گپ و گفت با گروه موسیقی تهران-الف

خیابان نوازی در چهار راه ولیعصر

از تهران بلوز تا تهران - الف

اشاره: آریا قاسمی و آروین سیدان، گروه موسیقی تهران بلوز را در فروردین ۱۳۹۵ شکل دادند. فعالیت گروه تهران بلوز به صورت رسمی با اولین اجرا در حوالی چهارراه ولیعصر تهران آغاز شد و با اجرای موسیقی خیابانی ادامه یافت. اجراهایی که بعضی وقت ها باعث بسته شدن پیاده رو شمالی چهار راه ولیعصر هم می شد.

آنها نه تنها در خیابان اجرا می ­کردند، بلکه آهنگسازی و تمرین ­ها­یشان هم در خیابان بود. اعتقادشان این بود که باید کارهای ساخت خودشان را اجرا کنند و به ندرت به بازخوانی و اجرای مجدد کارهای دیگر هنرمندان می ­پرداختند مگر اینکه آن قطعات را نیز مطابق با سبک و حال و هوای خودشان تنظیم و اجرا کنند.

بعد از چند ماه خیابان نوازی، وقفه ای کوتاه در فعالیت آروین و آریا به وجود آمد ولی خیلی زود و با تغییر نوازنده ها، با نام جدید گروه ایونت فعالیت مشترک خود را از سرگرفتند، اما با این تفاوت که این بار اجرای آنها از زیر سقف آسمان، به زیر سقف کافه های تهران کوچ کرد.

گروه ایونت به غیر از اجراهای کافه ای، موسیقی تیاتر هم انجام می داد. اولین اجرای گروه برای موسیقی تیاتر، نمایش کمدی استشمامات بود که به کارگردانی میثم عبدی و در تماشاخانه کنش معاصر روی صحنه رفت و مورد استقبال قرار گرفت.

تیاتر بعدی پالت بود که به صورت کنسرت نمایش و به کارگردانی محمد حاتمی و در سالن ناظرزاده کرمانی خانه هنرمندان روی صحنه رفت.

در سال ۹۶، آروین و آریا که بعد از چند سال تجربه موفق در عرصه آهنگسازی و اجرا، حالا آرزوهای بزرگتری در سر داشتند، نام تهران-الف را برای گروه موسیقی خود انتخاب کردند.

در ادامه نمایش‌های دیگری به کارگردانی محمد خاتمی، سیم و سرمه به کارگردانی روزبه حسینی، پاتوق به کارگردانی مهدی پاشایی و چند نمایش دیگر نیز با ساخت و اجرای موسیقی تهران-الف روی صحنه رفت. و در همین حین در سالن ها و همایش های مختلف و در مجموعه هایی مانند کاخ سعد آباد و نیاوران هم به اجرای موسیقی ‌می پرداختند.

در این مدت نوازندگانی چون محمد طالبی، علی لطفی، متین عابدی، فرید الهی، امیرحسین قائم‌مقامی، حامد فیروزی در اجراها با گروه همکاری کرده اند.

اولین قطعه رسمی این گروه به نام طهرون در زمستان ۹۸ منتشر شد. این قطعه که در واقع داستان زندگی هنری آریا و آروین است، حال و هوای کاملا نوستالژیک – خصوصا برای ایرانیان دور از وطن مادری – دارد. طهرونِ تهران- الف، بسیار مورد توجه قرار گرفت که تائیدی بر نگاه حرفه ای این دو هنرمند به انتخاب صحیح ترانه، آهنگ سازی خوب به همراه اجرای قوی و متفاوت دارد. این گروه موسیقی خودساخته هنوز در ابتدای راه خود قرار دارد و اگر آریا و آروین بتوانند موسیقی خود را با همین کیفیت ادامه دهند، تهران- الف در آینده ای نه چندان دور، تبدیل به یکی از گروه های موفق و ماندگار موسیقی می شود. گروهی که به دلیل سلیقه و سبک خاص خود، می تواند نگاه مخاطبین غیر ایرانی را هم به خود جذب کند.

به مناسبت چهارمین سالگرد تشکیل گروه موسیقی تهران – الف ، در پاتوق این شماره پلاک ۵۲ گفت و گویی تصویری با آریا و آروین انجام دادیم که امیدواریم مورد توجه شما قرار گیرد.
#tehranalefmusic #Quarantine

#pelak52

#پلاک۵۲

PELAK52 Media and Advertising Inc.

Vancouver : 586 Silverdale Pl, North Vancouver, BC V7N 2Z5

(778)682 6253 (778)929 5362

Toronto :15 Carousel Crescent ,RichmondHill, ON, L4E 3X7

(416) 875-8543

  • Instagram
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn - Grey Circle