ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت ایران گفته است که دیگر رنگ‌بندی مناطق کشور برای تعیین میزان ابتلا به کرونا معنایی ندارد و نارنجی و زرد نداریم، کل کشور در وضعیت قرمز قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، آقای حریرچی در یک گفتگوی تلویزیونی گفته است که آمار کشته‌های ویروس کرونا در ایران به ۴۵ هزار نفر هم خواهد رسید. به گفته وی درصورت استفاده ۹۵ درصدی از ماسک و کاهش ۵۰ درصدی ترددها میزان مرگ کاهش خواهد یافت.

عباسعلی درستی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز هم گفته است که در حال حاضر ۹ شهرستان استان در وضعیت قرمز قرار داشته و تعداد مبتلایان و فوتی‌ها طی روزهای اخیر افزایش یافته است.

افزایش مسافرت‌ها به استان، عدم رعایت پروتکل‌ها از سوی برخی مردم در روزهای گذشته و حوادث مرتبط با قهرمانی تراکتور دلیل افزایش آمار ابتلا به کرونا در استان آذربایجان غربی بوده است.

آقای درستی همچنین گفته است که قطعا طی روزهای آتی در مدارس موارد مثبت کرونا مشاهده خواهد شد. به گفته وی با وجود رعایت هفتاد درصدی پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم، اتفاقات هفته‌های گذشته از جمله افزایش مسافرت‌ها به استان، عدم رعایت پروتکل‌ها از سوی برخی مردم در روزهای گذشته و حوادث مرتبط با قهرمانی تراکتور دلیل افزایش آمار ابتلا به کرونا در استان آذربایجان غربی بوده است.

کارشناسان یکی از دلایل شیوع بیش از پیش کرونا در ایران را عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی می‌دانند.

در همین حال وزارت بهداشت ایران امروز اعلام کرد که ۱۴۴ نفر دیگر بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند. بنابر آمار دولتی در شبانه‌روز گذشته همچنین ۳ هزار و ۴۹ مبتلای جدید شناسایی و آمار کل مبتلایان در ایران را به ۴۱۶ هزار و ۱۹۸ نفر رسانده است. تعداد کل جان‌باختگان کرونا در ایران تا امروز نیز ۲۳ هزار و ۹۵۲ نفر اعلام شده و ۲۸ استان در وضعیت قرمز یا زرد قرار دارند.

کارشناسان عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و همچنین نبود قوانین و مقررات سختگیرانه را یکی از عوامل گسترش کرونا می‌دانند. دولت ایران بدون توجه به نظرات متخصصان در ماه محرم عزاداری‌ها و مراسم‌های سنتی را مجاز اعلام کرد و همزمان افزایش سفرهای بین استانی در روزهای تعطیل این ماه باعث متوقف نشدن روند شیوع در ایران شد و بازگشایی حضوری مدارس نیز آن را تشدید نمود.