در ونکوورگردی این شماره، گشت و گذاری در این محله زیبا داشتیم و سعی کردیم گزارشی از تاریخ و جذابیت های گردشگری آن برای شما تهیه کنیم. گَس تاون (Gastown) قدیمی ترین محله ی شهر ونکوور است و در ابتدا تنها یک میخانه داشته که توسط جان دیتون در سال ۱۸۶۷ تاسیس شده است.

 

قدم زدن در خیابان های زیبا و سنگفرش گَس تاون، به انتظار سوت ساعت بخار ایستادن ، گشت و گذار و خرید در بوتیک های شیک و فروشگاه های سوغات و صنایع دستی و یا صرف اوقاتی خوش در رستوران ها و بارهای این محله و لذت بردن از موسیقی زنده، همیشه از وسوسه های دلفریب ونکوور بوده است.

گَس تاون در شمال مرکز شهر ونکوور، از شرق خیابان ریچاردز تا خیابان مِین استریت و جنوب خیابان هِیستینگز واقع شده است.

شروع و پایان گسی جک

می گویند جان دیتون با همراهی برادرانش تام و ریچارد دریانوردی را در شهر محل تولدشان هال که یک بندر بزرگ بود آموختند. تام و ریچارد توانستند روی کشتی‌های انگلیسی کارآموزی کنند، اما موقعیت برای جک فراهم نشد. در عوض او توانست به کارآموزی روی کشتی‌های آمریکایی بپردازد.

 

جان دیتون (John Deighton) ملقب به گسی جک

از آن به بعد دیتون در کالیفرنیا همانند خیلی‌های دیگر در جستجوی طلا بود تا سال ۱۸۵۸ که خبر از پیدا شدن طلا در یک مستعمره انگلیسی به نام کالدونیای جدید رسید.

دیتون به همراه هزاران نفر دیگر به کالدونیا که بعدها نامش به بریتیش کلمبیا تغییر کرد سفر کرد و با وجود زمستان‌های سخت و سرد، در آنجا به مدت ۵ سال به جستجوی طلا پرداخت، هر چند که موفق نشد ولی بعد از مدتی به دلیل مشکلات جسمی مثل ورم پا مجبور به تغییر شغل شد.

دارایی دیتون در این زمان به جز ۶ دلار و چند تکه وسیله منزل ساده چیز دیگری نبود و به جز همسر سرخپوست و سگ زردش همراه دیگری نداشت.

سالن جهان

جان دیتون در سال ۱۸۶۷ دیتون در قسمت جنوبی خلیج بورارد و به درخواست دوست قدیمی‌اش کاپیتان ادوارد استمپ، باری تأسیس کرد که بعدها نامش را به یاد بار قبلیش در نیو وست، سالن جهان گذاشت.

دارایی دیتون در این زمان به جز ۶ دلار و چند تکه وسیله منزل ساده چیز دیگری نبود و به جز همسر سرخپوست و سگ زردش همراه دیگری نداشت. اما او برای ساخت این بار جدید از کارگران بیکار کارخانه چوب‌بری کمک گرفت که به جای پول، ویسکی می‌خواستند. چرا که نزدیکترین محل برای نوشیدن الکل از آنجا ۲۵ مایل فاصله داشت.

خبر درگذشت بیوه سرخپوست گسی جک

 

دیتون به خاطر خوش صحبت بودن و علاقه‌اش به قصه‌سرایی به جک گازدار یا گسی جک (Gassy Jack) معروف بود. به همین خاطر امروزه منطقه اطراف بار دیتون گَس تاون یا شهر گاز نامیده می‌شود. همچنین مجسمه‌ای از دیتون در میدان میپل تری یا میدان درخت افرا در منطقه گس تاون بنا شده‌است.

 

مجسمه جکی گس  در 14 فوریه 2022، در جریان سی و یکمین راهپیمایی سالانه یادبود زنان و دختران بومی گمشده و کشته شده توسط تظاهرکنندگان سرنگون و با رنگ پوشانده شد.

 

گَس تاون همچنان جذابیت های تاریخی و روح مستقل خود را حفظ کرده است. معماری سنتی محله که از سبک ویکتورین الهام گرفته است، امروزه میزبان صحنه های مد پر رونق، بوتیک هایی با دکوراسیون بی نقص، گالری هایی منحصر به فرد و بهترین رستوران ها و بارهای ونکوور است.

گَس تاون در شمال مرکز شهر ونکوور، از شرق خیابان ریچاردز تا خیابان مِین استریت و جنوب خیابان هِیستینگز واقع شده است.

از کجا شروع کنیم؟

گَس تاون محله ای است که سنت و مدرنیته را به زیبایی با هم آمیخته است و تاریخ را به سمت آینده می راند. به عنوان یکی از مهم ترین بخش های تاریخی ونکوور، بازدید از این محله می تواند از قدم زدن بر روی سنگفرش واتر استریت و بازدید از ساختمان های قدیمی شروع شود تا به ساعت بخار برسیم و کمی برای شنیدن سوت زیبای آن منتظر بمانیم و عکس و فیلمی بگیریم.

پیشنهاد می کنیم وقتی به گَس تاون می روید، صرف غذا و یا نوشیندنی را در رستوان ها و بارهای این محله را در برنامه خود قرار دهید.

پس از آن به همین مسیر را ادامه دهیم تا به مجسمه ی بنیانگذار این محله یا همان گَسی جک، میخانه دار خوش مشرب برسیم. به کجا برویم؟

پیشنهاد می کنیم

وقتی به گَس تاون می روید، صرف غذا و یا نوشیندنی را در رستوان ها و بارهای این محله را در برنامه خود قرار دهید. در گَس تاون مجموعه ای متنوع از رستوران های خوب اروپایی و آسیایی منتظر شما هستند.

Brioche Urban Baking & Catering

حتی می توانید به جای صرف یک وعده غذای کامل ، در یکی از بارهای این محله مدتی وقت بگذرانید و بشقابی پنیر و گیلاسی شراب را مزه مزه کنید و به موسیقی زنده گوش دهید. شاید هم ترجیح دهید کوکتلی خوشمزه امتحان کنید. به هر حال انتخاب با شما است و بهترین ها را در گَس تاون پیدا خواهید کرد.

 زیبایی های ونکوور از ارتفاع ۱۶۸ متری

در ادامه گشت و گذار شاید برایتان جالب باشد که زیبایی های ونکوور را از ارتفاع ۱۶۸ متری ببینید! برای این کار کافیست به ساختمان Vancouver Lookout بروید و خاطره ای به یاد ماندنی برای خود بسازید.

Vancouver Lookout

بعضی ها اعتقاد دارند اگر تنها فرصت خرید از یک محله در ونکوور را دارید، آن محله باید گَس تاون باشد چون در این محله ترکیب جالبی از بوتیک های مدرن و شیک، گالری های هنری، فروشگاه های صنایع دستی و سوغات در کنار هم قرار گرفته اند تا ونکوور گردی شما را کامل کنند.

مطالعه این مطالب را پیشنهاد می کنیم: