پیکی بلایندرز (انگلیسی: Peaky Blinders) یک مجموعه تلویزیونی بریتانیایی در ژانر درام جنایی است که توسط استیون نایت ساخته شده‌است. داستان این مجموعه در بیرمنگام انگلستان جریان دارد و به کارهای گروه جنایتکار پیکی بلایندرز در عواقب مستقیم جنگ جهانی اول می‌پردازد. این باند خیالی بر اساس باند واقعی جوانان شهری به همین نام ساخته شده که از دههٔ ۱۸۹۰ تا ۱۹۱۰ در این شهر فعال بوده‌اند.

پیکی بلایندرز های واقعی

پیکی بلایندرز  یک باند خلافکاران مستقر در بیرمنگام انگلستان بود که از اواخر قرن نوزدهم و پس از جنگ جهانی اول فعالیت داشت. این گروه که از محرومیت‌های شدید اقتصادی طبقه کارگر انگلیس خارج شده بود، بیشتر از مردان جوان طبقه متوسط تشکیل شده بود ، آنها قدرت اجتماعی را از دزدی، خشونت، دزدی، جعل و کنترل قمار به دست آوردند. اعضای این باند لباس مشخصی می پوشیدند که شامل ژاکت های دوخته شده، کت های یقه دار، جلیقه های دکمه دار، شلوارهای زنگوله ای، چکمه های چرمی، و کلاه های تخت می شد.

هری فاولز، یکی از اعضای باند پیکی بلایندرز

تسلط بلایندرز از شکست دادن رقبای خود، مانند “اسلاگرز” ناشی شد، که آنها برای قلمرو در بیرمنگام و مناطق اطراف آن می جنگیدند. آنها نزدیک به 20 سال کنترل را در دست داشتند تا اینکه در سال 1910 یک باند بزرگتر به نام پسران بیرمنگام به رهبری بیلی کیمبر از آنها سبقت گرفت. اگرچه آنها در دهه 1920 ناپدید شده بودند، نام “پیکی بلایندرز” مترادف با هر باند خیابانی در بیرمنگام شد. معادل فارسی این کلمه نقاب داران است

سمت راست تصویر واقعی بیلی کیمبر و سمت چپ در سریال پیکی بلایندرز

عوامل تولید و گروه بازیگران پیکی بلایندرز

گروه اصلی بازیگران کیلین مورفی، هلن مک‌کروری و پاول اندرسن هستند و سم نیل، آنابل والیس، ایو گلدبرگ، شارلوت رایلی، تام هاردی، پدی کانسیداین، آدرین برودی، آیدان گیلن، آنیا تیلور-جوی، سم کلفلین و استیون گراهام از دیگر بازیگران مجموعه هستند.


من خائن به طبقه خودم نیستم ….

دیالوگ ماندگار در سریال پیکی بلایندرز

به انتخاب پلاک ۵۲:


اولین فصل این مجموعه در ۱۳ سپتامبر ۲۰۱۳ از شبکهٔ بی‌بی‌سی دو به نمایش درآمد و تا فصل ۴ در این شبکه پخش شد. فصل پنجم در ۲۵ اوت ۲۰۱۹ برای اولین بار از شبکهٔ بی‌بی‌سی وان پخش شد و در ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۹ به پایان رسید. نتفلیکس تحت قراردادی با شرکت واینستین و اندمول، حق انتشار این نمایش را در ایالات متحده و سراسر جهان به دست آورد. فصل ششم و آخر در ۲۷ فوریهٔ ۲۰۲۲ به نمایش درآمد. این مجموعه نقدهای مثبتی را از سوی منتقدان دریافت کرده‌است.

کلین مورفی و همسرش Yvonne McGuinness

پیکی بلایندرز به طرز قابل توجهی از یک داستان حماسی گنگستری خیابانی در فصل اول به مجموعه ای کنجکاوی برانگیز و رضایت بخش در مورد قدرت، خانواده و صنعت و سرعت (استعاره ای از  روزگار امروز)  در فصل پنجم، تغییر شکل داده است. در  فصل یک در طی زمان اجرای  بسیار تاثیر گذار آن در بریتانیا که دنیای کوچتری را در بر می گرفت، کشمکش ها و درگیری های آن بیشتر معطوف به خیابان های بیرمنگام بود.

یک فیلم یک دیالوگ (تماشا کنید) :

 بالا را نگاه نکن (Don’t Look Up)

دیکتاتور بزرگ

هفت سال در تبت

*توجه : اگر این فیلم را هنوز تماشا نکرده اید،

مطالعه ادامه این مطلب خطر اسپویل و لو رفتن داستان را برای شما به همراه دارد:

 اما محیط بزرگتر داستان در چند فصل آخر موجب شد تا ارتباط با شخصیت ها دشوار تر شود، به طوری که باید  توجه و تمرکز بیشتری بر روی شخصیت ها داشته باشیم. از این جهت پس از پایان فصل چهارم، در فصل پنجم  تمایل مخاطب در مورد رهایی از گذشته و نگاه به آینده  توماس شلبی (کیلین مورفی) جالب توجه است.

با گذشت هر فصل از سریال، تامی به عنوان رهبر جاه طلب و با هوش پیکی بلایندر ها و رئیس خانواده شلبی و بسیاری از تشکیلات او، بیش از پیش قدرتمند تر می شد. با توجه به ذات ترفیع رتبه در هر شخص که طی آن او تبدیل به یک عضو شناخته شده پارلمان شده، داستان از پیچیدگی های خانواده شلبی یا حتی تجارت این خانواده، در فصل های قبلی از مسیر خود منحرف شد و در نتیجه ما ارتباط کمتری با شخصیت هایی که عاشق آنها بودیم، پیدا کردیم.

فصل پنج : بحران در وال استریت

با گذشت قسمت های هر فصل، داستان از پیچیدگی بیشتری برخوردار شد به طوری که دشمنان جدیدی آشکار شدند و متحدین نیز دچار تغییراتی شدند. نه تنها تصمیم گیری روایت گونه ارائه شده توسط خالق و کارگردان اثر، استیون نایت برای مجموعه فصل ها فوق العاده و یا حتی به یاد ماندنی بود، (مانند سکانس  شوروی در فصل سوم)، اما پس از نمایش موفق فصل 5 در بریتانیا، آمریکا و کانادا  که سپس در نتفلیکس نیز پخش شد، مطابق بیشتر مجموعه های گنگستری، سریال به اصل و ریشه های خود بازگشت و توجه بیشتری بر خانواده و وضعیت ذهنی تامی شد.  و این بار تامی شلبی با جنگ دیگری در تریلر فصل 5 پیکی بلایندرز مواجه می شود.این فصل با بحران بازارهای مالی وال استریت در سال 1929 آغاز می شود و شلبی ها که به دلیل موفقیت های زیاد تامی از ثروت و سبک زندگی ایده آلی برخوردار شده بودند، بخش زیادی از درآمد خود را به دلیل سرمایه گذاری اشتباه در بازار بورس آمریکا از دست دادند.

این موضوع موجب شد تا تامی و آرتور (پائول اندرسون) که در غیاب تامی به عنوان رئیس شرکت شلبی محسوب می شود، وابستگی بیشتری به نهاد های مجرمانه در حال مراوده با خانواده داشته باشد که از این رو می توان به معاملات نقدی با قضات دادگاه ها جهت آزاد کردن افراد فاسد یا معاملات قابل توجه با چینی ها جهت جابجایی تریاک خالص اشاره کرد. این موضوع باعث باز شدن فضا برای ارائه یک داستان بسیار زمان بر در مورد افزایش فاشیسم در سال های پیش از جنگ جهانی دوم شد.

آیا تامی شلبی پنهان شده است؟

 تامی شلبی بیچاره، تنها کسی که او توان شکستش را ندارد، خود اوست. اپیزودی که در آن او در حال پذیرش سخنان پر از هیجان وینستون چرچیل است، در نهایت با یک بحران وجودی کامل به اتمام می رسد. هر چند که قهرمان اصلی سریال خود را در حین فصل های سریال نمی کشد، مخاطب عمیقا از این پایان  واقع گرایانه، تاریک تر و غمناک تر از حد معمول این فصل لذتی دو چندان می برد.علت این موضوع، وجود تازگی در یک مورد بود. اینبار تامی درست عمل نکرد! او کامل نبود و