افراد موفق ارزش عادت‌های خوب را می‌دانند و مطالعه چیزی است که همه‌ی افراد بزرگ و موفق از آن بهره می‌برند. کتاب‌ها ذهنمان را باز می‌کنند و در شکل‌گیری هویت ما نقش بسزایی دارند.

ایلان ماسک یکی از انسان‌های بسیار موفق روی کره‌ی زمین، بنیان‌گذار و مدیرعامل میلیاردر اسپیس ایکس و تسلا است. او زمانی که موشکی به فضا نمی‌فرستد، وقت پیدا می‌کند تا بنشیند و کتاب بخواند.

هر وقت کسی از او می‌پرسد که چگونه ساخت موشک را یاد گرفته است، جواب می‌دهد:

من کتاب می‌خوانم.

او تنها کسی نیست که اهل مطالعه است؛ یک نظرسنجی از ۲۳۳ فرد ثروتمند صورت گرفته است که اکثریت قریب به‌اتفاق (۸۸٪) گفتند که هر روز ۳۰ دقیقه یا بیشتر به مطالعه اختصاص می‌دهند.

خوشبختانه افراد بزرگی مانند ایلان ماسک در انتخاب کتابی که می‌خواهند بخوانند بسیار جدی عمل می‌کنند. ایلان ماسک ما را به کتابخانه‌ی شخصی خود می‌برد و توصیه‌های خاص خودش را ارائه می‌دهد.

کتاب اول : صفر تا یک

کتاب  صفر تا یک  اثر بلک مسترز و پیتر تیل در سال ۲۰۱۴ منتشر شد. این کتاب توسط افراد زیادی از جمله حسین راسی، علی بهزادیان نژاد، زینب عفتی و فرهنگ جعفری فشارکی به فارسی ترجمه شده است. کارآفرین و سرمایه‌گذار «پیتر تیل» می‌گوید اگر می‌خواهید آینده‌ی بهتری بسازید، باید به اسرار و رازها اعتقاد داشته باشید و در کتاب خود می‌گوید که پیشرفت در تجارت فقط به صنعت فناوری محدود نمی‌شود بلکه شامل همه‌ی‌ صنایع می‌شود.

راز بزرگ زمان ما این است که هنوز مرزهای ثبت‌نشده برای کشف و اختراع‌های جدید وجود دارد. در  کتاب صفر تا یک، کارآفرین و سرمایه‌گذار معروف پیتر تیل نشان می‌دهد که چگونه می‌توان روش‌های واحدی برای ایجاد آن چیزهای جدید پیدا کرد.


در ۵ دقیقه منزل مسکونی خود را با بهترین قیمت در کانادا بیمه کنید ( از ۱۲ دلار در ماه!)

تیل با این پیش‌فرض شروع می‌کند که ما در عصر رکود تکنولوژی زندگی می‌کنیم، حتی اگر تلفن‌همراه بیش‌ازحد حواسمان را پرت کرده و متوجه آن نشویم.

انجام کاری که شخص دیگری از قبل می‌داند چگونه انجام دهد، جهان را از ۱ به n می‌برد و چیزهای بیشتری را به آن می‌افزاید. اما وقتی کار جدیدی انجام می‌دهید، از صفر به یک می‌روید. در واقع با این روند بیل گیتس بعدی سیستم‌عامل ایجاد نمی‌کند. قهرمانان فردا با رقابت بی‌رحمانه‌ی امروز در بازار پیروز نخواهند شد. آن‌ها به‌طورکلی با کسی رقابت نخواهند کرد، زیرا تجارت آن‌ها منحصربه‌فرد خواهد بود.

کتاب صفر تا یک بعد از این مقدمه، یک دیدگاه خوش‌بینانه از آینده‌ی پیشرفت در آمریکا و یک طرز تفکر جدید درباره‌ی نوآوری ارائه می‌دهد؛ این کار با یادگیری پرسیدن سؤالاتی شروع می‌شود که شما را در یافتن ارزش در مکان‌های غیرمنتظره سوق می‌دهد.

ایلان ماسک درباره‌ی این کتاب می‌گوید:

پیتر تیل چندین شرکت پیشرفته‌ی بزرگ ساخته است و این کتاب چگونگی روند این موفقیت را نشان می‌دهد.

در قسمتی از کتاب صفر تا یک می‌خوانیم:
یک صندوق سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز وقتی شرکت‌هایی که جز سهام آن‌ هستند، سودمندتر یا عمومی شوند یا توسط شرکت‌های بزرگ‌تر خریداری شوند، پول به دست می‌آورد. صندوق‌های سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز معمولا عمر ده‌ساله دارند، زیرا رشد و خارج شدن شرکت‌های موفق از آن صندوق‌ها زمان‌بر است. اما بیشتر شرکت‌ها با سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز، اولین فروش سهام را انجام نمی‌دهند یا به دست نمی‌آورند، زیرا معمولا بلافاصله پس از آغاز به کار با بدترین شکست مواجه می‌شوند، درنتیجه این شکست‌های ابتدایی یک صندوق سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز معمولاً از همان ابتدا سرمایه‌ی خود را از دست می‌دهند.

کتاب دوم : سالار مگس‌ها

کتاب  سالار مگس‌ها  اثر ویلیام گلدینگ، سال ۱۹۵۴ منتشر شد. تعامل بین دو شخصیت اصلی کتاب به ‌احتمال‌ زیاد رسالت زندگی ایلان ماسک را که نجات بشر است، شکل داده است.

لحظه‌ای تصور کنید که دوباره کودکی خردسال هستید؛ اگر یک روز صبح از خواب بیدار شوید و تنها باشید، چه می‌کنید؟ اگر فقط چند کودک و نوجوان دورتان ببینید، چه می‌کنید؟ چگونه زنده می‌مانید؟ آیا با بچه‌های دیگر کار می‌کنید؟ آیا به نجات یکدیگر کمک می‌کنید یا شروع به دعوا می‌کنید و فقط به افراد قوی اجازه‌ی زندگی می‌دهید؟ این‌ها سؤالاتی است که ویلیام گلدینگ در رمان «سالار مگس‌ها» به بررسی آن پرداخته است.


گپ و گفت با هدیه صفیاری- کارآفرین در ونکوور

تماشا کنید


داستان این کتاب از آنجا شروع می‌شود که در زمان جنگ هواپیمایی که حامل گروهی از پسران انگلیسی ۶ تا ۱۲ ساله است، در یک جزیره‌ی متروک در اقیانوس آرام سقوط می‌کند. خلبان هواپیما کشته می‌شود، اما بسیاری از پسران از سقوط جان سالم به در می‌برند و خود را در یک جزیره‌ی غیرمسکونی خالی از سکنه می‌بینند.

پسر‌ها تنها و بدون هیچ فرد بالغ و بزرگسالی در اطرافشان دور هم جمع می‌شوند و تصمیم می‌گیرند که پسر جوانی به نام رالف را به‌عنوان رهبر برای خود انتخاب می‌کنند تا گروه را اداره کند. طولی نمی‌کشد که رالف متوجه می‌شود بزرگ بودن بسیار سخت‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کرد. آن‌ها مجبور می‌شوند یاد بگیرند که چگونه در یک جزیره زنده بمانند.

ارباب مگس‌ها درباره‌ی بی‌گناهی، تمدن و تأثیرات قدرت سؤالاتی را مطرح می‌کند.

در قسمتی از کتاب سالار مگس‌ها می‌خوانیم:
رالف در سکوت به او نگاه می‌کرد. لحظه‌ای تصویر افسون شگفت‌انگیزی که روزگاری این سواحل را پوشانده بود از ذهنش گذشت اما اکنون جزیره مثل چوبی خشک در آتش سوخته بود، سیمون مرده بود و جک … . رالف برای نخستین بار در جزیره خود را به دست غم تکان‌دهنده شدیدی که گویی تاروپود وجودش را می‌فشرد سپرد و صدای گریه‌اش در دود سیاه و در مقابل ویرانه سوزان جزیره بلند شد. بقیه بچه‌ها هم تحت‌تأثیر احساسات او به گریه افتادند. هق‌هق گریه‌شان بلند بود و بدنشان می‌لرزید. در میان این بچه‌ها رالف با بدنی کثیف، موهایی ژولیده و دماغی پر، به‌خاطر فرجام معصومیت، سیاه‌دلی بشر و سقوط دوست واقعی و عاقل خود، خوکچه، زارزار می‌گریست.

کتاب سوم :  راهنمای کهکشان برای اتو استاپ زن‌ها

کتاب  راهنمای کهکشان برای اتو استاپ زن‌ها ، اولین کتاب از مجموعه‌ی پنج‌جلدی بسیار مشهور کمدی و علمی-تخیلی است که توسط نویسنده‌ی انگلیسی، داگلاس آدامز نوشته شده است.

مطالعه کنید:

ایلان ماسک و شهرک سازی بر روی مریخ

مهندسی معکوس تسلا در ایران

ایلان ماسک این کتاب را در سنین نوجوانی در آفریقای جنوبی خواند و در تفکر او نقشی بزرگ و اساسی داشت. ماسک درباره‌ی این کتاب بی‌نظیر می‌گوید:

 این کتاب یک نکته‌ی بسیار مهم را بیان می‌کند؛ اینکه بسیاری از اوقات سؤال کردن بسیار دشوارتر از پاسخ است و اگر می‌توانید سؤالی را به‌درستی بیان کنید، پاسخ و جواب آن، قسمت آسان ماجرا است .

ایلان ماسک همچنین در یکی از مصاحبه‌هایش درباره‌ی نویسنده‌ی این کتاب می‌گوید:

هرکسی فیلسوف محبوب خودش را دارد و فیلسوف محبوب من داگلاس آدامز است.

 

 

این کتاب پس از انتشار با استقبال بی‌نظیری روبه‌رو شد و سال ۱۹۷۹ جزء پرفروش‌ترین‌ کتاب‌های روزنامه‌ی ساندی تایمز انگلستان شد. ترجمه‌های بسیار زیادی از این مجموعه تاکنون منتشر شده است و برای تلویزیون، تیاتر، فیلم و حتی یک بازی رایانه‌ای از آن اقتباس شده است.

 

کتاب راهنمای کهکشان برای اتو استاپ زن‌ها، داستان هیجان‌انگیز سفر آخرین فرد زمینی به فضا را روایت می‌کند. این کتاب یک کاوش بازی‌گوشانه و سورئال است که از ماجراهای مردی که در جهان هستی سفر می‌کند، حرف می‌زند.

داستان از آنجا شروع می‌شود که آرتور دنت از خواب بیدار می‌شود و کارگرانی را می‌بیند که قصد دارند خانه‌اش را با بولدوزر خراب کنند تا راهی برای اتوبان جدید ایجاد کنند. او سعی می‌کند آن‌ها را متوقف کند اما کارگران به او می‌گویند که برنامه‌های ایجادشده برای جاده‌ی جدید چند ماه است که مشخص شده است و او باید مدت‌ها پیش شکایت می‌کرد.

دوست آرتور  فورد پریفکت  یک فرازمینی است که پانزده سال پیش در حالی‌ که مشغول تحقیق برای یک راهنمای سفر به نام راهنمای کهکشان برای اتو استاپ زن‌ها بود، روی زمین‌ گیر کرده است. فورد به آرتور می‌گوید که زمین در حال نابودی است و این مسأله هنگامی تأیید می‌شود که یک نژاد بوروکرات بیگانه به نام وگون‌ها با سفینه‌های فضایی از راه می‌رسند و اعلام می‌کنند که قصد دارند زمین را به خاطر احداث بزرگراهی برای کهکشان تخریب کنند.

درست قبل از تخریب زمین، فورد موفق می‌شود خود و آرتور را نجات دهد و داستان عجیب و زیبای آن‌ها در کهکشان شروع می‌شود.

در قسمتی از کتاب راهنمای کهکشان برای اتو استاپ زن‌ها می‌خوانیم:
می دونی، آرمان‌گرایی چیز خوبیه. صداقت علمی و پای‌بندی به حقیقت در تحقیقات هم درسته. این‌ها همه‌اش سر جای خودشون معتبر و محترمن. جست‌وجوی حقیقت به هر بهایی، این هم خیلی شیکه و چی بهتر از این! اما، البته می‌بخشیدها، زمانی می‌رسه و آدم گاهی تو یه موقعیتی گیر می‌کنه که به این نتیجه می‌رسه که حقیقت محض علمی، اگه اصلا وجود داشته باشه، اینه که به‌احتمال بسیار زیاد یه گله ابله دیوونه جهان چند بعدی و بی‌نهایت ما رو اداره می‌کنن. اون وقت آدم دو راه بیشتر نداره: یا دوباره ده میلیون سال علاف بشه تا آخرسر برسه به همین جواب، یا پول رو بر داره و بزنه به چاک. من که انتخابم روشن و مشخصه.

 کتاب چهارم : بنیاد

کتاب  بنیاد  اثر آیزاک آسیموف یک چرخه از پنج داستان کوتاه به‌هم‌پیوسته است که برای اولین بار به‌عنوان یک کتاب واحد سال ۱۹۵۱ منتشر شد. سه‌گانه‌ی بنیاد، مجموعه‌ای از تأثیرگذارترین داستان‌های علمی-تخیلی است که به خاطر ترکیب بی‌نظیر اقدامات نفس‌گیر، ایده‌های جسورانه و جهان‌سازی گستر