یک مجرم ۷۷ ساله که قریب نیم قرن پیش از زندانی در کلرادوی آمریکا گریخته بود هفته گذشته در شهر اسپانیولای ایالت نیومکزیکوی این کشور دستگیر شد.

آرچولتا، که به نام لری پوساتری نیز شناخته می شود، در سال ۱۹۷۳ به اتهام شلیک به یک مامور پلیس در سال ۱۹۷۱ دستگیر شد اما یک سال بعد توانست از زندان ایالت کلرادو فرار کند. نام او از سال ۱۹۷۷ در فهرست متهمان تحت تعقیب فدرال قرار داشت و سال گذشته قرار بازداشت‌اش تمدید شده بود.

متهم فراری چگونه دستگیر شد؟

دریل سینکانتا، پلیس مضروب دنور که اکنون در دوران بازنشستگی به سر می برد، گفت توانسته است رد این مجرم فراری را پس از دریافت یک تماس تلفنی در تابستان امسال بگیرد. وی که بعد از بازنشستگی شرکت کارآگاهی خصوصی خود را راه اندازی کرده بود در امتداد تحقیقات اف بی آی به تلاش شخصی برای یافتن مجرم فراری ادامه می‌داد تا اینکه در تابستان امسال تماسی تلفنی دریافت کرد:

فرد پشت خط گفت من راجع به این قضیه فکر کردم و می خواهم بگویم فردی که به شما تیراندازی کرده کجاست. البته من درباره اظهارات این فرد تردید داشتم ولی او آدرس‌ محل سکونت‌ مجرم فراری، همدستانش و دیگر اطلاعات را به من داد.

تحقیر محکومان یا یادآوری امنیت در شهر؟

پلیس ضربت شهر اسپانیولا با همکاری پلیس فدرال آمریکا، اف بی آی، آقای ارچولنا را که در خانه به همراه همسرش زندگی می‌کرد دستگیر کردند.

چهار دهه زندگی با نام مستعار

وی برای بیش از چهار دهه و با نام مستعار رومن موتویا در شهر اسپانولای ایالت نیومکزیکو زندگی می‌کرده است. رسانه‌های محلی گزارش کرده‌اند که همسر آقای ارچولتا از پیشینه مجرمانه وی خبر نداشته است.

بث مک‌کان، دادستان شهر دنور مرکز ایالت کلرادو در بیانیه‌ای با اعلام اینکه وی به زندان این ایالت بازگردانده شده است گفت آقای ارچولتا سرانجام در قبال اعمالش مسئول شمرده خواهد شد. مقامات قضایی آمریکا گفته‌اند وی به اتهام گریختن از قانون محاکمه خواهد شد.