید 

در این مطلب بهترین فیلم‌های تاریخی نتفلیکس را بر اساس امتیازشان در وب‌سایت آی‌ام‌دی‌بی نام بردیم که تماشایش برای علاقه‌مندان به این ژانر خالی از لطف نیست.

تاریخ

چگونه اسکندر سپاه هخامنشیان را در غزه شکست داد؟ 

بعد از فلیسطی‌ها حاکمیت غزه بارها به دست اقوام و پادشاهان مختلف افتاد، از داوود،‌ پادشاه و پیامبر بنی‌اسرائیل تا آشوری‌ها، مصری‌ها و بابلی‌ها. تا این که در قرن ششم قبل از میلاد کورش کبیر بنیان‌گذار شاهنشاهی هخامنشی آن را به تسخیر درآورد.

اخبار فرهنگی و هنری

«وقت بلوغ» سهراب شهید ثالث؛ روزمره‌گی زندگی یک پسر بچه با مادری که کارگر جنسی است 

شهید ثالث طبق معمول غالب فیلم‌های آلمانی‌اش، جهنمی را ترسیم می‌کند که گریزی از آن نیست. این بار این جهنم تلخ‌تر است و تکان‌دهنده‌تر، چرا که شخصیت اصلی فیلم کودکی است که در برابر جهان بزرگسالان در حال خرد شدن است.