طنز پرداز : شهرام شهیدی

داشتم علایم جدید ابتلا به ویروس کرونا را می خواندم. این طور که پیش می رود به زودی اعلام می کنند سلام کردن به بزرگترها، خیره شدن به افق های دور و بغض کردن هم از علایم جدید کرونا هستند. اصلا شاید به زودی بگویند کرونا نگرفتن خودش از علایم ابتلا به کرونا است. از بس که این ویروس موذی است.

قبلا حیوان آزارها می گفتند گربه ی بخت برگشته، هفت جان دارد. – حالا بماند که اگر آدم قصد آزار جانوری را ندارد چرا باید جان های او را بشمارد – . اما این روزها این ویروس روی همه چیز از جمله گربه ی بینوا را سفید کرده و نشان داده حداقل هزار تا جان دارد. فوری کامنت نگذارید که ویروس موجود زنده نیست و حرفت غلط است. خودم می دانم اما در طنزنویسی هر چیزی ممکن است و کار نشد ندارد. اگر لازم باشد ویروس را هم جز جانداران حساب می کنیم.

ای بابا خوب شد گفتم کامنت مخالفت نگذارید. ظرف همین چند ثانیه  بیست و سه میلیارد کامنت زیر این پست درج شده. بگذارید نگاهی به برخی از آن ها بیاندازم. آهان انگار خیلی از کامنتها مربوط به موضوع دیگری است.  موضوعی که با پوپولیسم ارتباط مستقیم دارد.

می دانید که چون احساسات و پوپولیسم در جهان حرف اول را می زند، فضای مجازی و مردم هم از این وابستگی و دلبستگی به پوپولیسم راه دررویی ندارند. و به قول شاعر ی بار جستی ملخک، دو بار جستی ملخک، آخر که تو دست هستی ملخک.

در ماجرای تاسف بار مرگ جرج فلوید توسط پلیس نژادپرست آمریکا شاهد اعتراض به حق سیاهان برای برابرخواهی شان بودیم. برای همین شرکتها و کارخانه ها  وقتی حس کردند نان در همراهی کردن با سیاهان است تصمیم گرفتند برای جلب افکار عمومی هم که شده از آن ور بوم بیفتند تا با جلب توجه نامشان سر زبان ها بیفتد.

مثلا یک شرکت تولید لوازم آرایشی اعلام کرد دیگر از واژه سفیدکننده روی معرفی محصولاتش استفاده نمی کند. عزیزجان اگر منظورت این است سفید شدن پوست، بد و نژادپرستانه است و باعث تفکیک نژادی می شود خب باید اصلا آن محصول را دیگر تولید نکنی نه اینکه اعلام کنی عنوان محصولت را عوض می کنی. اسمش عوض شد ماهیتش که عوض نشده است.

این کار مثل این می ماند که روزی به شما  بگویند خودروی تویوتای شما برای سلامتی خودتان و محیط زیست مضر است و باید در این ماشین تجدید نظر کنی. بعد شما بنشینی دودوتا چهارتا کنی و به این نتیجه برسی اسم تویوتا را از رو ماشین برداری و اسم خودرویت را بگذاری فیات. اسمش فیات باشد دیگر برای محیط زیست مضر نیست؟

اغلب کامنت های زیر پست هم به همین اشاره دارند که چرا من گفته ام ویروس کرونا، گربه را روسفید کرده و این حرف نژادپرستانه است. اول از همه بگویم خوب بودن رنگ سفید به معنای بد بودن رنگ سیاه  نیست.

 مثلا در فوتبال، اگر بگویید طرفدار رئال مادرید هستید، معنایش بد بودن بارسلونا نیست. نه مثال خوبی نبود چون من به عنوان طرفدار رئال با بارسلونا مشکل دارم. مثال دیگری بزنم. اگر گل شمعدانی را دوست دارید به معنای این است از گل سرخ بدتان می آید یا اگر سگ ها را دوست دارید دلیل نمی شود که از خوک ها بدتان می آید. اسم خوک آمد باز برگشتم به چین. می گویند آنفولانزای جدید خوکی در چین شیوع پیدا کرده. گویا ما در چین با قانون بقای بیماری های منتقل شده از حیوانات روبرو هستیم. بیماری های عجیب در چین از بین نمی روند بلکه انتقالش از یک حیوان بخت برگشته به حیوان بیچاره دیگری تغییر شکل می دهد. چین است دیگر! مهد آزادی در خوردن حیوانات!