نخست وزیر جاستین ترودو امروز جمعه بیست و نهم ماه می ، سخنان روزانه خود را با اشاره به جلسه ای که روز گذشته با نخست وزیران استانی داشته است شروع کرد. او گفت که این یازدهمین جلسه از شیوع بیماری بوده است و در این جلسه گزارش نیروهای مسلح از وضعیت ناگوار مراکز نگهداری و مراقبت از سالمندان بررسی شد. ترودو گفت که این وضعیت قابل قبول نیست و دولت مرکزی در کنار دولت های استانی برای بهبود شرایط در این مراکز اقدام خواهند کرد.

ردیابی و قرنطینه موارد مشکوک

نخست وزیر ترودو همچنین بیان داشت که یکی دیگر از مواردی که در این جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت، موضوع ردیابی موارد مشکوک به بیماری و قرنطینه کردن آن ها است. او گفت با بازگشایی تدریجی کسب و کارها و بازگشت مردم به زندگی عادی خود، بسیار اهمیت دارد که با ردیابی و ایزوله کردن سریع افرادی که مشکوک به بیماری هستند،  از شیوع مجدد کووید-۱۹ جلوگیری کنیم . ضمنا زیر ساختی برای به اشتراک گذاشتن این داده ها در سراسر کشور در حال ایجاد است.

ده روز مرخصی استعلاجی با حقوق برای همه

جاستین ترودو گفت که دولت فدرال با نخست وزیران در حال رایزنی است تا این اطمینان حاصل آید که هر کانادایی از ۱۰ روز مرخصی استعلاجی با حقوق در طول سال برخوردار باشد. او گفت که هر کسی که احساس می کند بیمار است ، نباید بین استراحت کردن در خانه و یا رفتن به کار برای از دست ندادن درآمد، دچار تردید و دودلی شود.

بسته جدید حمایتی از بومیان

نخست وزیر در ادامه سخنان خود به بسته جدید حمایتی دولت برای بومیان محلی پرداخت. او گفت که مبلغ ۶۵۰ میلیون دلار برای بهداشت و درمان، کمک هزینه زندگی و توسعه خانه های امن برای زنان و کودکان بومیان سرمایه گذاری می شود. این مبلغ علاوه بر مبالغی است که دولت پیشتر برای این گروه از کانادایی ها اختصاص داده بود.

قانون منع حرکت کشتی های تفریحی بزرگ در آب های کانادا تا پایان ماه اکتبر تمدید شد

توقف کشتی هاتا آخر اکتبر

نخست وزیر در پایان سخنان خود گفت که خطر کووید-۱۹  بسیار جدی است و برای حفظ سلامت مردمی که در شهرها و نواحی بندری اقامت دارند، دستورالعمل منع تردد و پهلو گرفتن کشتی های تفریحی بزرگ در آب های کانادا تا پایان اکتبر سال جاری تمدید می شود.

این قانون شامل کشتی های تفریحی (Cruise Ship) با بیش از ۱۰۰ نفر ظرفیت می شود. لازم به توضیح است که قرار بود این قانون اول ماه جولای برداشته شود ولی به دلیل احتمال شیوع مجدد بیماری، تمدید شد.

نخست وزیر در پایان به سئوالات خبرنگاران پاسخ داد.