کار و کارآفرینی از دیدگاه ریچارد برانسون

قسمت اول

با توجه به شخصیت به دور از هرگونه تکلف ریچارد برانسون و نوع ادبیات گفتاری ساده و عامیانه او که به دلیل ترک زود هنگام مدرسه در سن ۱۶ سالگی و ورود او به دنیای تجارت حرفه­ ای بوده و همچنین مشکلش در خواندن و نوشتن (Dyslexia : خوانش­ پریشی) و اینکه تقریبا تمام کتاب­های نگارش یافته درباره برانسون از مصاحبه­ های صورت گرفته با او جمع­ آوری و تدوین شده ­اند، به منظور احترام به متن اصلی کتاب و امکان برقراری ارتباط هرچه بیشتر خوانندگان گرامی با حال و هوای واقعی ، طرز فکر و نگرش ریچارد برانسون به زندگی و کسب و کار، ترجمه با زبانی نسبتا محاوره­ ای انجام شده است.


 • کار کردن با شادی و لذت

به نظر من،کارآفرینی خود یکی از خصلت­های ذاتی بشر است ... کارآفرینی عبارتی است که آدمهای سن و سال دار به کار می­برند و ما باید آن را به چیزی ساده ­تر مثل کار کردن لذت بخش تغییر بدهیم.

- Business Stripped Bare, page 39

 • باکره در تجارت (Virgin)

همه می خندیدند ... فکری به ذهنم خطور کرد.... « من هم در تجارت تازه­ کار و دست نخورده هستم ... پس چرا اسم باکره را برای شروع کارم انتخاب نکنم ؟»

- Bloomberg Game Changers , May 10,2011

 • شروع کردن

... ما به این نتیجه رسیدیم که می­توانیم بدون اینکه پولی به فروشگاه­ها بابت فروختن آلبوم­های موسیقی بپردازیم، کار خودمان را از طریق فرستادن پستی سفارش­ها به مشتریان در سراسر کشور شروع کنیم و هر آلبوم موسیقی را ۱۰ تا ۲۵ سنت ارزان تر از قیمت بازار بفروشیم.

مثلا یک آلبوم موسیقی را از ای ام آی به قیمت ۳۱ شیلینگ بخریم در حالیکه فروشگاه­ها این آلبوم را ۴۰ شیلینگ به مشتریان می­فروختند. ما با گرفتن سفارش و ارسال پستی، می­توانستیم آن را با قیمت ۳۵ شیلینگ به دست مردم برسانیم.

شرکت ویرجین رکوردز به صده و صدها جوان در سراسر کشور کمک کرد که آلبوم موسیقی مورد علاقه خود را ۶ تا ۸ شیلینگ ارزان تر از هر جایی بخرند.

- Unnamed documentary, 1971

 • تنها راز موفقیت در کسب و کار

من هیچ رازی ندارم. به نظرم قاعده و قانون مشخصی هم در تجارت وجود ندارد. من فقط همیشه سخت کار کردم و همیشه خودم را باور داشتم که می­توانم موفق بشوم.

- Screw it, let’s do it , page 30


 • تصمیم­ گیری با قاطعیت

من همیشه می­دانم که چه آلبوم موسیقی را برای سرمایه ­گذاری دوست دارم و چه آلبومی را دوست ندارم.

- New york Times , June 3 1984

 • ریسک ­پذیری

اگر ما در طول راه خود ریسک­ پذیر نمی­بودیم، ویرجین هرگز نمی­توانست گروه موفقی که الان هست، باشد. شما باید واقعا به کاری که انجام می­دهید ایمان داشته باشید و ریسک­های آن را هم قبول کنید.

- Like a Virgin, page 27

 • ویرجین برایدز

در خصوص عدم موافقیت فروشگاه لباس عروس ویرجین برایدز : ما حتی نتوانستیم یک مشتری - منظور عروس(های) باکره که ترجمه فارسی ویرجین برایدز است - برای آن فروشگاه پیدا کنیم!

- TED Talks, March 2007

 • از هزینه ­ها غافل نباشید

در ارتباط با تاسیس شرکت ویرجین آتلانتیک : ... من با این کار به جنگ نمی­روم. حتی اگر قرار باشد روزی این شرکت را جمع کنیم، بیشتر از دو ماه سود گروه ویرجین برای ما هزینه به همراه نخواهد داشت.

- Wall Street Journal, August 20,1984

 • کسب تجربه

به نظر من مردم تا جایی که بتوانند باید در عمل تجربه بدست بیاورند. خود من در تحصیل موفق نبودم و هر چیزی که یاد گرفته­ ام، از تجارب عملی بوده که در زندگی به دست آورده ­ام. تا جائیکه می­توانیم باید آموخته ­های دوران تحصیل را در عمل و زندگی واقعی تمرین کنیم .

- Richard Branson : Talking Management ,February 16,2010

 • شخصیت کارآفرین

شخصیت فرد کارآفرین، پویا و چالشگر و به گونه ­ایست که می­تواند آغاز­گر شروع یک کسب و کار جدید باشد، هر چند ممکن است خودش دانش کافی در مورد تمام جزئیات پیشبرد آن فعالیت را نداشته باشد.

- Business Stripped Bare, page 259

کاری که عاشقش هستید را انجام دهید تا موفقیت و ثروت خودش به سویتان بشتابد!

احساس رضایتمندی

کارآفرینی، احساس رضایتمندی از زندگی را با خودش به همراه دارد. عمق این احساس هیچوقت با جوایز و تعریف و تمجید دیگران قابل اندازه گیری نیست. این، احساسی قلبی است از آنچه که کارآفرین توانسته برای بهتر شدن دنیا انجام دهد.

- Success, July 1, 2009


اگر می­خواهید مدیر باشید، باید همچنان تمام وقت در کنار فعالیت تجاری خود باقی بمانید و به رشد آن کمک کنید. اما اگر می­ خواهید کارآفرینی کنید، باید مدیر لایقی برای کسب و کار خود پیدا کنید و آن را به او بسپارید، خودتان به ایده­ های نو فکر کنید، از زندگی لذت ببرید و برای پایه­ گذاری کسب و کار جدیدی که در ذهن دارید، برنامه ­ریزی کنید.

 • تفاوت کارآفرین و مدیر

اگر مالک یک تجارت کوچک هستید، باید همه چیز را در مورد آن بدانید و با آگاهی کامل از تک تک فعالیت­های تجاری، خودتان بتوانید آن را کنترل کنید. ولی وقتی فعالیت شما گسترش پیدا می­کند، دیگر باید تصمیم بگیرید که آیا می­خواهید مدیر باقی بمانید یا کارآفرینی کنید؟

اگر می­خواهید مدیر باشید، باید همچنان تمام وقت در کنار فعالیت تجاری خود باقی بمانید و به رشد آن کمک کنید. اما اگر می­ خواهید کارآفرینی کنید، باید مدیر لایقی برای کسب و کار خود پیدا کنید و آن را به او بسپارید، خودتان به ایده­ های نو فکر کنید، از زندگی لذت ببرید و برای پایه­ گذاری کسب و کار جدیدی که در ذهن دارید، برنامه ­ریزی کنید.

- Business Stripped Bare, page 260-261


ادامه دارد...شماره جدید مجله بین المللی پلاک ۵۲ منتشر شد

پلاک ۵۲ را ورق بزنید#Richard_Branson

#Virgin

#Virgin_Rebel

#pelak52

#پلاک۵۲

#کارآفرینی

PELAK52 Media and Advertising Inc.

Vancouver : 586 Silverdale Pl, North Vancouver, BC V7N 2Z5

(778)682 6253 (778)929 5362

Toronto :15 Carousel Crescent ,RichmondHill, ON, L4E 3X7

(416) 875-8543

 • Instagram
 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn - Grey Circle