نیما سعادت مخبر

برای دیدن ونیز و زیبایی هایش شاید حتما لازم نباشد که به کشور چکمه ها سفر کنید و با مردم ایتالیا همراه شوید. شهری در کشور چین و در قاره پهناور آسیا وجود دارد که حال و هوای آن دور از ونیز نیست با ما همراه باشید تا گشت و گذاری داشته باشیم در این شهر آرام و دوست داشتنی.

تاریخ نویسان قدمت سکونت در شهر ونیز Venice  کشور ایتالیا را به سال‌ها پیش از میلاد مسیح نسبت می‌دهند. بااین‌حال قدمت اولین کلیسای ساخته‌شده در ونیز به قرن ۵ میلادی باز می‌گردد. از آن زمان تا امروز ونیز با پیشرفت‌های زیادی مواجه و روز به‌ روز بر زیبایی آن افزوده شده است.

در حال حاضر بسیاری از کوچه‌های ونیز را کانال‌های باریکی تشکیل می‌دهند که از درب منازل رد می‌شوند. البته برخلاف تصور عمومی، بسیاری از کوچه‌های ونیز کانال آب ندارد و باید پای پیاده راه بروید و امکان رانندگی با خودرو در این کوچه‌ها نیست.

شهر و استان ونیز در طول سال‌های متمادی با نام‌های مختلفی نامیده شده‌اند. سرنیسیما و لا دومینانته از جمله این نام‌ها هستند. لقب‌های زیادی نیز به ونیز ایتالیا داده شده که از جمله آن‌ها می‌توان به شهر کانال‌ها و شهری روی آب اشاره کرد. این شهر در حال حاضر کمتر از ۳۰۰ هزار نفر جمعیت دارد. شغل مردم ونیز بیشتر ماهیگیری و مشاغل مربوط به توریسم است.

ونیزِ شرق با ۲۰۰۰ سال قدمت

کشور پهناور چین به دلیل وسعت و تنوع آب و هوایی که دارد، جاذبه های بسیاری را در خود جای داده است. شهر یا دهکده دوست داشتنی ووژن (Wuzhen)  یا اوژن در فاصله دو ساعتی شهر هانگجو و همینطور دو ساعتی شانگهای قرار گرفته است.

ووژن که نام آن به زبان چینی به معنای شهر تاریک است، حدود ۱۰۰۰۰۰ نفر جمعیت دارد، ایستگاه قطار ندارد و تنها راه تردد به این منطقه اتوبوس است.

ووژن که نام آن به زبان چینی به معنای شهر تاریک است، حدود ۱۰۰۰۰۰ نفر جمعیت دارد، ایستگاه قطار ندارد و تنها راه تردد به این منطقه اتوبوس است. در مرکز منطقه دیدنی شهر هم ماشینی تردد ندارد و قایق ها وظیفه حمل و نقل را بر عهده دارند. ووژن با انشعاب رودخانه به کانال های کوچکتر ایجاد شده و با قدمتی بیش از ٢٠٠٠ سال و کانال های فراوانش و قایق های سنتی پارویی به شایستگی لقب ونیز شرق را به خود اختصاص داده است.

 

 

سیستم آب‌رسانی و سبک زندگی ووژن در طول زمان تغییری نکرده است. ساختمان‌های قدیمی، راه‌آهن، پل‌های قوسی، دروازه‌های قوسی در خیابان‌ها، خانه‌های با ابهت و حیاط‌های بزرگ، ساحل رودخانه و ایوان‌ها، همگی به خوبی حفظ شده‌اند.

درون شهر حدود ۴۰ هکتار ساختمان از اواخر قرن نوزدهم و حدود ۱۰۰ پل سنگی باستانی با اشکال مختلف به جا مانده است.

درون شهر حدود ۴۰ هکتار ساختمان از اواخر قرن نوزدهم و حدود ۱۰۰ پل سنگی باستانی با اشکال مختلف به جا مانده است.

 

بهترین فصل برای سفر به ونیز چین چه فصلی است؟

در این شهر تصورات به قایق رانی در میان ساختمان ها محدود نمی شود. پل های سنگی قدیمی، کنده کاری های چوبی بی نظیر و تاریخی و حتی کرجی ها و قایق های دارای قدمت، هر یک به تنهایی جلب توجه می نماید. این شهر دارای دو بخش شرقی و غربی است.

بخش شرقی دونگژا پر از جاذبه های دیدنی و توریست هاست. در بخش غربی شیژا هم بیشتر مغازه ها و اقامتگاه ها قرار گرفته اند.

بهار را بهترین فصل بازدید  شهر آبی چین می دانند. ماه های فروردین تا خرداد، آب و هوا و دما بسیار مطبوع بوده و مناظر هم بسیار دیدنی و دل انگیز هستند.

 

بهار را بهترین فصل بازدید  شهر آبی چین می دانند

ماه های فروردین تا خرداد، آب و هوا و دما بسیار مطبوع بوده و مناظر هم بسیار دیدنی و دل انگیز هستند. مه صبحگاهی هم، صحنه های تاریخی شهر را بسیار دیدنی می کند. برای بازدید، پاییز را هم به شما پیشنهاد می دهیم. آسمان صاف و هوای خنک پاییزی، سفر را در اولویت بیشتر گردشگران قرار می دهد. زمستان اما هر چند که هوا تقریبا سرد است رطوبت هوا تا حدی این سرما را کاهش داده و خلوتی شهر، قیمت های پایین تر و توریست کمتر موقعیت مناسبی برای گردش است.

 

در ونیز چین، چه غذایی بخوریم؟

در کناره های رود و مخصوصا در مناطقی که رفت و آمد گردشگران و ترویست ها زیاد است، به راحتی می توانید غذاهای دریایی چینی را سفارش دهید. این منطقه تنها به خاطر غذاهای دریایی اش معروف نیست. بلکه می توانید کینگ توآن (Qing Tuan) یا همان کوفته برنجی های رنگی شیرین، کیک گوسائو و گوشت نیم پخته با سس سویا را هم امتحان کنید.

Qing Tuan

شهر آبی باستانی ووژن که در جنوب رود یانگ‌تسه قرار دارد جزئی از میراث جهانی یونسکو است، چینی‌ها حالا این شهر آبی باستانی را به اولین شهر دارای اینترنت G5 در چین تبدیل کرده‌اند.

با این تحول جدید، ساکنین ووژن اینترنت بسیار سریعی در اختیار دارند به طوری که  فقط در ۶۰ ثانیه می‌توانند یک فیلم ۱.۷ گیگابایتی را بارگذاری کنند.