پادکست سریالی | پلاک ۵۲

آخرین شماره مجله پلاک52

پادکست سریالی

ماجراهای هیجان انگیز این رمان سیاسی در واقع نوعی افشاگری زیرکانه پشت پرده حوادث سه دهه آخر حکومت پهلوی در منطقه خلیج فارس و شرق میانه است که یک سر تمامی این ماجراها به تهران دهه ۱۹۷۰ میلادی ختم می شود. شهری که نویسنده از آن به عنوان کانون توطئه های خاور میانه یاد کرده و شگفت آنکه نقطه شروع ماجراهای کتاب نیز تهران زمان محمدرضا شاه پهلوی است.

قهرمان اصلی داستان یک سرهنگ ضد اطلاعات ارتش آمریکا است که به عنوان وابسته نظامی در سفارت آمریکا در تهران مشغول به کار است. به همراه او، لیلا دختر زیبا و جذاب یک خانواده سرشناس ایرانی که به عنوان مترجم در سفارت آمریکا مشغول به کار است، خالقان اصلی این رمان جذاب و نفس گیر هستند.

نویسنده آمریکایی داستان،  رابین مور ،  روزنامه نگار حرفه ای و متخصص در نگارش کتابهای افشاگرانه و جنجال برانگیز بوده که بعضی از آثار او از جمله محاکمه نظامی، ارتباط فرانسوی و کلاه سبزها به زبان های مختلف ترجمه و منتشر شده و دستمایه ساخت فیلم های سینمایی پرفروشی بوده اند . فیلمی که از روی کتاب ارتباط فرانسوی رابین مور ساخته شده، توسط بنیاد فیلم آمریکا ، به عنوان هشتمین فیلم هیجانی و دلهره آور تمام دوران ها انتخاب شده است.

مترجم کتاب – غلامرضا کیامهر ، در زمان وقایع این داستان یعنی در اوایل دهه ۷۰ میلادی، دیدارهایی با شیخ راشد بن سعید آل مکتوم بنیانگذار و پسرش شیخ محمد حاکم فعلی و معمار دوبی نوین – که آن زمان وزیر دفاع امارات و ولیعهد دبی بود-  داشتند و هنگام ترجمه  با حال و هوای فضای این داستان کاملا آشنا بوده اند  . این کتاب در سال ۱۳۶۹ توسط نشر ایرانشهر به زبان فارسی منتشر شده است.

حامیان فرهیخته پادکست سریالی