کیوسک | پلاک ۵۲

آخرین شماره مجله پلاک52

کیوسک

اخبار

اخبار فرهنگی و هنری, تماشاخانه, سینما

بیوگرافی ترامپ در جشنواره کن جنجال‌برانگیز شد 

فیلم جدیدی درباره دونالد ترامپ که نخستین اکران جهانی آن در جشنواره فیلم کن صورت گرفته است، توانسته عمدتا نظر مثبت منتقدان را به خود جلب کند، اما در عین حال با تهدید قانونی از سوی رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا روبرو شده است.

اخبار فرهنگی و هنری

زری خوشکام، بازیگر سینمای ایران، درگذشت 

خانم خوشکام متولد ۱۳۲۶ و ستاره سینمای ایران در دهه ۵۰ خورشیدی بود. هنرپیشگی را از سال ۱۳۵۰ با بازی در فیلم «آدمک» آغاز کرد و با نقشش در فیلم «کلبه‌ای آن سوی رودخانه»، مقابل ناصر ملک مطیعی، در سینما شناخته شد. او از معدود بازیگران زن سینمای ایران بود که در سکانس‌های برهنه ظاهر شده بود.

اخبار فرهنگی و هنری, کیوسک

«هامون» داریوش مهرجویی به تئاتر می‌آید 

نمایشنامه‌ «هامون» نوشته مسلم آیینی برداشتی آزاد از فیلم «هامون» اثر استاد داریوش مهرجویی است. این نمایشنامه در زمان حیات زنده‌یاد مهرجویی نوشته و با تایید ایشان به چاپ رسید.

اخبار فرهنگی و هنری, تماشاخانه

ترانه علیدوستی؛ بانوی سینمای ایران و مبارز حقیقت 

ترانه علیدوستی، نامی که در تار و پود سینمای ایران و قلب مردم این سرزمین ریشه دوانده، فراتر از یک بازیگر توانمند، به عنوان نمادی از صبر، شجاعت و تعهد به آرمان‌های انسانی شناخته می‌شود.

اخبار اجتماعی, حیات خلوت, روانشناسی

فرضیه شبیه‌سازی: آیا ما انسان‌ها در یک شبیه‌ساز محاسباتی زندگی می‌کنیم؟ 

فرضیه شبیه‌سازی مبتنی بر ایده‌ای است که در زمینه علم کامپیوتر و نظریه اطلاعات مورد بحث قرار می‌گیرد. این ایده بر اساس تکنولوژی و روش‌هایی است که در توسعه برنامه‌های کامپیوتری و شبیه‌سازی استفاده می‌شود.

اخبار فرهنگی و هنری, تماشاخانه, سینما, کیوسک

اما استون: فراتر از درخشش در اسکار ۲۰۲۴ 

استون همواره در انتخاب نقش‌هایش وسواس به خرج داده است. او به دنبال ایفای نقش‌هایی است که پیچیده و ملموس باشند و از کلیشه‌های رایج دوری می‌کند. او در طول حرفه خود، شخصیت‌های زن قوی و مستقلی را به تصویر کشیده که الهام‌بخش نسل جوان هستند.

اخبار فرهنگی و هنری, سینما, کیوسک

۷ نکته درباره کیلین مورفی،بهترین بازیگر نقش اول مرد اسکار ۲۰۲۴ 

کیلین مورفی به خاطر بازی در فیلم اوپنهایمر اولین جایزه اسکار خود را در بخش بهترین بازیگر نقش اول مرد دریافت کرد. دقایقی بعد از او کریستوفر نولان جایزه بهترین کارگردان را برای فیلم اوپنهایمر گرفت.

اخبار فرهنگی و هنری

«وقت بلوغ» سهراب شهید ثالث؛ روزمره‌گی زندگی یک پسر بچه با مادری که کارگر جنسی است 

شهید ثالث طبق معمول غالب فیلم‌های آلمانی‌اش، جهنمی را ترسیم می‌کند که گریزی از آن نیست. این بار این جهنم تلخ‌تر است و تکان‌دهنده‌تر، چرا که شخصیت اصلی فیلم کودکی است که در برابر جهان بزرگسالان در حال خرد شدن است.