اگر از علاقمندان به آکواریوم هستید، می‌توانید بسته به شرایط نوری و دمایی، سختی و اسیدیته آب آکواریوم، در کنار ماهی‌های رنگارنگ، گیاهی را هم درآن پرورش دهید تا زیبایی این مکعب شیشه‌ای بیش از پیش شود. یکی از این گیاهان می‌تواند کریپتون باشد که بومی مناطق گرمسیری آسیا و آفریقاست. این گیاهِ محبوب، به علت تلخ‌مزه بودن برگ‌هایش، توسط ماهی‌های آکواریوم، مورد تغذیه قرار نمی‌گیرد و ماندگاری خوب و شکل زیبای برگ‌هایش دلیل بالا بودن نسبی قیمتش هم هست.

 مشخصات علمی

نام علمی: Cryptocoryne balansae
نام انگلیسی: Cryptocoryne

 مشخصات ظاهری

کریپتون یا کریپتوکورین، گونه‌های متعدد و زیبایی دارد. ما به بررسیِ یکی از معروف‌ترین گونه‌های آن می‌پردازیم. گونه balansae، برگ‌هایی کشیده، شمشیری و سبزرنگ دارد که فرورفتگی‌هایی در دو طرف رگبرگ‌هایش دیده می‌شود. درصورت وجود شرایط مساعد رشد، طول برگ‌ها به بیش از یک متر هم خواهد رسید.

اگر این گیاه وارد فاز گلدهی شود، گل آذینی شبیه به ترومپت در انتهای ساقه ظاهر خواهد شد و به همین خاطر Water trumpet هم خواهنده می‌شود. گل‌های زردرنگ و خوش‌بوی آن در فصل زمستان، به گل آذین، زیبایی خواهند بخشید.

 نیازهای محیطی

گفته می‌شود این گیاه در نهرها و رودخانه‌هایی با جریان سریع آب و در خاستگاهش خصوصاً تایلند، به صورت خودرو می‌روید اما شرایط نگهداری آن در آکواریوم کمی متفاوت است. کریپتون به تغییرات دمایی، افزایش کُلر و سختی آب حساس بوده و عمدتاً برای تازه‌کارهای این دنیای شیشه‌ای، توصیه نمی‌شود.

برای مطالعه بیشتر شما:

گل ِ خورشیدی

چربی‌سوزی در منزل

نور: این گیاه، سایه آفتابدوست است. به نور متوسط و ترجیحاً از بالای آکواریوم نیاز دارد.

دما: بهترین دمای آب برای رشد کریپتون، ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتیگراد است.

اسیدیته: دامنه اسیدیته قابل تحمل برای این گیاه، ۵.۵ تا ۹ است یعنی در آب‌های قلیایی می‌تواند به راحتی پرورش یابد.

کود: استفاده از کود آهن را برای رشد بهتر و زیبایی بیشتر برگ‌های گیاه، فراموش نکنید.

بستر: برای کریپتون، بستری شنی با دانه بندی حدود ۳ تا ۴ میلیمتر در نظر بگیرید.

 نکته ها

  • جریان خفیف آب تأثیر مثبتی بر رشد گیاه خواهد داشت.
  • در صورت بالا بودنِ سختی آب، تزریق دی اکسید کربن در آب هم موردنیاز است.
  • ریشه کریپتون، بسیار حساس بوده و توصیه می‌شود آن را در گلدان‌های مشبک مخصوص، کاشته و بعد در آکواریوم قرار دهید تا در زمان تعویض آب، ریشه‌ها آسیب نبینند.

تکثیر

بهترین روش برای تکثیر موفق این گیاه، جدا کردن پاجوش‌های منفردی است که در شرایط مساعد نگهداری، از کنار گیاه اصلی خارج می‌شوند. با قرار دادن این قلمه‌ها در بستر شنی، گیاه جدیدی خواهید داشت.