قدمت کشور چین به دوران انسان نخستین و تمدن‌های ابتدایی باز می‌گردد، پس از آن در سایه جنگ های داخلی، سلسله‌ای سایرین را از میان برده و امپراتوری چین قدرت گرفت. این امپراتوری با هجوم مغول زیرخاکستر پنهان و پس از چندین قرن دوباره سربرآورده است. در قرن نوزده میلادی، قدرت‌های بزرگ استعماری هر یک گوشه‌ای از این کشور را  به اختیار خود درآورده‌اند و دست آخر، در جریان یک انقلاب بزرگ، حکومت این کشور واقع در آسیای شرقی به جمهوری تبدیل شد.

پایتخت کشور چین از لحاظ جغرافیایی در شمال این کشور قرار گرفته و با مساحت ۱۳۰۰ کیلومتر مربع به عنوان دومین شهر پرجمعیت چین پس از شانگهای و مرکز سیاسی، فرهنگی و آموزشی این کشور است. شاید پکن بدون وجود دریا و رودخانه با تابستان های گرم و زمستان های سرد و یخی بسیار خوش شانس بوده که اینقدر مورد توجه قرار گرفته است. پکن با جمعیت ۲۱ میلیون نفری و ترافیک وحشتناک جز آلوده ترین شهرهای کشور چین به شمار می رود و در عین حال با آثار تاریخی فوق العاده ثبت شده در لیست میراث جهانی یونسکو سالانه میلیون ها گردشگر را فرا می خواند. هرچند که پس از اتفاقات اخیر و گسترش بیماری کرونا کمی سخت به نظر می‌رسد که به جز تجار، قشر دیگری به طور گسترده قصد سفر به چین را داشته باشند اما به هر حال، چین و پکن از نظر گردشگری شگفت‌انگیز هستند.

خیابان وانفوجینگ پکن

خیابان وانفوجینگ در پکن، یکی از نمادهای تجاری پکن، شناخته شده ترین و پر رونق ترین خیابان خرید با گرایش مدرن و مد امروزی است. این خیابان واقع در نزدیکی مرکز شهر در منطقه دونگ چنگ، یکی از چهار منطقه تجاری پر رونق در پکن است. طول این خیابان ۱۶۰۰ متر (۱ مایل) از خیابان چانگ ان در جنوب تا موزه هنر ملی چین در شمال است.

 

معنی وانفوجینگ چیست؟

نام وانفوجینگ خیابانی با سابقه حدود ۷۰۰ ساله، از دو بخش وانگ فو به معنی عمارت سلطنتی  و جینگ به معنی چاه تشکیل شده است، زیرا در گذشته هشت عمارت سلطنتی و چاهی با آب شیرین در این خیابان وجود داشت. در حال حاضر شلوغ ترین خیابان این شهر است و هر روز حدود ۶۰۰  هزار نفر در آن رفت و آمد دارند و در روزهای تعطیل، این تعداد می تواند به یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر برسد.

چهره واقعی پکن را ببینید

به عنوان نخستین منطقه تجاری مشهور در این شهر، خیابان وانفوجینگ تعداد زیادی از فروشگاه های مختلف و بوتیک ها را در خود جای داده است که برخی از آن ها از برند های معروف دنیا است، بسیاری از فروشگاه ها با کالاهای سنتی نیز وجود دارند که صدها سال در این خیابان قرار گرفته اند. اما اهمیت این خیابان به دلیل مراکز خرید موجود در آن نیست چون در پکن مراکز خرید مشهورتر و بهتری برای خرید وجود دارد.

برای مطالعه بیشتر درباره چین:

دیوار چین ، افسانه ها و واقعیت ها

ونیزِ چین ، با دو هزار سال قدمت

اقتدارگرایی چینی یا دموکراسی

این خیابان در واقع یک مرکز مهم در پکن است که اغلب خانواده ها در روزهای تعطیل در این خیابان تجمع می کنند و اغلب توریست ها نیز برای این که چهره واقعی پکن و غذاهای عجیب و غریب چینی را تست کنند به این خیابان سر می زنند .

منتظر کباب با ریحان نباشید

مساله‌ای که توریست‌ها را به این خیابان می‌کشاند هیچ کدام از این‌ها نیست، بلکه حضور دست‌فروشانی است که کباب می فروشند. کباب برای توریست‌های ایرانی با بوی ریحان و خاطرات خوش همراه است در حالی که در وانفوجینگ خبری از این مواد غذایی نیست و منظور چینی‌ها از کباب انواع موجودات روی زمین است که به سیخ کشیده شده‌ و منتظرند تا به درخواست مشتری روی زغال کباب شوند.

بوی ناآشنا و غریبی که فضا را پرکرده خبر از این دارد که به قلمروی کباب فروش‌ها نزدیک شدید و هر چه نزدیک‌تر می‌شوید این بوی عجیب، نامطبوع‌تر هم می‌شود.

 همه چیز از سوسک، هشت پا، عقرب و هزارپا گرفته تا انواع معمول‌تر مثل سیرابی، جگر، بلال و انواع میوه‌ها در بساط این دست‌فروش‌ها پیدا می‌شود. در رستوران چینی اغلب مردمان بسیاری را می بینید که با صدای بلند با هم صحبت می کنند و می خندند. چینی ها به این فضاهای پر سر و صدا عادت دارند و معتقدند اگر غذای یک رستوران خوب باشد آن رستوران شلوغ خواهد شد. اما برای کسانی که می خواهند در یک محیط آرام غذا بخورند برخی رستوران ها اتاقی با یک میز یا چند میز را در اختیار مشتری قرار می دهند.

*با تشکر از آقای غلامرضا شهدادیان بابت عکس های اختصاصی این گزارش