فارغ از اینکه درباره همه‌گیری کرونا و تبعات آن، بحران های اقتصادی، اعتراضات مردم آزادیخواه در ایران و …. در چه مرحله احساسی هستید، سایر اخبار جاری جهان هم احتمالا بر نگرانی‌های موجود افزوده و لایه دیگری از وحشت به آن اضافه کرده است. زمین‌لرزه در هائیتی، کشتار دانش آموزان در افعانستان، فجایع جاری ناشی از تغییرات آب‌وهوایی و تیراندازی در پلیموت؛ بحران‌های جهانی که کنترل آن از دست فرد خارج است و به آسانی می‌توانند ما را به درماندگی، وحشت و اضطراب دچار کنند.

کارولین پلامر، روانشناس و یکی از بنیان‌گذاران مرکز درمان سی‌پی‌پی‌سی لندن  می‌گوید:

قابل درک است که گاه اخبار بتوانند اضطراب و درماندگی ایجاد کنند؛ وقایع بسیاری در جهان در حال رخ دادن‌اند که بسیاری از آن‌ها منفی و ناخوشایندند. همدردی با کسانی که در رنج‌اند، یک خصوصیت عالی اخلاقی است اما احساس همدردی بیش از حد و حس آنچه بر دیگران می گذرد، به قضیه کمکی نمی‌کند. باید میان اندوهی که نباید مثل برخی افراد آن را پس برانیم و اینکه اجازه دهیم این حس خودخوری بر ما چیره شود، تعادل برقرار کنیم. خوب است متوجه این واقعیت نیز باشیم که هرچند حس اضطراب طبیعی و معمولی است، به ما در دستیابی به اهدافمان کمک نمی کند.


مهاجرت و روابط

یاسمین کریمی – روانشناس


پلامر می‌افزاید:

سعی کنید (مسائل) را در سطح شخصی به فاجعه تبدیل نکنید. بله، در جهان فجایعی رخ می‌دهد اما بخشی از اینکه ما این چنین درقبال آن‌ها نگران می‌شویم این است که آن را حمله‌ای به امنیت  فردی و شرایط (زندگی) خود می‌بینیم.اگر در محیطی آشنا به سر می‌برید به خود یادآوری کنید که در حال حاضر در امانید

پلامر در توضیح می‌گوید که شاید این باارزش‌تر باشد که به موارد نگران‌کننده‌ای فکر کنید که می‌توانید آن‌ها را کنترل کنید: البته نمی‌توانید کل مسئولیت بحران آب‌وهوایی را بپذیرید اما می‌توانید در بازیافت مواد و کاهش میزان کربن سهم داشته باشید. در ارتباط با وقایعی چون زمین‌لرزه هائیتی، سازمان‌هایی هستند که می‌توانید با اهدای وجه به آن‌ها کمک کنید. این کارها نه تنها بخشی از آن حس کنترل و توانایی را احیا می‌کنند، بلکه موید احساس ارتباط و تعلقی‌اند که از هدف مشترک و کار عام‌المنفعه احساس می‌کنیم و این می‌تواند به سلامت روان شما بسیار کمک کند.

دکتر بِکی اِسپِلمَن، روانشناس در پرایوِت تراپی کلینیک می‌افزاید:

واکنش عاطفی (در این موارد) طبیعی است؛ اما در کنار آن باید این آگاهی وجود داشته باشد که بخش اعظم آن از کنترل شما خارج است. آسان نیست و باید آن را تمرین کرد. یکی از کارهایی که هنگام بروز (اضطراب) می‌توان انجام داد این است که از نظر ذهنی یک گام به عقب بردارید و با این هدف که احساساتتان را عوض کنید، با یک جمله به خود یادآوری کنید و بپذیرید که این (شرایط) از کنترل شما خارج است.

برندن استریت، مدیر بخش سلامت عاطفی مرکز درمانی نافیلد برای درمان اضطراب در اوقات بی‌اطمینانی چند توصیه دارد:

منابع خبری را قطع کنید

ما با اخبار بد بمباران می‌شویم که بر سلامت روان ما پیامد‌های منفی می‌گذارد. هرچند به‌روز بودن و دنبال کردن اخبار مهم است اما باید بدانیم چه موقع خود را از آن کنار بکشیم. یک بار صبح و یک بار شب به رسانه مورد اعتماد خود مراجعه و اخبار را دنبال کنید اما سعی کنید خود را از (اخبار در) تلفنتان دور و تلویزیون را در طول روز خاموش نگه دارید.

این فیلم را تماشا کنید


 

 

 

 

 

 

 

روی نحوه تنفس خود تمرکز کنید

تمرین‌های ساده تنفس می‌توانند به توانایی کنترل ما بر اوضاع کمک کنند. چشمتان را ببندید و روی تنفس خود تمرکز کنید. با بینی یک نفس عمیق بکشید، آن را برای چند ثانیه تا جایی که برایتان راحت است، نگه دارید و سپس از دهان خارج کنید. این کار نه تنها فکر شما را از احساسات نامطلوب منحرف می‌کند، بلکه تحقیقات نشان داده است که حدود شش تنفس بلند در دقیقه می‌تواند آرامش دهد و عوارض اضطراب و افسردگی را از بین ببرد.

برای مطالعه بیشتر:

چه عواملی باعث می شود فرد آرامش داشته باشد؟

۴ کاری که باید متفاوت انجام دهید

آیا هر کدام از ما یک سیاهچاله در وجود خود داریم؟

افکار منفی را به چالش بکشید

نگرانی در مورد ناشناخته‌ها امری کاملا طبیعی است اما برای تطبیق با تغییرات مداوم و بی‌اطمینانی باید یاد بگیریم چگونه با آن‌ها کنار بیاییم. سعی کنید الگوی معمول افکار منفی خود را درک کنید. هنگامی که به استرس و اضطراب دچار می‌شوید، آنچه جرقه خوردن این احساسات در شما را سبب می‌شود، افکار مرتبط با آن و حالت روانی خود را یادداشت کنید. همچنین ببینید اوضاع به کجا ختم شده است. اغلب ما با ارجاع به تجربیات و آموخته‌هایمان شرایط را قضاوت می‌کنیم؛ اما هرچند ممکن است به بدترین نتایج فکر کنیم، اغلب اوضاع به آنجا ختم نمی شود.

هرچندعمل کردن به این توصیه‌ها ارزشش را دارد؛ اما اگر همواره مضطربید خوب است در این باره با یک متخصص مشورت کنید.