در فواید گیاهخواری


مهرناز تاج فر

سرمقاله شماره بیستم پلاک ۵۲

صادق هدایت انسان بزرگی بود. از آن انسان هایی که انگار زود به دنیا آمده اند و جلوتر از زمانه خود فکر می کنند. در تاریخ ایران از این انسان های بزرگ کم نداشته ایم. انسان هایی که می خواستند شرایط اجتماعی و فرهنگی جامعه را اصلاح کنند اما مردم زمانه حرف آن ها را درک نمی کردند . انسان های بزرگی که نخبه بوده اند و به قول علی رضا قلی در کتاب خواندنی جامعه شناسی نخبه کشی،‌ چون جامعه تاب اصلاحات را ندارد،‌ دست به نخبه کشی می زند. نگاه این کتاب به نخبه گان سیاسی است اما به نظر من جوانه یاس و ناامیدی در دل انسان هایی مانند صادق هدایت هم ریشه در همین رویکرد خشن جامعه در قبال کسانی بوده که حرف های نو بر زبان و اندیشه هایی متفاوت در سر داشته اند.

در قرن بیست و یکم زندگی می کنیم و این روزها صحبت از گیاهخواری و پرهیز از استفاده از فراورده های دامی، به بحثی داغ و همه گیر تبدیل شده و موافقان و منتقدانی جدی دارد. اما جالب است که صادق هدایت در سال ۱۳۰۶ شمسی یعنی حدود یک قرن پیش ! و زمانی که کمتر کسی از پدر بزرگان و مادر بزرگان یا پدران و مادران ما حتی واژه گیاهخواری را به گوش خود شنیده بوده اند ، کتابی جامع تحت عنوان در فوائد گیاهخواری نگاشته است و سعی می کند دیدگاه‌های مختلف علمی، اخلاقی، تاریخی، ادبی و اقتصادی را در این باب بیان کند.

در انتهای این کتاب صادق هدایت می گوید :


« گیاه خواری اولین گامی است که به سوی راستی و درستی برداشته می شود و برای آیندگان خیلی گران بها خواهد بود؛ زیرا که زرخریدی و اسارت، انسان و حیوان را بر می اندازد. صنایع و کارهایی را که سبب تقلب و طفیلی گری و دزدی و جنگ است، ریشه کن می نماید. دشت ها و کشتزارها که نمایشگاه زندگانی آرام و شادمان می باشد، دیگر منظره ی خوفناک کشتار و ناله و شکنجه ی ساکنین دل ربای آن جا را که پیرایش طبیعت است، نشان نمی دهد؛ زیرا دژخیمِ بی وجدان و خون خوارِ امروزه یک پشتیبان آنان می باشد. احساس برادری حقیقی در دل مردمان پیدا شده و نه تنها منحصر به آدمیان است، بلکه یک برادری و برابری خواهد بود که همه ی آفریدگان طبیعت را به هم وابستگی می دهد. »

اما به نظر من گیاهخوار بودن اصلا شرط لازم برای اینکه انسان خوبی باشیم نیست. ولی شاید بد نباشد در این دورانی که دسترسی بی انتها به مقالات و فیلم و ها منابع علمی داریم، درباره گیاهخواری مطالعه کنیم و حداقل یکبار در زندگی ، پرهیز از گوشت خواری را برای مدتی تجربه کرده و اثرات آن را بر جسم و روح و روان خود ببینیم. شاید بعضی بگویند که دو دندان نیش ما، نشانه ای از گوشت خواری غریزی انسان است اما فکر کردن و قدرت انتخاب داشتن، هدیه ای است که مادر گیتی سخاوتمندانه به ما بخشیده است.

شاد و سلامت باشید.


محکوم به زندگی

وودی آلن

با صدای طوفان مهردادیان
#pelak52

#پلاک۵۲ #قلعهـبیاضه


PELAK52 Media and Advertising Inc.

Vancouver : 586 Silverdale Pl, North Vancouver, BC V7N 2Z5

(778)682 6253 (778)929 5362

Toronto :15 Carousel Crescent ,RichmondHill, ON, L4E 3X7

(416) 875-8543

  • Instagram
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn - Grey Circle