در حالی که سال ۲۰۲۰ به پایان پر سر و صدای خود رسید، موسسه رنگ پنتون وظیفه سالانه خود را برای پیش بینی رنگ سال ۲۰۲۱ را به عهده گرفت و به انجام رساند. در تصمیمی متناسب با یک زمان پیچیده، پنتون برای رنگ سال نه یک، بلکه دو رنگ را معرفی کرده است: خاکستری خنثی و زرد  روشن و پر جنب و جوش.

 

 

لوری پرسمن، معاون رئیس موسسه رنگ پنتون، در یک تماس ویدیویی به همراه مدیر اجرایی خود خاطرنشان کرد:

این ترکیب رنگی است که بیانگر انعطاف پذیری، خوش بینی و امید و مثبت اندیشی است که ما برای افزایش روحیه و شادابی به آن احتیاج داریم.

رنگ سال ۲۰۲۱

اولین بار است که سایه آکروماتیک (خاکستری) به عنوان رنگ سال انتخاب می شود و نیز برای بار دوم است که رنگ سال شامل دو رنگ است. وقتی در سال ۲۰۱۶، رنگ صورتی کم رنگ و آبی کوارتز به عنوان رنگ سال انتخاب شدند، یک هنجار شکنی صورت گرفت.

مؤسسه پنتون با انتخاب دو رنگ به عنوان رنگ سال می خواهد تا مردم رنگ ها را به عنوان یک جفت واحد در نظر بگیرند و و اشاره به اهمیت همبستگی در سال آینده دارد.

دو رنگ کاملاً مستقل نشان می دهد که چگونه عناصر مختلف برای بیان این پیام قدرت و امید دور هم جمع می شوند.

رنگ سال ۲۰۲۱

مفاهیم درمانی

رنگ سال پنتون نشان دهنده روند رنگ در مد، زیبایی، طراحی و دکوراسیون منزل است و از ابتدای کار، ابتکار عمل همچنین به عنوان یک حلقه خلق و خوی در انتخاب رنگ ها در نظر گرفته شده است تا متناسب با بحران جهانی باشد. به دلیل اتفاق های رخ داده در سال اخیر مانند همه گیری جهانی ویروس کرونا، رنگ هایی انتخاب شده است که برای تسکین، آرامش یا بالا بردن روحیه مفید باشند.

رنگ سال ۲۰۲۱

رنگ زرد در سال 2008 هم به عنوان رنگ سال انتخاب شده بود. در آن سال بحران اقتصادی گسترده ای ایجاد شده بود. بحران بزرگ سال 2008 میلادی، آمریکای شمالی و جنوبی و اروپا را به لرزه درآورد.

انتخاب سال گذشته، آبی کلاسیک، یا به قول بازاری ها آبی کربنی احساس اطمینان را در حالی که جهان به دهه جدیدی منتقل شد، ایجاد کرد و همچنین مرهمی برای احساس بی ثباتی و ناآرامی بود.  این رنگ درست قبل از تبدیل ویروس کووید19 به یک بحران بین المللی انتخاب شده بود. با نگاهی به گذشته، فکر می کنیم که این رنگ یک انتخاب اتفاقی برای سال بود اما این طور نبود.

این دوگانگی جالب احساسی و ترس از آن چه ممکن است اتفاق بیفتد بود. بنابراین این رنگ انتخاب شد تا به شما کمک کند این ترس را تسکین دهید. اما آسمان آبی نشان دهنده این است که آینده ای وجود دارد، چیزی برای انتظار وجود دارد. بنابراین از ابتدا انتخاب تمام رنگ ها بسیار متفکرانه بوده است.

رنگ های گذشته گاهی اوقات در ارتباط با وقایع کنونی کمی آشکارتر بوده اند. به عنوان مثال رنگ مرجانی پرانرژی سال 2019 را در نظر بگیرید که زیبایی میکروارگانیسم های اقیانوس را برجسته می کند، اما همچنین درباره ناپدید شدن آن ها هشدار می دهد زیرا گرم شدن اقیانوس ها به دلیل تغییرات آب و هوایی، جمعیت مرجان ها را کاهش داده است.

در اواخر سال 2016، پس از انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، پنتون رنگ سبز را با اشاره به آشفتگی سیاسی برای سال بعد انتخاب کرد و این رنگ را رنگی برای ترمیم و نوسازی دانست.

تصمیم انتخاب رنگ نه تنها از طریق وضعیت جهان، بلکه از آن چه در حوزه های مد و هنر اتفاق می افتد، گرفته می شود.

رنگ سال ۲۰۲۱

 

انجمن های روان شناختی

طبق بیانیه مطبوعاتی پنتون، رنگ زرد با خوش بینی و نشاط همراه است، در حالی که خاکستری احساس خونسردی، ثبات و مقاومت را برمی انگیزد.

محققان در تحقیقات خود در مورد ارتباط رنگ ها دریافتند که رنگ زرد اغلب به دلیل همبستگی با خورشید با شادی و خوشبختی همراه است.

 یک مطالعه بررسی شده نیز به نتیجه مشابهی رسید. در این تحقیق از موسیقی و تصاویر برای القا حالات خاص در 125 موضوع استفاده شد و سپس از داوطلبان خواسته شد تا رنگ هایی متناسب با حالاتشان انتخاب کنند. شرکت کنندگان اغلب رنگ زرد را با شادی مرتبط می کردند.