خلق و خوی برانسون


 • کراوات

من واقعا نمی­دانم که چرا کراوات ابداع شده است؟ کراوات یکی از چیزهایی بود که انگلیسی ­ها توانستند با موفقیت به دنیا صادر بکنند و از طریق آن، مثلا موفق شدند که فرهنگ مرد­های ژاپنی را در پوشیدن لباس سنتی­ زیبایشان از بین ببرند و الان دیگر همه مثل هم لباس می ­پوشند. من معمولا چند قیچی توی جیبم برای کوتاه کردن کراوات مردم دارم.

- Bloomberg Businessweek, March7, 2012

 • نیازهای اصلی برای احساس خوشبختی

لازم نیست برای خوشبخت بودن حتما پول­ زیادی داشته باشید... داشتن پول تا جائیکه بتوانید صبحانه، ناهار و شام داشته باشید ... تا جائیکه سرپناهی برای خانواده ­تان فراهم کنید و اگر بیمار شدند بتوانید هزینه درمان آن­ها را پرداخت کنید... به نظر من همین اندازه برای اینکه احساس خوشبختی بکنید کافی است.

- Business Stripped Bare, page4

 • احساس خوشحالی

آیا امکان داشت من بدون موفقیت­ در کسب و کارهایم باز هم احساس خوشبختی و خوشحالی بکنم؟ باید کمی درباره­ اش فکر کنم.... این موضوع بستگی به این دارد که منظور شما از کسب و کار چیست؟ آیا من می­ توانستم احساس خوشحالی بکنم بدون اینکه اهدافی واقعی در زندگی داشته باشم که من را مجذوب، شیفته و واله خودشان کنند و تک ­تک لحظات عمرم را برای رسیدن به آن­ها به خودشان اختصاص بدهند؟ قطعا نه، نمی­ توانستم و در آن­صورت مثل یک آدم گناه­کار، تیره ­روز و بدبخت بودم.

- Business Stripped Bare, page4

 • لذت بردن از کسب و کار

اهمیت شاد بودن در تک­ تک لحظات زندگی را همیشه در یاد داشته باشید. دلیلی برای ادامه کسب و کاری که از آن لذت نمی­ برید، وجود ندارد.

- Like a Virgin, page20

 • دکتر بله (۱)

همکارانم، من را به اسم دکتر بله می ­شناسند چون می­ دانند برایم خیلی سخت است که جواب نه به پیشنهادات و ایده ­های جدید بدهم.

- Guardian, April2, 2010

 • تصمیم ­گیری عاقلانه

در خصوص خریدن جزیره نکر (۲) در سال 1977 : ....من قیمت را پرسیدم. جواب داد : 3 میلیون پوند ... این مبلغ خیلی بیشتر از کل پولی بود که داشتم...با قاطعیت گفتم من فقط می­توانم 150،000 پوند بپردازم و نه بیشتر...3 ماه بعد به من زنگ زد و گفت که جزیره مال من خواهد بود اگر بتوانم فقط 180،000 پوند برایش بپردازم.... من این جزیره را وقتی بیست و چند سالم بود خریدم.... مثل جواهری می­ درخشد... جائیست که ما از این دنیا به آن فرار می­کنیم.

- Digg Dialogg, May4, 2009Neckre Island


 • فقط کارمند بودن

وقتی که در سال 2011 مجبور شد کارمندی که باعث وقوع آتش ­سوزی در خانه­ اش در جزیره نکر شده بود را اخراج کند : این از آن لحظاتی است که آدم درک می­ کند اینکه یک نفر بدون عشق، علاقه و تعصب به کاری که انجام می­ دهد، فقط یک کارمند باشد، چقدر بی ­اهمیت و بی ­­ارزش است.

- Screw Business as Usual, pagex

 • ایده ­پردازی

در خصوص زمانی که تصمیم گرفته بود برای زوج­ ها اتاق خواب درون هواپیما تعبیه کند که البته هیچوقت این طرح اجرایی نشد : شما می­ توانید در کشتی­ اتاق خواب داشته باشید، در خانه­ هم اتاق خواب دارید. پس چرا نباید در هواپیما هم این امکان برایتان فراهم باشد؟

- Late Night with Conan O`Brien, August27, 1998

 • مصرف مواد مخدر

از اینکه یک وقت نتوانم روی اعمال و رفتار خودم کنترل کامل داشته باشم، متنفرم....ترجیح می ­دهم در حالیکه عقلم کامل سر جایش است از همه چیز زندگی لذت ببرم.

- Loosing My Virginity, page66

 • موفقیت و شکست

همیشه فقط یک خط خیلی باریک، موفقیت و شکست را از هم جدا می­کند.

- Big Think, June2, 2011

 • تو فقط یکبار زندگی می­کنی

من همیشه در ذهنم با خود تکرار می ­کنم که تو فقط یکبار زندگی می کنی، پس اگر می­ خواهی زندگیت معنا و مفهومی داشته باشد، باید خودت را به درون کارهایی که عاشق­ شان هستی، پرتاب کنی.

- Reach of the Skies, page35

 • تاسیس تعداد زیادی شرکت

به نظرم این تنها یک علاقه و خصوصیت شخصی­ است. من عاشق این هستم که یاد بگیرم. من عاشق مبارزه کردن هستم. من عاشق به چالش کشیدن آدم های دور و برم هستم. اگر ببینم کاری به صورت عالی انجام نمی ­شود، برای بهتر شدن آن تلاش می­کنم.

- Interview by Michael Buerk, July3, 2011

 • بی­باک و متهور

می­ توانم اعتراف کنم در ماجراجویی­ هایی که داشته ­ام، تقریبا همه راه­ هایی که می ­توانند جان یک انسان را با خطر مرگ روبرو کنند را تجربه کرده ­ام و واقعا خیلی خوش­ شانس بوده­ ام که الان اینجا نشسته ­ام و دارم داستان­ این ماجراجویی­ ها را برایتان تعریف می­کنم.

- Bloomberg Game Changers, May10, 2011

 • جلسات هیات مدیره

فکر برگزاری جلسه هیات مدیره من را به وحشت و هراس می­ اندازد.

- New York Times, June3, 1984

 • ویرجین

من 15 سالم بود که این اسم را انتخاب کردم و 16 ساله بودم که کسب و کار را جدی شروع کرده بودم.

- Late Night with Conan O`Brien, August27, 1998

 • پول به تنهایی ارزشی ندارد

پول خودش به تنهایی ارزشی ندارد. اگر من همین فردا سهام تمام شرکت ­هایم را بفروشم و خودم را بازنشسته کنم، ثروت هنگفتی به دست می اورم ولی آیا باز هم شاد و خوشحال خواهم بود؟

- Business Stripped Bare, page326

 • لقب شوالیه (سِر)

در خصوص دریافت لقب شوالیه از ملکه انگلستان: فکر می­ کنم این لقب برای حل مشکل رزرو کردن میزی در رستوران یا چیزهایی مشابه آن به دردم بخورد.

- TED Talks, March 2007

 • برخورد دوستانه

من همیشه به این اعتقاد داشته­ ام که حتی با دشمنان هم دوستانه برخورد کنید.

- Wall Street Journal, April 22, 2012

 • جرج کلونی (۳)

جرج کلونی یک بار خودش را لو داد که حاضر است زندگیش را با من عوض کند... حتما بیشتر به خاطر همسرم بوده است!

- Business Stripped Bare, page4

 • برد پیت(۴)

در پاسخ به اینکه دوست دارد چه کسی نقش او را در فیلمی بازی کند : برد پیت. خوش تیپ است، ریش قشنگی دارد و یک هنرپیشه عالیست.

- Guardian, April2, 2010

 • بازنشستگی

به نظرم خیلی کسل کننده می ­آید.

- Forbes, February 14,2013

 • دنبال کردن علائق ذاتی

من برای پول کار نمی ­کنم. به جای اینکه فقط روی بعد اقتصادی کسب و کار تمرکز کنم، علائق ذاتی و اشتیاق­ های درونم را در کسب و کار دنبال می­ کنم.

- Houston Chronicle, July4, 1980

 • خجالتی بودن

خیلی تمرین کردم تا بتوانم مشکل خجالتی بودن را کنار بگذارم... در گذشته همیشه سخنرانی کردن در جمع برایم سخت و مشکل بود.

- Interview by Michael Buerk, July3, 2011

 • عادت به کار گروهی در خانواده

از کودکی همیشه احساسی بسیار خوشایندی از انجام کار گروهی در خانواده ما وجود داشت. هر وقت قرار بود با فامیل و دوستان دور هم جمع باشیم، ما هم باید مسئولیتی را در مقابل بقیه بر عهده می­ گرفتیم. اگر می­ خواستیم از انجام کار فرار کنیم یا به کارهای شخصی خودمان برسیم، بزرگترها خیلی جدی به ما می­ گفتند که خودخواه هستیم. برای همین ما با این طرز فکر که برای انجام کار مردم مسئولیت داریم، رشد کردیم و وارد اجتماع شدیم.

- Loosing My Virginity,page 20

 • خوانش ­پریشی و کارآفرینی

شاید از همان ابتدا مشکل من در خواندن و نوشتن باعث شد که به سمت کارآفرینی هدایت شوم چون می­ دانستم که نمی­ توانم امتحانات سخت درسی را با موفقیت بگذرانم و مثلا معلم، دکتر یا مانند پدر و عمویم وکیل بشوم. این­که کسب و کاری را خودم راه بیندازم که احتیاج زیادی به تحصیلات رسمی نداشته باشد، برایم بهترین انتخاب بود.

- Screw Business as Usual,page 55

 • سن و سال

من همیشه دوست دارم این سوال را از بقیه بپرسم: اگر فراموش می­ کردی که چند ساله هستی، فکر می­کردی الان چند سال داری ؟ جواب خودم به این سوال بیست و چند سالگی است.

- Screw Business as Usual,page 13

 • پند و اندرز

خواستن، توانستن است.

- Interview by Michael Buerk, July3, 2011

[1] Dr. YES Neckre Island [2] : این جزیره ۳۰ هکتاری جزیی از بریتیش ورجن آیلند بین کارائیب و اقیانوس آتلانتیک است که تا قرن ۲۰ خالی از سکنه بوده است. برانسون بیش از 6 میلیون پوند خرج جزیره کرده و علاوه بر ویلای شخصی، اقامتگاهی لوکس نیز در آن ساخته که افراد معروفی در آن اقامت داشته­اند. [3] George Clooney : (متولد 1961 میلادی) بازیگر، فیلم‌نامه‌نویس، تهیه‌کننده و کارگردان آمریکایی برنده جایزه اسکار و گلدن گلوب و تنها کسی است، که موفق شده تابه‌حال در ۶ رده مختلف، برنده جایزه اسکار شود. [4] Brad Pitt : (متولد 1963 میلادی) بازیگر و تهیه کننده آمریکایی است. وی تاکنون پنج‌بار نامزد دریافت جایزه اسکار و جایزه گلدن گلوب و یک‌بار نیز برنده جایزه گلدن گلوب شده است

توضیح : با توجه به شخصیت به دور از هرگونه تکلف ریچارد برانسون و نوع ادبیات گفتاری ساده و عامیانه او که به دلیل ترک زود هنگام مدرسه در سن ۱۶ سالگی و ورود او به دنیای تجارت حرفه­ ای بوده و همچنین مشکلش در خواندن و نوشتن (Dyslexia : خوانش­ پریشی) و اینکه تقریبا تمام کتاب­های نگارش یافته درباره برانسون از مصاحبه­ های صورت گرفته با او جمع­ آوری و تدوین شده ­اند، به منظور احترام به متن اصلی کتاب و امکان برقراری ارتباط هرچه بیشتر خوانندگان گرامی با حال و هوای واقعی ، طرز فکر و نگرش ریچارد برانسون به زندگی و کسب و کار، ترجمه با زبانی نسبتا محاوره­ ای انجام شده است.#Richard_Branson #Virgin #Virgin_Rebel #pelak52 #rana_farhan

#پلاک۵۲ #رعناـفرحان #خلاقیت #ریچاردـبرانسون

PELAK52 Media and Advertising Inc.

Vancouver : 586 Silverdale Pl, North Vancouver, BC V7N 2Z5

(778)682 6253 (778)929 5362

Toronto :15 Carousel Crescent ,RichmondHill, ON, L4E 3X7

(416) 875-8543

 • Instagram
 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn - Grey Circle