فرهنگ سازی ،

مهمترین مسئولیت اجتماعی یک رسانه مردمی

پلاک ۵۲ دیجیتالی منتشر می شود

درود بر شما

در سرمقاله شماره هفت که همزمان با سال نو میلادی چاپ شد، با شما خوانندگان گرانقدر پلاک ۵۲ در میان گذاشتم که در سال آینده قصد داریم به مسئولیت اجتماعی خود در حفظ محیط زیست بیشتر توجه کرده و پلاک ۵۲ را به نشریه ای سبز و پاک برای جامعه ایرانی تبدیل کنیم. از طرفی دیگر پس از شروع چاپ پلاک ۵۲، درخواست های زیادی از هم وطنان عزیز در شهرهای دیگری در کانادا و آمریکا برای دسترسی به نشریه داشتیم که به همین منظور از حدود دو ماه پیش چاپ و توزیع نسخه کاغذی پلاک ۵۲ در تورنتو شروع شد ولی به دلیل محدودیت در منابع، حضور در سایر شهرها با نسخه کاغذی برای ما امکان پذیر نبود.

برای همین تحقیقات برای بررسی انتشار نسخه دیجیتالی نشریه را شروع کردیم تا آن را به تدریج جایگزین نسخه کاغذی کنیم. با این کار قصد داشتیم از سویی به سهم خود قدمی برای احترام به محیط زیست برداریم و از سوی دیگر حاصل کار نویسندگان و هنرمندان ایرانی را بدون محدودیت جغرافیایی در اختیار علاقمندان قرار دهیم.

اما با شیوع بیماری کرونا و تبدیل آن به یک بیماری واگیر جهانی که متاسفانه جان و مال مردم را در سراسر دنیا با تهدید جدی مواجه کرده است، تصمیم ما برای حذف نسخه کاغذی در کوتاه ترین زمان ممکن جدی تر شد. در جلساتی که با محققان حوزه بهداشت و سلامت و مقامات دولتی برای تهیه گزارش در خصوص ویروس جدید کرونا داشتیم، همه بر این عقیده بودند که ریشه و خاستگاه ظهور این بیماری های واگیردار جدید، دست اندازی بشر به طبیعت و تخریب گسترده آن بوده است. در این ارتباط یکی از بهانه های قطع درختان و تخریب اکوسیستم های طبیعی تهیه کاغذ برای چاپ است و حالا دیگر زمان آن رسیده تا با حرکت به سمت رسانه های دیجیتال، از تخریب بیشتر جنگل ها جلوگیری شود و مطبوعات باید خود برای فرهنگ سازی در این زمینه پیش قدم باشند.

از سوی دیگر وقتی که سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که یکی از راه های انتقال ویروس کرونا برخورد دست با سطوح آلوده به ویروس است، نگرانی ما بابت چاپ و توزیع نشریه دوچندان شد. همه دیده ایم که نشریات فارسی زبان به دور از شرایط بهداشتی و در محیط خارج از فروشگاه ها توزیع می شوند و در طول شبانه روز در معرض برخورد دست تعداد زیادی از هم وطنان هستند، به نظر می رسد که می توانند از منابع جدی دست به دست شدن و انتقال ویروس بیماری های عفونی در جامعه باشند.

 وقتی که احتمال دادیم با چاپ و توزیع پلاک ۵۲ ممکن است نقشی درانتقال ویروس ها و سایر موارد آلودگی به منزل هم وطنان عزیزی باشیم که پلاک ۵۲ را برای مطالعه انتخاب کرده اند، بر خود لرزیدیم و در هیات تحریریه تصمیم گرفتیم تا با سرعت بیشتری روند دیجیتالی شدن نشریه را پیش ببریم. از این رو، پلاک ۵۲ از شماره بعدی طبق روال معمول ولی به شکلی کاملا نوآورانه و با استفاده از آخرین فناوری دنیا به صورت چند رسانه ای (خواندنی، دیدنی و شنیدنی) تقدیم شما خواهد شد.

البته لازم به توضیح است که به زودی ویژه نامه های پلاک ۵۲ که به مناسبت های خاص چاپ می شوند، در بسته بندی های بهداشتی دراختیار علاقمندان قرار خواهد گرفت. لیست مراکز تهیه ویژه نامه ها متعاقبا به اطلاع شما خواهد رسید. 

شادی و سلامتی شما، آرزوی ما است

مهرناز تاج فر

سردبیر

  • Instagram
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn - Grey Circle

PELAK52 Media and Advertising Inc.

Vancouver : 586 Silverdale Pl, North Vancouver, BC V7N 2Z5

(778)682 6253 (778)929 5362

Toronto :15 Carousel Crescent ,RichmondHill, ON, L4E 3X7

(416) 875-8543