قرمز فیلمی است به نویسندگی و کارگردانی فریدون جیرانی و تهیه‌کنندگی سید غلامرضا موسوی و حبیب اسماعیلی محصول سال ۱۳۷۷ است. ترانه این فیلم با نام «عاشقم من» توسط بابک امینی اجرا شده است. فریدون جیرانی جزو معدود کارگردان های ایرانی محسوب می‌شود که ساخته‌هایش جنبه‌ی روان‌شناختی و آسیب‌شناسی روانی دارند؛ اما در این بین شاید قرمز بهترین اثر وی باشد.

این فیلم به خوبی توانسته نشان دهد که زندگی با یک فرد پارانوئید چقدر می‌تواند تحمل ناپذیر و طاقت‌فرسا باشد.

تماشا کنید

سکانس های برتر به انتخاب پلاک ۵۲

*توجه : اگر این فیلم را هنوز تماشا نکرده اید،

مطالعه ادامه این مطلب خطر اسپویل و لو رفتن داستان را برای شما به همراه دارد:

افرادی که از اختلال پارانوئید رنج می‌برند به هیچ وجه گزینه‌ی مناسبی برای ازدواج نیستند، چرا که به کوچکترین چیزی شک می‌کنند و از طرفی در ذهنشان، همسر خود را ذاتا خیانت‌کار می‌پندارند.

مشخصه‌های افراد پارانوئید در این فیلم به وضوح مشهود است. از طرفی فریدون جیرانی به‌خوبی توانسته با ساختار التهاب‌آور فیلم خود به خصوص در دقایق پایانی هیجانات مخاطب را برانگیخته و ذهن بیننده را به چالش بکشد.
فریدون جیرانی

قرمز داستان زندگی زنی به نام هستی (با بازی هدیه تهرانی) است که از همسر قبلی خود دختری دارد و در حال حاضر با مردی متمول و ثروتمند به نام ناصر (با بازی محمد رضا فروتن) زندگی می‌کند. اما یک مشکل وجود دارد؛ آن هم اینکه ناصر از اختلال روانی پارانوئید رنج می‌برد. با توجه به شکاکیت افراطی ناصر نسبت به همسر خود، هستی تصمیم می‌گیرد کار خود یعنی پرستاری را رها کند و مشغول خانه داری شود. اما این مسئله باعث نمی‌شود که مشکلات بین این دو حل شود.

بابک امینی

بازیگران فیلم قرمز چه کسانی هستند؟

در قرمز بازیگرانی چون هدیه تهرانی در نقش هستی، محمدرضا فروتن در نقش ناصر ملک، کمند امیرسلیمانی در نقش منیر، سعید پیردوست در نقش عموی هستی، توران مهرزاد در نقش مادرناصر، شهره سلطانی در نقش خبرنگار و پیمان شریعتی در نقش خبرنگار به ایفای نقش و بازیگری پرداخته‌اند. در فیلم قرمز حدود 13 بازیگر جلوی دوربین رفته‌اند که از نظر تعداد بازیگران می‌توان قرمز را یک اثر پربازیگر عنوان کرد. 3 تن از بازیگران قرمز، اولین فعالیت جدی بازیگری خود را در این اثر تجربه کرده‌اند، در واقع در قرمز 3 فیلم اولی بوده‌اند: حسن تسعیری، فرشته میرزایی و طلا عسگری. از این‌لحاظ کارگردانی فیلم قرمز باتوجه به بازی گرفتن از این تعداد بازیگر و مدیریت آنها کار بسیار دشواری بوده است؛ باید بررسی کرد آیا فریدون جیرانی به‌عنوان کارگردان و به‌عنوان بازیگردان و همچنین تیم بازیگری قرمز توانسته‌اند در این زمینه موفق باشند و بازی‌های درخشانی را نمایش دهند؟

محمدرضا فروتن – هدیه تهرانی

افتخارات و جوایز فیلم قرمز

فیلم قرمز توانسته در مجموع برای 8 مورد نامزد کسب جایزه و برای 3 بار برنده جایزه شود.  سیدغلامرضا موسوی نامزد جایزه بهترین فیلم، حبیب اسماعیلی نامزد جایزه بهترین فیلم، کمند امیرسلیمانی نامزد جایزه نقش دوم زن، بابک بیات نامزد جایزه بهترین موسیقی متن، اصغر شاهوردی نامزد جایزه بهترین صدابرداری، مهران ملکوتی نامزد جایزه بهترین صدابرداری، محمود کلاری نامزد جایزه بهترین فیلمبرداری، روح‌الله امامی نامزد جایزه بهترین تدوین، محمدرضا فروتن برنده جایزه نقش اول مرد و هدیه تهرانی برنده جایزه نقش اول زن برای فیلم قرمز شده‌اند. در بیست و نهمین جشنواره فیلم کوتاه تهران، حسین کشاورزی برنده جایزه استعداد جوان برای فیلم قرمز شده است.