یکی از راه های ارتباط برقرار کردن با کودکانتان خواندن آواز است. درست مثل کتاب خواندن که باید قبل از به دنیا آمدن کودک شروع شود آواز خواندن هم باید قبل از تولد او نه فقط توسط مادر که حتی توسط پدر شروع شود. این کار به فرآیند یادگیری او درآینده کمک کرده و کودک شادتری خواهید داشت.

شعر، موسیقی و آواز در یادگیری مفاهیم عمیق دوستی، محبت، نوع دوستی، احترام به دیگران و حتی مفاهیم وطن پرستانه به کودک کمک می کند.

به هر زبانی که تسلط دارید آواز بخوانید

برای کودک خود به هر زبانی که تسلط دارید آواز بخوانید. این کار باعث می شود به طور ناخودآگاه با او بیشتر صحبت کنید. در کودکان کم‌توان یا دارای اختلالات ذهنی،آواز خواندن کمک شایسته ای به توسعه مهارت های زبانی آنها می کند.

 آواز و افزایش هماهنگی ریتم تنفسی

وقتی برای کودکتان آواز می‌خوانید، نحوه تنفس یا نحوه استفاده از لب و دهان را فرامی‌گیرد و مهمتر از همه عشق و علاقه شما را به خود جذب می‌کند. این کار کمک می‌کند فرزندتان با شما انس بگیرد و ترانه‌های خاص، یادآور عشق و علاقه شمانسبت به هم باشد.

به صداها و آواهایی که کودک شما تولید می کند گوش دهید آن ها را تکرار کنید‌، به او لبخند بزنید و دستانش را با مهربانی لمس کنید و همراهی او را تماشا کنید.

خودتان شعر بسازید

وقتی بازی می‌کند درباره اسباب بازی هایش شعر بخوانید و مثلا بگوئید:

کامیون تو دوست دارم

 میگه بیب! بیب! کار دارم

واسه فردا بار دارم

یا هنگام تعویض لباس با کودکتان با شعر با او بازی کنید. موقع درآوردن لباس از سر مثلا بگوئید:

 بیا بیا بیرون بیا از تو یقه بیرون بیا!

آواز و افزایش اشتهای کودک

شعر و آواز حتی در اشتهای کودکان موثر است. موقع غذا دادن کودک، خواندن شعر و آواز باعث می شود که بیشتر غذا بخورد و با آرامش محبت شما را درک کنند.

مطالعه کنید :

اهمیت آموزش مهارت های اولیه مالی به کودکان

نحوه پیک نیک رفتن را به کودکان خود بیاموزیم

آواز به هماهنگی ماهیچه ها کمک می کند

کم کم از دستهایتان هم موقع آواز خواندن کمک بگیرید زمان بالا رفتن صدا دستهایتان را بالا ببرید و هنگام پایین آمدن صدا دستهایتان را پایین بیاورید درست مثل یک رهبر ارکستر این کار به او مهارت استفاده درست از صدایش را آموزش می دهد.

وقتی کودک شما آواز می خواند و در این کار توانایی پیدا میکند بیشتر می تواند کنترل بدن و هماهنگی ماهیچه هایش را پیدا کند. این توانایی شروعی برای رقص، کف زدن و دیگر حرکت های الهام بخش کودک است که به بهبود توانایی های او در حرکات فیزیکی کمک می‌کند.


گپ و گفت با رونیا کاظمی – نابغه ۹ ساله ایرانی

تماشا کنید


لالایی‌ها را دست کم نگیرید

ارزش لالایی‌ها در تمام زبان‌ها بسیار زیاد است آنها را برای کودکتان بخوانید، در گوشش زمزمه کنید تا کم کم برای گفتن لااااا با شما همراه شود. تلاش کنید صدای خود را با او هماهنگ کنید و از این ارکستر دو نفره لذت ببرید.

گاهی بسیار آرام لالایی‌ها را در گوشش زمزمه کنید و گاهی بلند‌تر بخوانید و با این کار لبخند و شوق او را هنگام تغییر صدایتان درست مثل طلوع آفتاب تماشا کنید.

 آواز خواندن به کودکتان اعتماد به نفس میدهد

به عنوان یک والد فراموش نکنیم که یادگیری به همراه آواز سرگرم کننده است و برای رشد مغز کودک، افزایش مهارت های انسانی و سلامت عاطفی کودک بسیار حیاتی و انکار ناپذیر است‌.

آواز خواندن در آینده به کودکتان اعتماد به نفس می دهد. این اعتماد به نفس به او یاد می دهد احساسات چیزی نیستند که از آنها بترسد. آواز و شعر و موسیقی پر از احساساتی مانند غم، شادی و عشق است و کودکان با آنها همه چیز درباره احساسات و کنترل آنها یاد میگیرند.

آواز شروع ارزش دادن به کار تیمی و همکاری با دیگران 

کودکانی که از آواز خواندن با دیگر اعضای خانواده یا پیوستن به گروههای سرود لذت می برند، مهارت های ضروری را در کار گروهی و ارتباط برقرار کردن با سایر اعضای گروه آواز پیدا می کنند

 کودکانی که از همان ابتدا با اعضای خانواده آواز خوانده‌اند به پیوستن به گروه های سرود لذت می برند و دارای مهارت بالاتری در کارهای گروهی و ارتباط برقرار کردن با سایر اعضای گروه همسالان خود هستند.