جایزه فیلم منتخب مردم جشنواره فیلم تورنتو ۲۰۲۱ به  بلفاست  ساخته کنت برانا رسید.

به گزارش پلاک۵۲ به نقل از سایت جشنواره، بلفاست موفق شد تا جایزه فیلم منتخب مردم را از جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو امسال دریافت کند. این جشنواره از ۹ تا ۱۸ سپتامبر سال جاری برگزار شد.

در همین حال جایزه پلتفرم داوران به ریاست ریز احمد به  یونی ساخته کامیلا آندینی از اندونزی رسید و جایزه مستند منتخب مردم نصیب  نجات  ساخته ای.چی واسارهلی و جیمی چِین شد. جایزه منتخب مردم در بخش دیوانگی نیمه شب هم به  تیتان  ساخته جولیا دوکورنائو برنده جشنواره کن اهدا شد.


برانا در مراسم دریافت جایزه از اولین نمایش جهانی بلفاست  که در همین جشنواره صورت گرفت به عنوان یکی از به یادماندنی‌ترین تجربیاتش در تمام طول زندگی حرفه‌ای خود یاد کرد و گفت:

اینکه این همه دوست‌دار سینما با این فیلم چنین ارتباط عمیقی برقرار کردند برای من کاملاً دلگرم کننده بود، همچنین برای جیمی دورنان … و ما درباره آن در تمام آن شب به یادماندنی صحبت کردیم و در شهر فوق‌العاده شما خندیدیم و اشک ریختیم.

فیلم برنده جایزه منتخب مردم معمولاً به معنی پیشگویی برای جوایز اسکار محسوب می‌شود و سال پیش «سرزمین آوارگان» کلوئی ژائو ابتدا برنده تورنتو شد و در نهایت به اسکار رسید. «کتاب سبز»، «۱۲ سال بردگی»، «سخنرانی پادشاه» و «میلیونر زاغه‌نشین» نیز از دیگر فیلم‌هایی هستند که همین تجربه را پشت سر گذاشتند.

ژولی دلپی و فلورین زلر به کمیته انتخاب اسکار فرانسه پیوستند 

دومین برنده جایزه منتخب مردم درام کانادایی اسکاربورو (Scarborough) ساخته شاشا نخعی و ریچ ویلیامسون شد که برمبنای رمان پرفروش کانادایی سال ۲۰۱۷ ساخته شده است. این فیلم همچنین برنده جایزه بنیاد شان مندس شد که با یک جایزه نقدی ۱۰ هزار دلاری همراه بود.

درام کانادایی اسکاربورو

فیلم سوم هم به درام قدرت سگ  (The Power of the Dog) ساخته جین کمپیون رسید که بندیکت کامبربچ بازیگر آن بود.


جایزه اولین فیلم یک کارگردان تورنتو به «سنت آن» ساخته راین ورمیت از مونتوبای کانادا اهدا شد. این فیلم جایزه ۱۰ هزار دلاری صداهای آمپلی‌فایر برای بهترین فیلم بلند کانادایی را هم از آن خود کرد.

 پلنگ آناتولی  جایزه دوران فیپرشی را از فدراسیون بین‌المللی منتقدان فیلم دریافت کرد. امره کاییش سازنده این فیلم بود. هیات داوران فیپرشی از این فیلم به عنوان راه‌های سنتی و مدرن در یک کشور در قالب یک کمدی کنترل شده یاد کرد که تصویرگر مردی در میان چیزهای عجیبی است که وی را احاطه کرده‌اند.


جایزه داوران  نتپک  برای تجلیل از سینمای آسیا پاسیفیک نیز به  کاستا براوا، لبنان  ساخته مونیا آکی اهدا شد. هیات داوران از فیلم به عنوان یک داستان خانوادگی بین‌نسلی بی‌نظیر همچون قصیده‌ای برای آینده پایدار در کشور گرانبها و آشفته کارگردان یاد کرد.

نظر منتقدین درباره فیلم قهرمان اصغر فرهادی در جشنواره فیلم تورنتو

انتخاب بهترین تلویزیونی‌های آمریکا

حضور خانه بخت در جشنواره پانامانین آمریکا

جوآنا ونسان و کامرون بیلی مدیران این جشنواره در مراسم پایانی از جشنواره امسال به عنوان مجموعه‌ای یاد کردند که بهترین‌ها را از سراسر دنیا گرد آورد و هم آثاری از کارگردان‌های مولف محبوب را به نمایش درآورد و هم ارایه‌کننده صداهای تازه در فیلمسازی بود.

Director Ava Hudson and actor Josh O’Connor

امسال در جشنواره با اهدای جوایزی از استعدادهای بزرگ صنعت فیلم تجلیل شد. این جایزه که از سال ۲۰۱۹ شروع به کار کرده امسال به جسیکا چاستین و بندیکت کامبربچ بازیگر، دیون وارویک خواننده، دنی ویلنو، آلانیس اوبومساوین و دنیس گولت فیلمساز و آری وگنر فیلمبردار اهدا شد.

جشنواره فیلم تورنتو که از سال ۱۹۷۶ شروع به کار کرده امسال چهل و ششمین دوره خود را از جمعه ۱۹ شهریور تا شنبه ۲۷ شهریور برگزار کرد.

جشنواره فیلم تورنتو ۲۰۲۱

این جشنواره که امسال به صورت ترکیبی از فیزیکی و با امکان تماشای فیلم‌ها به صورت آنلاین همراه بود، بار دیگر فرش قرمز خود را برای هنرمندان و مخاطبان پهن کرد.