کانادا از هر نظر کشوری جذاب و دوست داشتنی است. در سایه یکی از قوی ترین نظام های دموکراتیک دنیا ، برای مردم خود رفاه و آرامش را فراهم آورده است. همچنین  این کشور به دلیل سیاست صلح جو و دور بودن از منازعات بین المللی، مورد احترام سایر ملت ها است و مقصدی محبوب برای مهاجرت و ادامه تحصیل محسوب می شود. کانادا کشوری وسیع و سرشار از منابع طبیعی است. گفته می شود که حدود یک پنجم منابع آب شیرین دنیا در این کشور جاری است. اما واقعیت های جالبی در مورد کانادا وجود دارد که بیشتر مردم از آن ها بی اطلاع هستند.

به شما پیشنهاد می کنیم برای آشنا شدن با پانزده واقعیت جالب در مورد کانادا،‌ ادامه این مطلب را مطالعه کنید:

یک : بابانوئل، کانادایی است

وزیر مهاجرت کانادا در سال ۲۰۱۲ اعلام کرد که بابا نوئل در واقع یک شهروند کانادایی است. او همچنین اظهار داشت که به همین دلیل لباس و وسایل او قرمز و سفید است (رنگ های پرچم کانادا). هر سال تعداد زیادی کودک برای بابانوئل نامه می نویسند و برای اینکه نامه به دست او برسد، می توانند از این آدرس استفاده کنند: سانتا کلاوس ، قطب شمال ، H0H 0H0 ، کانادا.

دو : ۱۹۲،۴۴۴ اسمیت

آیا شخصی به نام اسمیت را می شناسید؟ این نام خانوادگی در سراسر کانادا محبوب ترین است و یک نفر از هر ۱۹۲ نفر این نام خانوادگی را دارد.

سه : مانیتوبا، قلمرو مارها است

اگرچه اکثر مردم معتقدند استرالیا پایتخت مارهای جهان است، اما در واقع مانیتوبا بیشترین تمرکز مار در جهان را دارد. در ماه مه ، حدود ۷۰،۰۰۰  مار در Prairie از خواب زمستانی خارج می شوند. مشهورترین نژاد مارهای این منطقه،  مار بند جورابی قرمز ( Red-Sided Garter) است.

چهار: پایتخت خرس های قطبی

چرچیل در شمال منیتوبا پایتخت خرس قطبی جهان است. تقریباً ۱۵،۵۰۰ از ۲۵،۰۰۰ خرس قطبی جهان به دلیل دسترسی به خلیج منجمد هادسون، جایی که زمستان را در آن می گذرانند، در چرچیل زندگی می کنند. همچنین جالب است بدانید که گاهی اوقات تعداد خرس های قطبی که در این شهر زندگی می کنند از انسان ها بیشتر است. معدود ساکنانی که در آنجا زندگی می کنند نیز در صورت نیاز به فرار سریع از یک خرس قطبی، اتومبیل و خانه خود را قفل نکرده رها می کنند.

پنچ : “Eh” یک کلمه واقعی است

اگر با زبان عامیانه کانادایی آشنا هستید، حتما “Eh” را در مکالمات روزمره می شنیدید. این حرف اغلب در پایان یک سوال یا برای سلام و احوالپرسی از فردی دور استفاده می شود. حتی در فرهنگ لغت آکسفورد کانادا ذکر شده است!

 

شش: پیشتاز تولید محصولات غذایی

۷۱ درصد از شربت افرا در جهان، در کانادا فرآوری و تولید می شود که احتمالاً جای تعجب ندارد. اما آنچه جالب است این است که ۹۱ درصد از تولید شربت افرا فقط در کبک اتفاق می افتد. همچنین ۸۰ درصد از صادرات عدس سبز جهان به کانادا تعلق دارد که ۹۵ درصد آن در ساسکاچوان تولید می شود.


 هفت: کبک، شهر اولین ها

طول استحکامات شهر کبک که در سال ۱۶۹۵ ساخته شده تقریباً به ۴.۶ کیلومتر می رسد که نه تنها بیشترین حصارکشیده در شهرهای مدار شمال مکزیک است، بلکه کبک اولین شهر آمریکای شمالی است که به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

هشت:‌ کانادا، آماده برای فرود بشقاب پرنده ها

کانادا اولین کشور در جهان است که به طور خاص برای بشقاب پرنده ها سکوی فرود ایجاد کرده است. این مکان در سنت پل، آلبرتا واقع و در سال ۱۹۶۷ افتتاح شده است. حتی وزیر دفاع ملی کانادا در آن زمان، پل هلیر ، برای رونمایی در آنجا بود.

این فیلم را تماشا کنید:


وزن این سکو کمی بیش از ۱۳۰ تن است و در سازه بتونی آن یک کپسول زمان جاسازی شده که در سال ۲۰۶۷ رونمایی می شود.

برای مطالعه شما:

نه : پارک های ملی بزرگ تر از کشورها

پارک ملی Wood Buffalo که هم در شمال شرقی آلبرتا واقع شده است، بزرگترین پارک ملی کانادا با ۴۴،۸۰۷ کیلومتر مربع (۱۷،۳۰۰ مایل مربع)  و دومین پارک ملی بزرگ جهان است. این مکان به عنوان خانه ای برای گاومیش کوهان دار (Bison) ایجاد شده است و وسعت آن بزرگتر از کشورهایی مانند دانمارک، سوئیس و هلند است.