بعضی ها فکر می کنند که کیک ناپلئونی با ناپلئون بناپارت،‌ امپراطور فرانسه ارتباطی دارد. بعضی ها هم نه! اما باید به شما بگوییم که هر دو گروه درست فکر می کنند!

نام اصلی این کیک (شیرینی – دسر) ، ناپولیتن یا به انگلیسی ناپولی ، یعنی کیک به سبک شهر ناپل در ایتالیا بوده است. امروزه غذاهای ناپولیانی به خاطر ابداع بزرگ دیگر آن ها یعنی پیتزا ، شهرت جهانی دارد، اما کمتر کسی می داند که شیرینی خوشمزه ناپلئونی هم از این شهر به میز پذیرایی ما راه پیدا کرده است.

 این دسر در فرانسه به mille-fuille و در ایتالیا به millefoglie نیز معروف است. بسیاری هم به دلیل لایه های پوسته پوسته شیرینی اطراف کرم کاستارد ، آن را به هزار برگ می خوانند. جالب است بدانید که سرآشپز معروف فرانسوی Marie-Antoine Carême اولین کسی بود که در اوایل قرن نوزدهم کیک ناپلئونی را به دسری محبوب برای مردم تبدیل کرد. پس اسم این شیرینی از ناپلئون بناپارت گرفته نشده است.

ماری آنتوان کارم آشپز فرانسوی

اما

در کشور روسیه هم نوعی کیک ناپلئونی (Russian Napoleon Cake) تهیه می شود که بسیار پرطرفدار است و معمولا آن را در شب سال نو ( New Year’s Eve) میل می کنند. جالب است بدانید که روس ها برای اولین بار در سال ۱۹۱۰ این شیرینی را در جشن صدمین سال پیروزی بر ناپلئون و ارتش او پختند. شکل و شمایل ظاهری این کیک در آن زمان شبیه به کلاه سه گوش سربازان ارتش ناپلئون بوده است.

پلاک ۵۲ را در اینستاگرام دنبال کنید

کلاه سه گوش نظامیان ارتش ناپلئون

آموزش شیرینی پزی:

به قول معروف از هر چه که می رود سخن دوست خوش تر است و از شما دعوت می کنیم تا در این قسمت از سرآشپز پلاک ۵۲، با پارسا اوتادی همراه شوید و طرز تهیه این شیرینی – دسر محبوب را در منزل آموزش ببینید، بپزید و نوش جان کنید:


با تشکر از Garnet Homes

مجری بازسازی و نوسازی منازل در ونکوور

برترین کیفیت ، بهترین قیمت – مشاوره و ارزیابی رایگان –  تماس: ۷۷۸۸۶۵۳۴۳۰


مواد لازم برای پخت کیک ناپلئونی

  • خمیر هزار لایه: ٢ عدد
  • خامه آماده قنادی : ۵۰۰ گرم
  • پودر پسته مقداری برای تزیین
  • پودر قند مقداری برای تزیین

روش تهیه

خمیرهزار لایه را از فریزر خارج کرده و اجازه دهید در دمای محیط کمی نرم شود. حالا روی میز کارتان کمی آرد بپاشید وخمیر را پهن کنید سپس با وردنه به آرامی خطوط روی خمیر را باز کنید. توجه داشته باشید که وردنه را خیلی روی خمیر فشار ندهید. حالا با یک قالب گرد مثل فیلم خمیر را قالب بزنید. بعد از قالب زدن آن ها را در سینی فر قرارداده و روی آن را بکشید و به مدت ١ساعت به آن استراحت دهید.

** نکته: تکه خمیرهایی که بعد از قالب زدن به جای می ماند را هم در کنار خمیرهای قالب زده شده بپزید.

 

 

فر را روی درجه حرارت ١٩٠ درجه سانتیگراد تنظیم کرده وقتی به درجه مورد نظر رسید، سینی خمیر را به مدت١٠ الی ١۵ دقیقه در طبقه وسط قرار دهید. توجه کنید فرها باهم فرق دارند زمانی که نان های شما قهوه ای شد یعنی پخته و باید از فر خارج کنید.

خامه قنادی را از فریزر خارج کرده، کمی که نرم شد (توجه داشته باشید که شل نشود ) با همزن با دور کند ٢ دقیقه و با دور تند ۴ دقیقه بزنید تا سبک شود.

طرز تهیه کیک ناپلئونی


این ویدیو را می توانید در کانال آپارات پلاک ۵۲ تماشا کنید

پلاک ۵۲ را در اینستاگرام دنبال کنید

بعد از این که نان ها خنک شدند، هر لایه از نان ها را مانند فیلم به صورت افقی برش زده و از هم جدا کنید. لایه های خمیر را با خامه پوشانده و روی هم قرار دهید.سپس دورکیک را با خامه بپوشانید.

تکه خمیرهای اضافی را که پختید با دست خرد کرده و روی خامه ها بریزید سپس با پودر پسته و پودر قند آن را تزیین کنید.