نخست وزیر جاستین ترودو امروز چهارشنبه بیستم ماه می ، سخنان روزانه خود را با اشاره به اینکه با همت مردم و رعایت دستورالعمل های پزشکی موفق شدیم که شیوع بیماری را در بسیاری از نقاط کشور مهار کنیم آغاز کرد ولی گفت این به معنای بی تفاوت شدن نسبت به خطرات این بیماری نیست و برای جلوگیری از شیوع مجدد کووید-۱۹ ، فعالیت های اقتصادی باید به تدریج و محتاطانه به حالت عادی بازگردند.

نخست وزیر ادامه داد که برای بسیاری از کارفرمایان، شروع فعالیت های اقتصادی خبری خوب ولی چالش برانگیز است و از آن ها خواست که از بسته های حمایتی دولت مانند یارانه حقوق (Canada Emergency Wage Subsidy) و یا وام تجاری (Canada Emergency Business Account) برای شروع کاری و فراخواندن پرسنل خود و استخدام نیروهای جدید استفاده کننند.

او گفت دولت مجموعه متنوعی از بسته های حمایتی را برای کمک به اقشار مختلف جامعه و کسب و کارهای کوچک و بزرگ تدارک دیده و از همه دعوت کرد تا به سادگی با مراجعه به صفحه Covid-19 در وب سایت دولتی کانادا با این بسته ها بیشتر آشنا شوند و از آن ها استفاده کنند.

پرداخت وام بلاعوض اجاره به مالکین

نخست وزیر ترودو در ادامه گفت که یکی از مهمترین نگرانی های کسب و کارهای کوچک و متوسط پرداخت اجاره بها است به برنامه دولت که چند هفته پیش درباره آن صحبت کرده بود اشاره کرد. این برنامه که Canada Emergency Commercial Rent Assistance نام دارد به گونه ای طراحی شده که اگر مالک با ۲۵ درصد کاهش در اجاره موافت کند، ۵۰ درصد اجاره را به صورت وام بلاعوض از دولت مرکزی و سایر دولت های استانی دریافت خواهد کرد.

ثبت درخواست برای دریافت کمک هزینه اجاره از ۲۵ ام ماه می شروع می شود. او بیان داشت که مستاجر نیز باید ۲۵ درصد مابقی را خودش و یا از محل کمک های دولتی مانند CEBA (Canada Emergency Business Account) تامین کند. بنا به اعلام نخست وزیر،‌ پرسشنامه برای ثبت درخواست از روز ۲۵ ام ماه می در اختیار متقاضیان قرار می گیرد و از علاقمندان به استفاده از این بسته حمایتی درخواست کرد تا با مراجعه به سایت Canada  Mortgage and Housing Corporation از جزییات آن مطلع شوند. وی گفت که پرداخت کمک از این محل با سرعت انجام خواهد شد.

نخست وزیر همچنین وعده داد که دولت در حال تدوین بسته حمایتی برای کمک به تامین اجاره بهای کسب و کارهای بزرگ نیز است و به زودی این برنامه نیز به اطلاع عموم خواهد رسید.

وام برای کسب و کارهای بزرگ

خبر مهم دیگر جاستین ترودو ، آماده شدن ساز و کار پرداخت وام به کسب و کارهای بزرگ کانادایی تحت عنوان Large Employer Emergency Financing Facility (LEEFF) با درآمد بیش از ۳۰۰ میلیون دلار در سال است. ثبت درخواست برای دریافت وام کسب و کارهای بزرگ کانادایی از امروز شروع می شود.

نخست وزیر گفت که ثبت درخواست ها از امروز شروع می شود اما این پول، یک چک سفید امضا برای تسویه بدهی های قبلی و تامین هزینه های غیر ضروری شرکت ها نیست.

ترودو گفت که این مبلغ وامی است که به صورت پلی برای گذر از شرایط سخت اقتصادی به کسب و کارهای بزرگ واجد شرایط پرداخت می شود و هدفی جز حفاظت از اشتغال میلیون ها کانادایی ندارد.

خبر خوب برای والدین

روی سخن پایانی امروز نخست وزیر کانادا والدین بودند. او گفت که می داند در این دوران مراقبت و نگهداری از فرزندان بسیار سخت است و والدین کار بزرگی انجام می دهند. او گفت که امروز والدین CCB را دریافت می کنند که شامل ۳۰۰ دلار اضافی برای هر فرزند آنهاست و گفت امیدوار است این مبلغ کمکی برای تامین هزینه های فرزندان باشد. نخست وزیر در پایان به سئوالات خبرنگاران پاسخ داد.