همه چیز درباره مهاجران مزدکیشهرام شهیدی

همه شما حتما یک مزدک در بین دوستانتان دارید. منظورم مزدک میرزایی که الان معروفترین مزدک مهاجر است، نیست! این را هم می دانم که آیین مزدکی سده‎های بسیاری است که دیگر وجود ندارد. منظورم از «مزدک»، مردان ِ زن دار در کانادا است. من هم تازگی و با مهاجرت خانواده‎ی صمیمی‎ترین دوستم به کانادا از امروز به جمع شما پیوستم. خب خیلی هم عجیب بود که من به این سن رسیده بودم و از بین اطرافیانم کسی مهاجرت نکرده بود. کم کم داشتم به خودم شک می‎کردم و در خلوت از خودم می‎پرسیدم نکنه عیب و ایرادی دارم . هی در آینه به خودم نگاه می‎کردم و خودم را چکاپ پزشکی می‎کردم که مطمئن شوم اگر هنوز از اطرافیان من کسی به کانادا مهاجرت نکرده، عیب از من نیست. این را می‎گویم چون تقریبا اثبات شده امروزه از هر دو نفر ایرانی، هفت و نیم نفر قصد مهاجرت دارند! چپ‎چپ نگاهم نکنید که این چه آمار مسخره‎ای است. در ایران، هیچ کاری، نشد ندارد.ارائه آمارهای قشنگ که اصلا نشد ندارد. شاید هم این کم بودن میل مهاجرت در اطرافیان من به این برمی‎گردد که هرکس با من در مورد مهاجرت مشورت کرده رای‎اش را زده‎ام. یعنی خیلی دوستانه به او گفته‎ام اگر خیلی به مهاجرت علاقه‎مندی یک هفته‎ی تمام، صبح زود بلند شو، رختخوابت را مرتب کن، خودت صبحانه درست کن، زود و سر وقت برو سرکار ، تو محل کار از تلفن همراهت استفاده نکن، لباسهایت را خودت اتو کن. با اتوبوس و مترو تردد کن، برگشتی خانه آشپزی کن و تک و تنها بنشین شجریان گوش کن و... اگر بعد از یک هفته با همه این کارها مشکلی نداشتی ،اشکال ندارد می‎توانی به قول وکلای مهاجرت، اپلای کنی.

البته این دوست من خیلی کم‎تر از یک هفته مرا متقاعد کرد که باید مهاجرت کند. چطور متقاعد شدم؟ راستش با یک سئوال ساده. شنبه، یکشنبه و دوشنبه راس ساعت شش صبح به من تلفن کرد و مرا از خواب پراند و از من پرسید شما برای من که شاگرد اول مهندسی برق از دانشگاه شریف هستم کار سراغ داری؟ من هم هر روز به او گفتم« ای مردم آزار» و سه شنبه قبل از این که او از من این را بپرسد گفتم: «شما از این آزمون سربلند بیرون آمدی و برو به سلامت!» یعنی فهمیدم بیکاری عامل مهمی در مهاجرت است. البته غیر از بیکاری تغییر فصل هم در مهاجرت موثر است. درست مثل پرندگانی که سر موسم هرساله ییلاق و قشلاق می‎کنند، مهاجرت هم فصل دارد. اصلا این پدیده باعث شده ما پنج فصل داشته باشیم. فصل‎های بهار ، تابستان، مهاجرت ، پاییز و زمستان!

راستش در پروسه منصرف کردنش از او پرسیدم اصلا چرا می‎خواهی بروی؟ جواب داد ما باید مثل پدرانمان سرزمین هایمان را وسعت دهیم و کشورهای دیگر را اشغال کنیم. الگوی خانواده ما حسن صباح است. در دلم گفتم البته این الگو بیش‎تر شبیه استراتژی راهبردی برخی کشورهای اشغالگر است! البته او با خانواده اش رفت. بعد فهمید اگر برگردد آزادترین مزدک تاریخ در ایران است. خانواده و سرزمین‎های فتح شده را گذاشت و به مام وطن برگشت.

در گیرودار رفتن همین رفیقم بودم که بهترین ادوکلن من گم شد و مجبور شدم یک شیشه دیگر بخرم. شش ماه بعد که پدر دوستم برای دیدنش رفت کانادا و برگشت هی مرا بغل می‎کرد و می بوسید و می گفت بوی پسرم را میدی. خب اگر قصد مهاجرت دارید و دلتان برای دوستتان تنگ می‎شود از او چیزی ندزدید. بگویید خودش به شما هدیه بدهد. همه که نباید مثل متهمان بانکی فراری با پرونده بروند کانادا!

شهرام شهیدی

PELAK52 Media and Advertising Inc.

Vancouver : 586 Silverdale Pl, North Vancouver, BC V7N 2Z5

(778)682 6253 (778)929 5362

Toronto :15 Carousel Crescent ,RichmondHill, ON, L4E 3X7

(416) 875-8543

  • Instagram
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn - Grey Circle