دونالد ترامپ در توئیتر نوشت واکسن کرونای شرکت مُدرنا برای استفاده در آمریکا مجوز اضطراری گرفته است. سازمان غذا و داروی آمریکا (اف‌دی‌اِی) که نهاد مرجع برای صدور این مجوز است هنوز رسما این خبر را اعلام نکرده است.

شرکت مدرنا از اظهار نظر در این باره خودداری کرده است اما مایک پنس معاون آقای ترامپ گفت اعلام رسمی ساعاتی دیگر انجام می‌شود. آقای پنس و همسرش در مراسمی در کاخ سفید که زنده از تلویزیون پخش ‌شد، واکسن کرونای فایزر/بایو‌اِن‌تک زدند.

دیروز هیات مشاوران مستقل سازمان غذا و دارو با ۲۰ رای موافق و یک رای ممتنع این واکسن را برای افراد ۱۸ ساله به بالا تایید کرد.

دیروز هیات مشاوران مستقل سازمان غذا و دارو با ۲۰ رای موافق و یک رای ممتنع این واکسن را برای افراد ۱۸ ساله به بالا تایید کرده بود و انتظار می‌رفت امروز واکسن مدرنا سازمان غذا و داروی آمریکا مجوز اضطراری بگیرد.

رئیس جمهور آمریکا در توئیتر نوشت مجوز واکسن به اکثریت قریب به اتفاق آرا به تائید رسیده است و توزیع آن  بلافاصله  آغاز خواهد شد

پس از تایید اف دی اِی، مدرنا توزیع میلیون ها دوز از این واکسن را شروع خواهد کرد که ابتدا به پرسنل درمانی و افراد مقیم خانه های سالمندان تزریق خواهد شد.

اف دی اِی جمعه هفته پیش برای واکسن  فایزر/بایو‌اِن‌تک  مجوز صادر کرده بود که تزریق آن از روز دوشنبه این هفته در آمریکا شروع شد.

مقام های اف دی اِی روز سه شنبه اعلام کردند که واکسن مُدرنا ایمن و ۹۴ درصد موثر است.

این خبر درحالی منتشر شد که به گفته دانشگاه جانز هاپکینز آمار مرگ در اثر کووید-۱۹ در آمریکا این هفته از ۳۰۰ هزار نفر فراتر رفت.

اف دی اِی گفته بود که  هیچ نگرانی خاصی در مورد ایمنی  واکسن مدرنا ندارد و واکنش شدید منفی به آن نادر است.

این سازمان نتیجه گیری کرد که این واکسن در میان ۳۰ هزار نفری که آزمایش شده در ۹۴.۱ درصد موارد مانع ابتلا به کووید-۱۹ شده است. شایع ترین عوارض جانبی آن تب، سردرد، درد عضلانی و مفاصل است.

شرکت مُدرنا در سال ۲۰۱۰ تاسیس شد و این اولین محصول این شرکت است که اف دی اِی تایید می کند. ارزش سهام این شرکت امسال ۷۰۰ درصد افزایش بالا رفته است.

تفاوت با واکسن فایزر

واکسن مدرنا باید در دمای منهای ۲۰ درصد سانتیگراد حمل شود که دمای یک فریزر معمولی است.

این درحالی است که واکسن فایزر موقع حمل از کارخانه تا محل توزیع باید در دمای منهای ۷۵ درجه سانتیگراد نگهداری شود که حمل و نقل آن را مشکل تر می کند.

واکسن مدرنا باید در دمای منهای ۲۰ درصد سانتیگراد حمل شود که دمای یک فریزر معمولی است.

مدرنا هم مانند فایزر نیازمند تزریق دو دوز است. فاصله دو تزریق برای واکسن مدرنا ۲۸ روز است.

این شرکت که در شهر کمبریج در ایالت ماساچوست قرار دارد گفته است که در صورت تایید، تقریبا تمام واکسن مورد نیاز در همان شهر تولید خواهد شد.

واکسن شرکت آمریکایی فایزر و شرکت آلمانی بایو‌اِن‌تک در چندین کشور از جمله آلمان و بلژیک تولید می شود.

چه کشورهایی واکسن مدرنا را سفارش داده اند؟

آمریکا با خریداری ۲۰۰ میلیون دوز از این واکسن موافقت کرده است و شش میلیون آن بلافاصله بعد از صدور مجوز توزیع خواهد شد.

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا روز سه شنبه گفت که ۱۶۸ هزار دوز باید پیش از پایان دسامبر آماده تزریق باشد.

دولت کانادا قصد دارد تا ماه مارس دو میلیون دوز واکسن مدرنا را تزریق کند که بخشی از ۵۶ میلیون دوز خواهد بود.

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا روز سه شنبه گفت که ۱۶۸ هزار دوز باید پیش از پایان دسامبر آماده تزریق باشد.

بریتانیا تاکنون هفت میلیون دوز از این واکسن را سفارش داده است.

اتحادیه اروپا ماه پیش قراردادی را برای خریداری ۸۰ میلیون دوز امضا کرد، و در صورت تایید ایمنی و کارآمدی، ۸۰ میلیون دوز اضافه خریداری خواهد کرد.

براساس داده های مرکز نوآوری بهداشت جهانی دانشگاه دوک، ژاپن خرید ۵۰ میلیون دوز، کره جنوبی ۲۰ میلیون دوز و سوئیس ۷.۵ میلیون دوز مدرنا را سفارش داده اند.