نخست وزیر جاستین ترودو امروز دوشنبه اول ماه جون ، سخنان روزانه خود را با اشاره به وقایع اخیر در آمریکا شروع کرد. او گفت اتفاقاتی که شاهد آن در آن سوی مرزها هستیم برای بسیاری از کانادایی ها غیر معمول نیست .

نخست وزیر گفت که به عنوان یک کشور، نمی توانیم ادعا کنیم که نژادپرستی بر علیه سیاهان در کانادا وجود ندارد. ترودو گفت که در طول تعطیلات آخر هفته شاهد حضور هزاران کانادایی در شهرهای مختلف بودیم که صلح طلبانه اعتراض خود را به سیاه ستیزی و نژادپرستی اعلام کردند و اجازه ندادند کسانی که می خواستند این اعتراضات را از مسیر درست خود خارج کنند و به آشوب بکشند، به اهداف خود برسند.

  مردم کانادا با اعتراضات مسالمت آمیز خود این پیام را مخابره کردند که بی عدالتی را تحمل نمی کنند.

نخست وزیر ترودو گفت که باید اطمینان داشته باشیم که رسانه ها و خبرنگاران با امنیت کامل، همیشه در صف اول اعتراضات حضور داشته باشند تا بتوانند پیام معترضین را به دنیا ارسال کنند.

صدای شما را می شنویم

نخست وزیر در ادامه خطاب به جوانان سیاه کانادایی گفت که ما صدای ناراحتی و ترس و اضطراب شما را می شنویم و دولت همیشه در کنار شما ایستاده است. او گفت که همه در کنار هم اقدامات درست و معنی دار برای مبارزه با نژادپرستی را انجام خواهیم داد و نباید کسی در کانادا بابت رنگ پوستش مورد تبعیض و بی احترامی قرار گیرد.

نخست وزیر گفت که هیچ پدر و مادری در این کشور دیگر نباید به فرزندانش بگوید که ممکن است به دلیل رنگ پوستش با تبعیض روبه رو شود

 حمایت دولت از شهرداری ها

نخست وزیر ترودو در ادامه سخنانش به حمایت های دولت مرکزی از دولت های استانی و شهرداری ها پرداخت. او گفت که روز پنجشنبه در صحبت با نخست وزیران تاکید کرده که برای بازگشتن اقتصاد به شرایط عادی، کسب و کارها باید فعالیت خود را شروع کنند و مردم هم باید اطمینان پیدا کنند که دوباره می توانند پا به جامعه بر گردند.

او گفت که به دولت های استانی اطمینان خاطر داده که دولت فدرال از آن ها برای گذر به شرایط عادی حمایت می کند و همراه آن ها برای توسعه سیستم ردیابی بیماران و افزایش تست های تشخیصی است.

اولین قدم دولت‌ چیست؟

ترودو گفت که شهرداری ها مسئولیت مهمی برای بازگشت به شرایط عادی بر عهده دارند و دولت فدرال امروز اولین قدم را برای حمایت از آن ها برداشته است. نخست وزیر اعلام کرد که طی چند روز آینده، مبلغ ۲/۲ میلیارد دلار که دولت برای دریافت مالیات سوخت به شهرداری ها باز پرداخت می کند ، در اختیار آن ها قرار خواهد گرفت.

او بیان داشت که این مبلغ قبلا در دو قسط پرداخت می شده اما در شرایط فعلی و برای کمک به شهرداری ها، تمام مبلغ به صورت یک جا و زودتر از موعد مقرر به آن ها پرداخت می شود تا به دور از کسری بودجه، فعالیت خود را ادامه دهند. نخست وزیر در پایان به سئوالات خبرنگاران پاسخ داد.