Blend نام یک استارتاپ فعال حوزه فین تک است که توسط نیما قمصری و دوستش بنیان گذاشته شده و مدیریت می‌شود. خبر جالب در باره‌ این استارتاپ هم این است؛ Blend هفته گذشته با ارزش چهار میلیارد دلار در بورس نیویورک عرضه شده است. حالا این استارتاپ چیست و کارآفرین آن از چه زمانی به آمریکا مهاجرت کرده؟

نیما قمصری کیست؟

نیما قمصری، کارآفرینی ایرانی است که در کودکی به همراه خانواده از ایران مهاجرت کرده است. او قبل از تاسیس این استارتاپ در دانشگاه استنفود تحصیل کرده است. قمصری که حالا ۳۴ سال سن دارد، سال۲۰۱۲ کم کم کار خود را در استارتاپ در دانشگاه شروع کرد.

با نیما و خانواده او آشنا شوید:


Blend چیست؟

Blend یک شرکت فین تک در سیلیکون‌ولی در آمریکاست. در واقع یک پلتفرم آنلاین است که درخواست وام مسکن و قسط‌بندی آن را به صورت آنلاین درمی‌آورد و ارائه می‌کند. این نرم‌افزار امروز با مهم‌ترین بانک‌های آمریکایی همکاری دارد.

در تمام سال‌های بحران اقتصادی آمریکا وعده این نرم‌افزار، این بود:

Blend باعث می‌شود که نیاز به جمع‌آوری مستندات کاغذی از مشتریان برای اعطای وام خانه نباشد؛ فرآیندی هزینه‌بر که تهیه آنها از سمت مشتریان هفته‌ها زمان می‌برد کار آن یک جورهایی آنلاین و ساده کردن برنامه‌های گرفتن وام‌های اجاره به شرط تملیک است.

 

Blend روزانه بیش از دو میلیارد دلار وام را برای بانک‌ها پردازش می‌کند و فرایند تصویب وام را به حدود سه دقیقه رسانده است. این استارت‌تاپ بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ رشد زیادی داشت و در تعداد مشتریان با سه برابر افزایش روبه‌رو شد. آنها تنها سال گذشته ۱٫۴ هزار میلیارد دلار وام را پردازش کردند.


گپ و گفت با هدیه صفیاری – کارآفرین در ونکوور ( تماشا کنید)


این شرکت از ماه مارس ۲۰۲۰ تا پایان آن سال نسبت به همان دوره در سال ۲۰۱۹ معادل ۱۶۶ درصد رشد را برای تراکنش‌های خود گزارش کرده است.

قمصری روز جمعه با فوربس هم مصاحبه کرده و درباره اینکه چطور شد به عرضه سهام این شرکت در بورس علاقه‌مند شده اینطور گفته است:

اگر دو سال پیش از من می‌پرسیدید من می‌گفتم که عرضه عمومی برای ما معنا ندارد و ما به صورت خصوصی خیلی خوب این شرکت را رهبری می‌کنیم. دلیل اینکه ما تصمیم به عرضه عمومی گرفتیم پیچیدگی و قوانین شدید این صنعت بود. ما می‌خواستیم مشتریانمان مطمئن شوند شریکی که به آن تکیه می‌کنند یک مدت طولانی حضور دارد.

یکصد میلیارد دنیا بر اساس لیست فوربس ۲۰۲۱:

رتبه اول- جف بزوس بنیانگذار آمازون

البته این اتفاق، تنها افتخاری نبوده که نصیب آنها شده است. Blend امسال در لیست ۵۰ فین‌تک برتر فوربس هم قرار گرفت. علاوه بر این بیزینس اینسایدر هم بر اساس تحلیلی که از طریق تماس با مشتریان تیم و متخصصان صنعتی داشته به این باور رسیده که Blend قرار است به یکی از مهمترین شرکت‌های نرم‌افزار به عنوان خدمات(SaaS) در امور مالی و رهن تبدبل شود. نام قمصری همچنین در رده‌بندی فورچون از افراد بانفوذ زیر ۴۰ سال دیده می‌شود.