مطالعه‌ی منظم کتاب، قدرت مغز شما را افزایش می‌دهد. هرچه بیشتر مطالعه کنید، دانش، هوش و ظرفیت شما برای درک مسائل بالاتر می‌رود. درواقع افرادی که کتاب می‌خوانند دارای قدرت تخیل، دانش و واژگان بیشتری هستند. یک کتاب خوب می‌تواند با فعال کردن ناحیه‌ای از مغز انسان به نام هیپوکمپوس که با حافظه‌ی‌ رویدادی شخص سروکار دارد، باعث شود خواننده همه‌چیز را در ذهنش به‌وضوح متصور شود. درست مانند ورزش و دویدن روزانه و منظم که برای سیستم قلبی عروقی بسیار خوب است، مطالعه‌ی منظم، عملکرد حافظه را بهبود می‌بخشد.

تقریبا همه‌ی ما درباره‌ی بیل گیتس، بنیان‌گذار شرکت مایکروسافت و پیشگام انقلاب رایانه در سراسر جهان می‌دانیم. بیل گیتس زمان زیادی را صرف مطالعه می‌کند. اگر قفسه‌ی کتاب بیل گیتس می‌توانست صحبت کند، در مورد چگونگی ایجاد یک جامعه‌ی بهتر حرف‌های زیادی برای گفتن داشت.بیل گیتس بیان می‌کند که در روزهای سخت، کتاب‌ها به او آرامش بخشیده‌اند. او از همان سنین جوانی مشتاق خواندن کتاب بوده است. او آثار غیرداستانی زیادی می‌خواند و تامل در آنچه می‌خوانیم را مهم می‌داند.

 ۵ کتاب که ایلان ماسک توصیه می‌کند برای موفقیت بخوانید

بیوگرافی بیل گیتس

بیل گیتس با نام کامل ویلیام هنری گیتس سوم، ۲۸ اکتبر ۱۹۵۵ در سیاتل واشنگتن متولد شد. گیتس برنامه‌نویس و کارآفرین آمریکایی و بنیان‌گذار شرکت مایکروسافت و یکی از ثروتمندترین افراد در جهان است.

گیتس در خانواده‌ای بسیار حامی بزرگ شد که علاقه‌ی او به کامپیوتر را که دیدند، از همان سنین پایین او را بسیار تشویق و حمایت کردند. پدرش ویلیام اچ. گیتس پدر وکیل دادگستری و یکی از سرشناسان شهر سیاتل و مادرش مری گیتس معلم مدرسه و رئیس صندوق بین‌المللی یونایتد بود.


نوید حکیمی، شما را به تماشای این نمایش دعوت می کند


گیتس در کودکی ساعت‌های زیادی را صرف تفکر در مورد کتاب‌های مرجع مانند دایره‌المعارف می‌کرد. وقتی ۱۳ ساله شد، به مدرسه‌ی خصوصی و مخصوص نخبگان به نام لیک ساید رفت و اولین برنامه‌ی نرم‌افزاری خود را در این مدرسه نوشت.

گیتس سال ۱۹۷۳ از لیک ساید فارغ‌التحصیل شد و پاییز سال ۱۹۷۳ در دانشگاه هاروارد ثبت‌نام کرد. او در ابتدا در رشته‌ی حقوق مشغول به تحصیل شد ولی سال ۱۹۷۵ تحصیلات خود را رها کرد و تجارتش را از طریق نوآوری فناورانه، استراتژی کسب‌وکار و تاکتیک‌های تجاری تهاجمی مایکروسافت با شریک تجاری‌اش پل آلن آغاز کرد.

او در فوریه‌ی سال ۲۰۱۴ اعلام کرد که از سمت خود به‌عنوان رئیس مایکروسافت کناره‌گیری می‌کند تا بر کارهای خیریه در بنیاد خودش به نام بنیاد  بیل و ملیندا گیتس  تمرکز کند.

بیل گیتس تاکنون کتاب‌های زیادی برای مطالعه معرفی کرده است. در ادامه‌ی این مطلب ۵ عنوان از کتاب‌های پیشنهادی بیل گیتس را معرفی کرده‌ایم.

۱. کتاب گستره: عمق یا وسعت؟

کتاب گستره: عمق یا وسعت؟ اثر دیوید اپستاین اولین بار سال ۲۰۱۹ منتشر و در مدت کوتاهی به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک‌تایمز تبدیل شد. این اثر یکی از کتاب‌هایی است که بیل گیتس در لیست کتاب‌هایی که باید بخوانیم، معرفی کرده است.

موثرترین راه موفقیت در هر حوزه‌ای چیست؟ جواب این سوال آن چیزی که فکر می‌کنید نیست. درواقع این کتاب همه‌ی باورهایتان درباره‌ی موفقیت را زیر سوال می‌برد.

کتاب گستره: عمق یا وسعت؟ یک کتاب استراتژیک الهام‌بخش برای چهره‌های ورزشی، مربیان، موسیقی‌دانان، دانشمندان، معلمان، روسا، مخترعین، مدیران، روسای جمهور، والدین و افرادی است که می‌خواهند یا نیاز به موفقیت و پیشرفت بیشتری دارند.

معرفی کتاب : سکوت

اپشتاین در این کتاب در مورد موفقیت و بهبود عملکرد در هر مسیر صحبت می‌کند. او بر این باور است که هر فردی برای توسعه‌ی مهارت خاصی، نواختن ساز یا تسلط بر رشته‌ی خود نیازی به تخصص اولیه ندارد. او معتقد است که افرادی که گسترده‌تر فکر و تجربه‌ها و کارهای متنوع و گسترده‌ای را انجام می‌دهند، خیلی بیشتر از افرادی که فقط در یک زمینه روی تخصصشان تمرکز می‌کنند، پیشرفت خواهند کرد.

دیوید اپستین

دیوید اپستین استدلال می‌کند که تخصص اولیه یک استثنا است، نه یک قاعده. در دنیای امروزی، جایی که ما همیشه با خواسته‌های در حال تغییر روبرو هستیم، به‌شدت به افرادی نیاز داریم که از ترک کار و تلاش برای انجام کارهای جدید نمی‌ترسند و بینش گسترده‌ای دارند.

اپشتین در کتاب «گستره: عمق یا وسعت؟»، دیدگاه و پیام واضحی در مورد تجربه و پرورش تجربیات متنوع و بین رشته‌ای برای تسلط بر اهداف را بیان می‌کند.

در قسمتی از کتاب  گستره: عمق یا وسعت؟  می‌خوانیم:

معلم هنر مدرسه شخص بسیار مشهوری بود و یکی از پیشگامان عرصه‌ی آموزش محسوب می‌شد و برای تبدیل‌کردن درس طراحی به یکی از بخش‌های اصلی موتور اقتصادی ملی تلاش زیادی می‌کرد. تلاش‌های او به‌قدری موفقیت‌آمیز بود که حکومت فدرال را واداشت درس سیاه‌قلم را در تمامی مدارس دولتی اجباری کند. آن معلم، به‌جای اینکه در کلاس بایستد، چیدمان دانش‌آموزان را به‌گونه‌ای ترتیب داده بود که بتواند مانند سوزن خیاطی از میانشان عبور و شخصا به کار تک‌تک آنان توجه کند. اکثر دانش‌آموزان او را می‌ستودند، اما او روی پسربچه هیچ تاثیر عمیقی نگذاشت.

۲. یک جاسوس در میان دوستان

کتاب  یک جاسوس در میان دوستان  اثر نویسنده‌ی مشهور و یکی از بزرگ‌ترین مورخان بریتانیایی، بن مک اینتایر، اولین بار سال ۲۰۱۸ منتشر شد. بیل گیتس این اثر فوق‌العاده را یکی از رمان‌های جاسوسی تخیلی موردعلاقه‌ی خود می‌داند. این کتاب داستان هیجان‌انگیز و واقعی درباره‌ی یکی از بزرگ‌ترین اسرار قرن گذشته است.

این کتاب یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک‌تایمز و نامزد دریافت جایزه‌ی بیلی گیفوردز در آثار غیرداستانی است و اکونومیست این کتاب را به‌عنوان بهترین کتاب سال معرفی کرد.

کتاب یک جاسوس در میان دوستان داستانی درباره‌ی یک مامور دوگانه KGB  اولگ گوردیفسکی  است که کارهای مخفی او باعث تسریع پایان جنگ سرد شد. KGB مخفف اسم سرویس اطلاعاتی و امنیتی اتحاد جماهیر شوروی سابق است.

گوردیفسکی سال ۱۹۳۸ در خانواده‌ای متولد شد که همه‌ی اعضای آن از افسران KGB بودند؛ بنابراین او سرنوشت از پیش تعیین‌شده‌‌اش ‌برای تبدیل‌شدن به یک مامور موفق KGB به‌منظور کسب احترام به خانواده و جامعه را قبول کرد. او از همان ابتدای کارش تفاوت بزرگی با همکارانش داشت، چرا که او انسانی روشن‌فکر، خواننده‌ی علاقه‌مند به تاریخ و اقتصاد بود و مهم‌تر از همه، ارزش‌های غربی مانند آزادی و دموکراسی را می‌پرستید.

معرفی کتاب : همه دروغ می گویند

 نفرت او از KGB و دولت اتحاد جماهیر شوروی باعث شد هنگامی‌که او را به سفارت شوروی در کپنهاگ (پایتخت دانمارک) فرستادند، پیشنهاد مامور MI6 را بلافاصله قبول کند؛ این مامور به او پیشنهاد داد که برای آن‌ها به‌عنوان مامور دوگانه کار کند. گوردیفسکی اطلاعات بسیار ارزشمندی را که در طول ۱۱ سال به MI6 منتقل کرد که این اطلاعات KGB را به نابودی بزرگی کشاند.

بن مکینتایر در کتاب «یک جاسوس در میان دوستان» داستانی از خیانت، دوگانگی و شجاعتی را فاش می‌کند که مسیر جنگ سرد را برای همیشه تغییر داد.

در قسمتی از کتاب  یک جاسوس در میان دوستان  می‌خوانیم:

در طول چهار سال اول در بیروت، فیلبی فقط دو بار از لبنان خارج شد، یک‌بار به‌ مقصد سوریه و بار دوم برای ملاقات پدرش در عربستان سعودی. به درخواست الیوت، او اکنون در تمام خاورمیانه می‌چرخید؛ مانند عراق، اردن، مصر، کویت و یمن، در ظاهر به‌عنوان مأموریت روزنامه‌نگاری. این خبرنگار سست و رخوت آلود اکنون تبدیل به گردباد خبری شده بود. اما اگر کسی دقت می‌کرد، احتمالاً درمی‌یافت که این خروجی بازهم پایین‌تر از توان تلاش او بود؛ او بیش از آنکه بنویسد، از مکان‌ها و افراد دیدن می‌کرد، دست‌کم درملاعام. در نه ماه اول سال ۱۹۶۰، او فقط شش مطلب برای آبزرور نوشت.

۳. فرشتگان بهتر ذات ما: چرا خشونت کاهش یافته است

کتاب فرشتگان بهتر ذات ما: چرا خشونت کاهش یافته است  اثری از نویسنده‌ی پرفروش نیویورک‌تایمز استیون پینکر ، اولین بار سال ۲۰۱۱ منتشر شد. خشونت، موضوع علوم مختلفی مثل روان‌شناسی، تاریخ، سیاست و جامعه‌‌شناسی است ولی کمتر کسی به این موضوع مهم توجه جدی و اساسی داشته است. پینکر در این اثر جدید، گیرا و جنجالی‌اش نشان می‌دهد که باوجود اخبار بی‌وقفه درباره‌ی جنگ، جنایت و تروریسم، از ۵۰۰۰ سال پیش تاکنون خشونت در حال افول بوده است. پینکر دیدگاه‌های مختلف تاریخی، روانی، بیولوژیکی، تکاملی را در کتاب  فرشتگان بهتر ذات ما  برای توضیح کاهش خشونت در طول تاریخ بشر ارائه می‌دهد که خواندن این اثر را بسیار شگفت‌انگیز و جذاب می‌کند.