طنز پرداز : شهرام شهیدی

خب یکی از چیزهایی که بعد از شیوع ویروس کرونا خیلی شنیده شد لزوم رعایت فاصله ‎ی اجتماعی بود. و این دقیقا همان چیزی بود که ما سال ها در ایران فریادش می زدیم و کسی نبود بشنود ما چه می‎گوییم.

نمی‎دانم مشکل از زبان ما است که نه در ادبیات اثری از ما به زبان‎های دیگر ترجمه می شود و نه حرف دلمان. کی ما چیزی درخصوص فاصله‎ی اجتماعی گفته بودیم؟

همان وقت ها که فریاد می زدیم «آقاجان در مترو و اتوبوس به ما نچسبان» در واقع اصلی ترین حقوق مدنی خودمان را طلب می‎کردیم. نچسبیدن که در برخی کشورها مثل ایران و هند فعلی بومی شده است و بیان مودبانه‎ترش در دهکده جهانی می شود «حفظ فاصله‎ی اجتماعی»

البته خانم ها هم در این راه خیلی فریاد زدند اما کو گوش شنوا به ویژه بین آقایان خاصه در بهار؟

اما حالا که افراد دیگری هم در جهان این حرف را زده‎اند تبدیل شد به خواسته‎ی بین‎المللی. تقصیر خود ما ایرانی‎ها هم هست. چون خودمان، توانایی‎هایمان و خواسته‎هایمان را جدی نمی‎گیریم و فکر می‎کنیم هرچه بگوییم شرم آور است. به نظرم باید کمی اعتماد به نفس داشته باشیم و از این به بعد هرچه به ذهنمان می‎رسد را با صدای بلندتر جار بزنیم. خب بهتر است من از فرنگ برگشته اول از خودم شروع کنم. من طی جدیدترین مشاهدات و پژوهش‎هایم در ایران و کانادا به این نتیجه رسیدم که بسیاری از ایرانیان در فضا سیر می‎کنند. چی؟ شما هم این را می‎دانستید؟ به ویژه آخر هفته‎ها؟ نخیر عزیزجان. این یک پژوهش علمی است و ربطی به ذهن شما و شوخ‎طبعی‎ بی‎ادبانه‎ی ما ایرانی‎ها ندارد.

خب برگردیم سر کشف بی بدیل من. شما در همین کانادا هم یک نگاهی به اطراف بیاندازید متوجه می شوید که خیلی از هموطنانتان کم مو و کچل هستند و همین ثابت می‎کند که ما ایرانی‎ها خیلی سفر فضایی می رویم. چه ربطی داشت؟  الان عرض می‎کنم. کافی است همین طور که در قرنطینه‎ی خودخواسته هستید دستتان را ده سانتی‎متر دراز کنید، گوشی تلفن همراهتان را بردارید و در گوگل یک جستجوی ساده کنید و ببینید محققان ژاپنی چه کشف جدیدی کرده‎اند؟ تایپ بفرمایید «ژاپن، فضا ، کچل» حالا می‎توانید مشاهده کنید که آن ها توانسته‎اند ثابت کنند که «سکونت در فضا باعث کچلی می‎شود.» پس این همه کچل ساکن در ایران هم به ما ثابت می‎کند ما ایرانی‎ها فضانوردترین ساکنان زمین هستیم.

می‎خندید؟ بله؟ نفرمایید. من اصلا منظورم این نبود که ایرانی‎ها به روش‎های صنعتی و سنتی فضانورد می‎شوند. یکی از مشخصه های لزوم رعایت فاصله اجتماعی هم باید این باشد که بگذارید طرف در یک فاصله مطمئن از شما بایستد و حرفش را بزند. تا وقتی نتواند حرفش را بدون ترس از شما بزند یعنی این فاصله، فاصله‎ی مطمئنی نیست!

چیزی که باز در ایران زیاد رخ می‎دهد. شاید واژه‎ی بهترش این باشد «چسباندن فرهنگی»