کافه قنادی فرانسه، شیرینی فروشی با قدمت بیش از پنجاه سال در مرکز تهران اعلام کرد که مغازه اش پلمب شده است. در توییتی که ساعتی بعد حذف شد، علت پلمب  طرح در جعبه شیرینی‌ها  عنوان شده بود.

قنادی فرانسه، از قنادی های قدیمی تهران است که در سال ۱۳۴۴ تاسیس شد و در آن زمان تنها قنادی تهران به حساب می آمد که شیرینی پزش، یک فرد فرانسوی با نام  ژیلبرت بارو  بود. به لطف شیرینی پز ماهر قنادی فرانسه که دلیل نام این قنادی هم بود، در آن زمان به یکی از بهترین و محبوب ترین قنادی های تهران تبدیل شد اما در سال ۱۳۵۷ هنگامی که انقلاب شد ژیلبرت بارو به شهر خودش سفر کرد ولی قنادی که در آن کار میکرد همچنان به فعالیت خود ادامه داد.

اما اتحادیه دارندگان قنادی، شیرینی فروشی و کافه قنادی‌های تهران گفت که علت تعطیلی این بوده که قنادی فرانسه زمانی که ستاد ملی مقابله با کرونا دستور تعطیلی یک هفته ای مشاغل در تهران را داده، فعالیت داشته و به این دلیل توسط اداره اماکن پلمب شده است.

علی بهره مند به خبرگزاری ایسنا گفت که شیرینی فروشی‌ها هم جزو آن دسته از مشاغلی بودند که باید هفته گذشته تعطیل می‌شدند.

در توییت این قنادی که از سال ۱۳۴۴ در خیابان انقلاب تهران، مغازه دارد آمده:

شیرینی فرانسه پلمپ شد. بازگشایی مجدد کافه قنادی فرانسه در شبکه‌های اجتماعی اطلاع رسانی میشه.

بر روی جعبه‌های این فروشگاه تصاویری از سال‌های دهه ۴۰ خورشیدی تهران، تصاویر قدیمی خود فروشگاه و تبلیغات قدیمی پیکان و ایران ناسیونال و آهنگ‌های آن زمان از جمله تولدت مبارک انوشیروان روحانی منتشر شده است.

داستان آهنگ تولدت مبارک انوشیروان روحانی (ویدیو)

در واکنش به این خبر، مصطفی دانشجو، وکیل دادگستری در ایران در توییتی برای وکالت این شیرینی فروشی در قضیه پلمب مغازه اعلام آمادگی کرد.

آشپزی با پارسا (ویدیو) :

کیک ناپلئونی

کرونـات

نان مغز دار با کرمفیل

شیرینی دانمارکی

برخی کاربران در شبکه های اجتماعی گفتند، پلمب بر اساس شکایت یک شاکی خصوصی بوده که طرح روی جعبه های شیرینی را تبلیغ دوران قبل از انقلاب دانسته است.

شش سال پیش هم کافه قنادی فرانسه برای چند روز پلمب شده بود. در صفحه اینستاگرام قنادی فرانسه علت پلمب “رعایت نکردن قوانین روز والنتاین و فروش شکلات طرح قلب” عنوان شده بود.
حکم تعطیلی قنادی فرانسه برای شکلات های ولنتاین

به تازگی یک شرکت بستنی‌سازی در ایران در پی جنجال‌ها مجبور به حذف یک ویدئوی تبلیغاتی شد. خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران این ویدئو را  اروتیک  و  تبلیغ بستنی با محتوای جنسی دانسته بود.


 

در سال‌های گذشته، حذف پستان گاو هنگام بازپخش ویدئوی بستنی میهن و سانسور لوگوی باشگاه فوتبال آ اِسِ رُمِ ایتالیا در تلویزیون جمهوری اسلامی ایران و محو کردن پستان‌های گرگ اسطوره‌ای / خبرساز شده بود.