با توجه به شخصیت به دور از هرگونه تکلف ریچارد برانسون و نوع ادبیات گفتاری ساده و عامیانه او که به دلیل ترک زود هنگام مدرسه در سن ۱۶ سالگی و ورود او به دنیای تجارت حرفه­ ای بوده و همچنین مشکلش در خواندن و نوشتن (Dyslexia : خوانش­ پریشی) و اینکه تقریبا تمام کتاب­های نگارش یافته درباره برانسون از مصاحبه­ های صورت گرفته با او جمع­ آوری و تدوین شده ­اند، به منظور احترام به متن اصلی کتاب و امکان برقراری ارتباط هرچه بیشتر خوانندگان گرامی با حال و هوای واقعی ، طرز فکر و نگرش ریچارد برانسون به زندگی و کسب و کار، ترجمه با زبانی نسبتا محاوره­ ای انجام شده است.

برگرفته از کتاب شورشی باکره ( Virgin Rebel)

کار کردن با شادی و لذت

به نظر من،کارآفرینی خود یکی از خصلت­های ذاتی بشر است … کارآفرینی عبارتی است که آدمهای سن و سال دار به کار می­برند و ما باید آن را به چیزی ساده ­تر مثل کار کردن لذت بخش تغییر بدهیم.

– Business Stripped Bare, page 39

باکره در تجارت (Virgin)

همه می خندیدند … فکری به ذهنم خطور کرد…. « من هم در تجارت تازه­ کار و دست نخورده هستم … پس چرا اسم باکره را برای شروع کارم انتخاب نکنم ؟»

– Bloomberg Game Changers , May 10,2011

اگر می­خواهید مدیر باشید، باید همچنان تمام وقت در کنار فعالیت تجاری خود باقی بمانید و به رشد آن کمک کنید. اما اگر می­ خواهید کارآفرینی کنید، باید مدیر لایقی برای کسب و کار خود پیدا کنید و آن را به او بسپارید

شروع کردن

… ما به این نتیجه رسیدیم که می­توانیم بدون اینکه پولی به فروشگاه­ها بابت فروختن آلبوم­های موسیقی بپردازیم، کار خودمان را از طریق فرستادن پستی سفارش­ها به مشتریان در سراسر کشور شروع کنیم و هر آلبوم موسیقی را ۱۰ تا ۲۵ سنت ارزان تر از قیمت بازار بفروشیم.

مثلا یک آلبوم موسیقی را از ای ام آی به قیمت ۳۱ شیلینگ بخریم در حالیکه فروشگاه­ها این آلبوم را ۴۰ شیلینگ به مشتریان می­فروختند. ما با گرفتن سفارش و ارسال پستی، می­توانستیم آن را با قیمت ۳۵ شیلینگ به دست مردم برسانیم. شرکت ویرجین رکوردز به صده و صدها جوان در سراسر کشور کمک کرد که آلبوم موسیقی مورد علاقه خود را ۶ تا ۸ شیلینگ ارزان تر از هر جایی بخرند.

– Unnamed documentary, 1971

Mandatory Credit: Photo by Shutterstock (10221184ab)
Sir Richard Branson
Virgin Money London Marathon, UK – 28 Apr 2019

تنها راز موفقیت در کسب و کار

من هیچ رازی ندارم. به نظرم قاعده و قانون مشخصی هم در تجارت وجود ندارد. من فقط همیشه سخت کار کردم و همیشه خودم را باور داشتم که می­توانم موفق بشوم.

– Screw it, let’s do it , page 30

تصمیم­ گیری با قاطعیت

من همیشه می­دانم که چه آلبوم موسیقی را برای سرمایه ­گذاری دوست دارم و چه آلبومی را دوست ندارم.

– New york Times , June 3 1984ریسک ­پذیری

اگر ما در طول راه خود ریسک­ پذیر نمی­بودیم، ویرجین هرگز نمی­توانست گروه موفقی که الان هست، باشد. شما باید واقعا به کاری که انجام می­دهید ایمان داشته باشید و ریسک­های آن را هم قبول کنید.

– Like a Virgin, page 27

ویرجین برایدز

در خصوص عدم موافقیت فروشگاه لباس عروس ویرجین برایدز : ما حتی نتوانستیم یک مشتری – منظور عروس(های) باکره که ترجمه فارسی ویرجین برایدز است – برای آن فروشگاه پیدا کنیم!

– TED Talks, March 2007

از هزینه ­ها غافل نباشید

در ارتباط با تاسیس شرکت ویرجین آتلانتیک : … من با این کار به جنگ نمی­روم. حتی اگر قرار باشد روزی این شرکت را جمع کنیم، بیشتر از دو ماه سود گروه ویرجین برای ما هزینه به همراه نخواهد داشت.

– Wall Street Journal, August 20,1984

شخصیت فرد کارآفرین، پویا و چالشگر و به گونه ­ایست که می­تواند آغاز­گر شروع یک کسب و کار جدید باشد

کسب تجربه

به نظر من مردم تا جایی که بتوانند باید در عمل تجربه بدست بیاورند. خود من در تحصیل موفق نبودم و هر چیزی که یاد گرفته­ ام، از تجارب عملی بوده که در زندگی به دست آورده ­ام. تا جائیکه می­توانیم باید آموخته ­های دوران تحصیل را در عمل و زندگی واقعی تمرین کنیم .

– Richard Branson : Talking Management ,February 16,2010

شخصیت کارآفرین

شخصیت فرد کارآفرین، پویا و چالشگر و به گونه ­ایست که می­تواند آغاز­گر شروع یک کسب و کار جدید باشد، هر چند ممکن است خودش دانش کافی در مورد تمام جزئیات پیشبرد آن فعالیت را نداشته باشد.

– Business Stripped Bare, page 259

احساس رضایتمندی

کاری که عاشقش هستید را انجام دهید تا موفقیت و ثروت خودش به سویتان بشتابد! احساس رضایتمندی از کارآفرینی، احساس رضایتمندی از زندگی را با خودش به همراه دارد. عمق این احساس هیچوقت با جوایز و تعریف و تمجید دیگران قابل اندازه گیری نیست. این، احساسی قلبی است از آنچه که کارآفرین توانسته برای بهتر شدن دنیا انجام دهد.

– Success, July 1, 2009

تفاوت مدیر و کارآفرین

اگر می­خواهید مدیر باشید، باید همچنان تمام وقت در کنار فعالیت تجاری خود باقی بمانید و به رشد آن کمک کنید. اما اگر می­ خواهید کارآفرینی کنید، باید مدیر لایقی برای کسب و کار خود پیدا کنید و آن را به او بسپارید، خودتان به ایده­ های نو فکر کنید، از زندگی لذت ببرید و برای پایه­ گذاری کسب و کار جدیدی که در ذهن دارید، برنامه ­ریزی کنید. تفاوت کارآفرین و مدیر اگر مالک یک تجارت کوچک هستید، باید همه چیز را در مورد آن بدانید و با آگاهی کامل از تک تک فعالیت­های تجاری، خودتان بتوانید آن را کنترل کنید. ولی وقتی فعالیت شما گسترش پیدا می­کند، دیگر باید تصمیم بگیرید که آیا می­خواهید مدیر باقی بمانید یا کارآفرینی کنید؟ اگر می­خواهید مدیر باشید، باید همچنان تمام وقت در کنار فعالیت تجاری خود باقی بمانید و به رشد آن کمک کنید. اما اگر می­ خواهید کارآفرینی کنید، باید مدیر لایقی برای کسب و کار خود پیدا کنید و آن را به او بسپارید، خودتان به ایده­ های نو فکر کنید، از زندگی لذت ببرید و برای پایه­ گذاری کسب و کار جدیدی که در ذهن دارید، برنامه ­ریزی کنید.

– Business Stripped Bare, page 260-261