پرتره‌ای از مریلین مونرو که توسط هنرمند آمریکایی، اندی وارهول نقاشی شده، در حراجی کریستیز در نیویورک به قیمت ۱۹۵ میلیون دلار به فروش رفت و به گران‌ترین اثر هنری قرن بیستم تبدیل شد.

اندی وارهول

 

مطالعه کنید : اندی وارهول؛ بزرگ‌ترین هنرمند قرن بیستم یا شارلاتان؟

رکورددار قبلی آثار هنری قرن بیستم، تابلوی “زنان الجزیره” اثر پابلو پیکاسو بود که در سال ۲۰۱۵ به قیمت ۱۷۹ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار فروخته شد.

زنان الجزیره اثر پابلو پیکاسو

 

وارهول پرتره مونرو را در سال ۱۹۶۴، دو سال پس از مرگ ستاره هالیوود، از روی عکسی از او خلق کرد. او یکی از عکس‌های تبلیغاتی مونرو برای یکی از فیلم‌های اولیه‌اش به نام نیاگرا (Niagra) را گرفت و انحصاراً روی صورتش تمرکز کرد. سپس او تور مخصوص چاپ سیلک‌اسکرین درست کرد تا بتواند به هر تعداد که بخواهد از آن پرینت بگیرد و رنگ‌های دستی به کپی‌های پرینت‌شده اضافه کند. این احتمالاً یکی از معروف‌ترین آثار اوست. اگر بخواهیم متن تبلیغاتی‌ای را که کریستی برای اثر نوشته جدی بگیریم، «یکی از نادرترین و متعالی‌ترین تصاویر موجود است».

به کانال پلاک۵۲ در تلگرام بپیوندید

این تابلو در حراج سنتی بهاره کریستیز در کوتاه‌ترین مدت به فروش رفت. قیمت آن پیش از حراج ۲۰۰ میلیون دلار تخمین زده شده بود.

مطالعه کنید : گران ترین آثار هنری سال ۲۰۲۱ را بشناسید 

نام خریدار یا خریداران گران‌ترین اثر هنری قرن بیستم فاش نشد. صاحب قبلی آن بنیاد توماس و دوریس امان در زوریخ است که قصد دارد تمام درآمد حاصل از حراج را برای اهداف خیریه به‌ویژه برای کودکان هزینه کند.


گپ و گفت با کامبیز شریف

مجسمه ساز در ونکوورگران ترین تابلو  نقاشی جهان

گران‌ترین تابلوی جهان “سالواتور موندی“، اثر لئوناردو داوینچی  است. این تابلو مربوط به اوایل قرن شانزدهم است و در یک حراجی در سال ۲۰۱۷ به قیمت ۴۵۰ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار فروخته شد.

سالواتور موندی

خریداری ناشناس در نوامبر سال ۲۰۱۷ میلادی بیش از ۴۵۰ میلیون دلار برای تابلوی معروف “سالواتور موندی” (منجی جهان) پرداخت کرد؛ تابلوی که خلق آن به لئوناردو داوینچی منتسب است. این تنها اثر داوینچی است که در تملک مالکی خصوصی قرار دارد. گفته می‌شود که “سالواتور موندی” در حول حوش سال ۱۵۰۰ میلادی خلق شده است. بحث و گمانه‌زنی‌ها در مورد اصالت این اثر تا به امروز ادامه دارد.