معماران زیادی در سراسر دنیا آمده و رفته‌اند بعضی فراموش شده‌اند و بعضی ماندگار. در این مقاله  ۱۰ تن از معروف ترین معماران دنیا و نمونه آثارشان در اینجا آورده شده‌اند تا شما نیز با مشهورترین معماران دنیا آشنا شوید و بدانید که برترین معماران دنیا چه کسانی بودند. پس با ما همراه شوید :

۱- لودویگ میس ون در رو (Ludwig Mies van der Rohe)

یکی از معروف ترین معماران دنیا ودویگ میس ون در رو است. این معمار آلمانی- آمریکایی به عنوان یکی از پایه گذاران معماری مدرن شناخته می‌شود. او سبکی از معماری را معرفی کرد که شفاف و ساده بود. در ساختمان‌های او از مواد اولیه مدرن مانند صفحات شیشه‌ای و فلزات صنعتی استفاده می‌شد، که به او در تعریف و ایجاد معماری داخلی کمک شایانی می‌کرد. از مطرح‌ترین کار‌های او می توان به نمایشگاه برسلونا (Barcelona Pavilion)، خانه فارنسورت (Farnsworth House)، گالری طبیعی جدید (New National Gallery)، میدان وستمونت (Westmount Square) و مرکز تجاری تورنتو-دومینیون (Toronto-Dominion Centre) را نام برد.

لودویگ میس ون در رو
نمایشگاه برسلونا
مرکز تجاری تورنتو-دومینیون

 ۲- مایکل گریوز (Michael Graves)

مایکل گریوز معمار آمریکایی از مشورترین معماران دنیاست که با ساختمان‌های منحصر بفردش در زمینه معماری مدرن شناخته می‌شود. او پروفسور معماری در دانشگاه پرینستون بود و در حدود ۴۰ سال در آنجا تدریس کرد. بعضی از پروژه های معروف او شامل ساختمان پرتلند (Portland Building)، کتابخانه عمومی دنور (Denver Public Library)، چند ساختمان برای والت دیزنی، استراحتگاه دلفین‌ها (Dolphin Resorts) و ساختمان هومانا (Humana Building) است.مایکل گریوز
ساختمان پرتلند

۳- ارو سارینن (Eero Saarinen)

متولد فنلاند، سارینن یکی از برترین معماران دنیاست که کار خود را از دفتر معماری پدرش آغاز کرد.او به خاطر طرح‌های آینده نگرانانه‌اش شناخته ‌می‌شود. مطرح‌ترین کار‌های او شامل طاق دروازه‌ای سنت لوییس در میسوری آمریکا(Gateway Arch in St. Louis)، مرکز پرواز تی دبلیو ای (TWA Flight Center) و فرودگاه بین المللی دولس واشنگتون می‌شود.

ارو سارینن
طاق دروازه‌ای سنت لوییس در میسوری آمریکا
مرکز پرواز تی دبلیو ای

۴- سزار پلی (Cesar Pelli)

این معمار که یکی از معروف ترین‌ معماران دنیا است مغز متفکر پشت بعضی از بلندترین ساختمان های دنیا و لندمارک‌های محبوب شهری است. به دلیل سبک منحصر بفرد او در معماری، مرکز معماران آمریکا به او مدال طلا اهدا کردند. بعضی از کارهای خارقالعاده او شامل برج‌های پتروناس (Petronas Towers)، مرکز مالی جهانی (World Financial Center)، مرکز خرید فارگوولز (Wells Fargo Center) و ساختمان کلینیک کریل (Crile Clinic Building) می‌شود.

مطالعه کنید :

آشنایی با معروف ترین معماران ایرانی

مژگان و گیسو حریری، معمار رویاهای خود هستند

با طراح سر در دانشگاه تهران آشنا شوید

سزار پلی
برج‌های پتروناس مالزی

 


 


 

۵- زاها حدید (Zaha Hadid)

ملکه‌ی خم‌ها، زاها حدید (۳۱ اکتبر ۱۹۵۰- ۳۱ مارس ۲۰۱۶) از مشهورترین معماران دنیاست. او به خاطر دیدگاه‌هایش که موجب تغییر در دنیای معماری مدرن شد، معروف است. این معمار انگلیسی- عراقی، او نشان‌هایی درباب تقدیر و تشکر، جوایز از موسسات، اکادمی‌ها، حرفه‌ای‌ها و سازمان‌های شهرسازی تمام دنیا دریافت کرده است. پروژه‌های مطرح او از قبیل خانه اپرا گوانگژو (Guangzhou Opera House)، مرکز المپیک آبی لندن (London Olympics Aquatic Centre)، برج عقرب میامی (Scorpion Tower of Miami) و ساختمان سوهو کهکشانی در بیجینگ چین.

حدید در سال ۲۰۰۴ نخستین زنی بود که به دریافت جایزه معماری پریتزکِر نائل آمد.او در طول دوران فعالیت حرفه‌ای خویش حدود ۹۵۰ پروژه را در ۴۴ کشور به اجرا درآورد که پروژه هتل فرشته پاسارگاد در تهران یکی از آثار اوست.

زاها حدید
مرکز المپیک آبی لندن
برج عقرب میامی

۶- فرانک لوید رایت (Frank Lloyd Wright)

فرانک لوید رایت از برترین معماران دنیا و بسیار تقدیر شده است. علاقه او در طراحی خانه‌های کم حجم و کم ارتفاع بود.این معمار اهل ویسکانسین، خانه ی پرایری (Prairie House) را طراحی کرده است. او همچنین مفهوم سازی طراحی خانه آبشاری (Falling Water residence) را انجام داد که به عنوان از باحال‌ترین و بهترین قطعه معماری که بتوان به آن افتخار کرد نامگذاری شده است. این خانه ترکیبی از چند بالکن مستطیلی است که بر روی یک آبشار طبیعی سوار شده‌اند و شناور به نظر می رسند و خود آبشار نیز بخشی از خانه به حساب می‌آید.

فرانک لوید رایت
خانه ی پرایری
خانه آبشاری

۷-آنتونی گائودی (Antoni Gaudi)

آنتونی گودی یکی از معروف ترین معماران دنیاست که برای معرفی سبک مدرنیسم کاتالان تقدیر شده است. مطرح‌ترین پروژه او در بارسلونا قرار دارد و مردم هنوز هم از سراسر دنیا سفر می‌کنند تا بتوانند از طراحی او را ببینند. یکی از مشهور ترین کارهای او شامل کاسا باتلو (Casa Battlo)، (Casa Mila)،پارک گوئل (Park Guell) و ساگرادا فامیلیا (Sagrada Familia) است. به دلیل اینکه دین او تاثیر زیادی بر روی کار‌هایش داشت به او لقب معمار خدا داده بودند.

آنتونی گائودی
کاسا میلا
ساگرادا فامیلیا

جهانگردی : یک روز در کلیسای ساگرادا فامیلیا

۸- رم کولهاس(Rem Koolhaas)

برنده جایزه پریتزکر، رم کولهاس یکی از مشهورترین معماران دنیا در قرن ۲۱ است. از خارقالعاده ترین کارهای او موزه گاراژ هنر‌های معاصردر موسکو، ساختمان بورس اوراق بهادار شنزن (Shenzhen Stock Exchange)، مجتمع روتردام (the De Rotterdam Complex) و مرکز سی سی تی وی (CCTV Center in Beijing) در بیجینگ چین.

رم کولهاس
ساختمان بورس اوراق بهادار شنزن
مجتمع روتردام

۹- رنزو پیانو (Renzo Piano)

معمار ایتالیایی، رنزو پیانو مغز متفکر در پشت شارد ‌(Shard)، معروف ترین ساختمان اعجاز انگیز لندن است. با وجود اینکه او یکی از برترین معماران دنیاست نمیتوان از یکی از آثار او به عنوان مشخصه او نام برد، و این موضوع که اکثر کار های او اینچنین خارقالعاده است، او را خاص می‌کند. دیگر سازه هایی که توسط او طراحی شده‌اند عبارتند از ویتنی موزه هنر آمریکا (the Whitney Museum of American Art)، ساختمان زمان در نیویورک (The New York Times Building)، پارکو دلا موزیکا (Parco della Musica) و فرودگاه بین‌المللی  کاناسی.

رنزو پیانو
شارد

۱۰-نورمن فاستر(Norman Foster)

یکی از معرف ترین معماران دنیا سر نورمن فاستر بریتانیایی است که بیش از ۴۷۰ جایزه و تقدیر در باب کا‌رهایش دریافت نموده است. یکی از مشهورترین کارهای او می توان به ساختمان شهرداری لندن (City Hall)، موزه هنرهای زیبای بوستون، موسسه اسمیتسون در واشنگتون (mithsonian Institute) و فرودگاه بیجینگ اشاره کرد. همچنین او به تازگی به طراحی مقر اصلی اپل پایان بخشیده است. او به دلیل صمیمتش با استیو جابز توسط شخص او برای انجام این مهم انتخاب شده بود.

نورمن فاستر
ساختمان شهرداری لندن