The Midnight Library

نویسنده: مت هیگ

اگر هدفتان این باشد که چیزی باشید که نیستید، همیشه شکست خواهید خورد. هدف خودت باش... واقعی ترین نسخه خودت.

رمان کتابخانه نیمه شب، مت هیگ

زندگی هر کدام از ما مملو از انتخاب های پی در پی است. دوراهی ها و گاه چند راهی های بسیار که هر کدامشان می توانند بر سرنوشت ما تاثیری کوچک و یا بسیار بزرگ بگذارند. انتخاب هایی که بخشی از آنها در دستان خودمان قرار دارد و برخی دیگر تنها بر اساس اجبار دست به انتخابشان می زنیم.

سرانجام زمانی می رسد که از خود سوال کنیم آیا می توانستم در مسیرهای دیگری قرار بگیرم؟ اگر انتخاب های دیگری داشتم اکنون در چه جایگاهی قرار داشتم؟ آیا من در شادترین نسخه ی ممکن زندگی خویش قرار دارم؟

اما حقیقت  این است که ما نمی توانیم تمام کسانی باشیم دلمان می خواست باشیم؟


معرفی کتابخانه نیمه شب با صدای داوود قنبریرمان محبوب “کتابخانه ی نیمه شب” نوشته ی مت هیگ تلاش دارد تا به سوال های ما از اینکه چه چیزی زندگی را برای زیستن با ارزش می کند، پاسخی درخور و شایسته بدهد.


 


در میان مرگ و زندگی کتابخانه ای قرار دارد که دارای بینهایت کتاب است. نورا سید شبی پا به این کتابخانه می گذارد که پیش از آن تصور می کرد به آخر خط رسیده است. او به گذشته اش نگاه می کند و دریایی از اشتباهاتش را می یابد و تصمیم دارد تا خودش را خلاص کند. در کتابخانه هر کتابی به نورا این امکان را می دهد تا زندگی های دیگری را می توانسته داشته باشد را امتحان کند. تازه اینجاست که داستان رویارویی نورا با خودش آغاز می شود.

موضوع رمان در یک سطحی بسیار بالاتر، من را کم و بیش به یاد شاهکار نیکوس کازانتزاکیسآخرین وسوسه ی مسیح” انداخت. در آنجا نیز مسیح که تصمیم دارد انسان ها را بر اساس عشق نجات بخشد با وسوسه ی شیطان مواجه شده و امکان زندگی های دیگری را به جز راهی که به سوی صلیب و نجات انسان ها را در پیش گرفته است می بیند و بالاخره به صلیب کشیده شدن را برمی گزیند.

مت هیگ

نویسنده می خواهد یادآور شود که هر تصمیم نورا دارای پیامدهای خوب و بدی است و از آن گریزی نیست. اینکه آیا مسیری که در زندگی در پیش گرفته ام همانی است که باید در پیش می گرفتم؟ این سوالی است که هر آدمی در طول زندگی اش می تواند بارها با آن مواجه شود.

راستش را بخواهید وقتی با این کتاب آشنا شدم که خودم نیز عمیقا درگیر چنین سوالاتی بودم. آیا مسیری که در زندگی ام برگزیده ام صحیح و درست بوده است؟ اگر امروز از بسیاری از اتفاقات زندگی ناراضی و از آن بدتر منزجرم نتیجه ی کدامیک از انتخاب های اشتباه من بوده اند؟ اعتراف می کنم که این رمان تا حدی من را آرام تر ساخت. اینکه با خودمان مهربان تر باشیم.

نوش گوشتان :

معرفی کتاب زیر آسمان سفید

معرفی کتاب کلارا و خورشید

 

مت هیگ نویسنده انگلیسی که در سال 1975 در شفیلد متولد شده است. او در هر دو ژانر کودکان و بزرگسالان می نویسد. از کتاب های موفق پیشین وی می توان به “دلایلی برای زنده ماندن” اشاره کرد.

او که خود در بیست و چهار سالگی دچار افسردگی بسیار عمیقی شده بود، در سالیان بعدتر تلاش کرد تا با کنکاش در درون خودش، به دنبال معنای انتخاب های ما در زندگی برود.

رمان وی در سال 2021 از سوی خواننده های good reads به عنوان رمان برتر ژانر فانتزی برگزیده شد.

اینک بخشی از رمان را می خوانیم:

“هر زندگی میلیون ها تصمیم رو شامل می شه. بعضی از این تصمیم ها بزرگ هستن و بعضی کوچیک. اما هر بار که تصمیمی گرفته می شه، نتیجه تغییر می کنه. تغییری جبران ناپذیر که به نوبه ی خودش موجب تغییرات دیگه ای می شه. این کتاب ها دریچه ای هستن به تمام زندگی هایی که تو می تونستی تجربه کنی.”