سالواتوره گاراو (Salvatore Garau)، هنرمند ۶۷ ساله ایتالیایی، یک مجسمه نامرئی را به مزایده گذاشت و موفق شد آن را به قیمت ۱۵ هزار یورو (معادل ۱۸ هزار و ۳۰۰۰ دلار) بفروشد. قیمت اولیه این مجسمه چیزی بین ۶ تا ۹ هزار یورو برآورد شده بود اما به دنبال بالا گرفتن تب مزایده، پیشنهادات متعددی مطرح شد و قیمت نهایی از آنچه تصور می‌شد بالاتر رفت.

این اثر که  Io Sono (من هستم) نام دارد، یک مجسمه غیرمادی است، به این معنا که وجود خارجی ندارد.

گاراو در واکنش به انتقاداتی که به این مزایده وارد شده می‌گوید مجسمه او  هیچ  نیست و  خلا  است. وی در این باره می‌گوید: براساس اصل عدم قطعیت ورنر هایزنبرگ، خلا چیزی نیست جز یک فضای پر از انرژی و حتی اگر آن را تخلیه کنیم و هیچ باقی نماند، این هیچ وزن دارد. بنابراین، این هیچ یک انرژی دارد که متراکم شده و به ذرات، یعنی ما، بدل شده است.


این خبر را گوش کنید


بر اساس دستورالعمل‌های ارائه شده توسط گاراو، این مجسمه عجیب باید در یک منزل شخصی در یک فضای یک و نیم در یک و نیم متری و به دور از هرگونه مانعی نمایش داده شود.

سالواتوره گاراو

از آنجایی که این مجسمه وجود خارجی ندارد، به نور یا رطوبت خاصی برای نگهداری از آن نیاز نیست. تنها شیء ملموسی که به خریدار این مجسمه می‌رسد، یک گواهینامه اصالت با مهر و امضای خالق اثر است.

برای مطالعه شما:

بعد از ده سال،‌سایمون به کانادا باز می گردد

داستان به کما رفتن یک نقاش

سفری از جنس نور و موسیقی به دنیای ونگوگ (ونکوور)

اگرچه من هستم اولین مجسمه نامرئی گاراو است که به فروش رسیده اما اولین اثر  او در این سبک منحصر به‌ فرد نیست؛ این هنرمند ایتالیایی ماه گذشته از یک مجسمه غیرمادی دیگر با عنوان بودا در خلسه (Buddh  in Contemplation)  در میلان  رونمایی کرد و ویدئویی هم از محل نصب آن در حساب اینستاگرامی خود به اشتراک گذاشت.


در ۵ دقیقه منزل مسکونی خود را با بهترین قیمت در کانادا بیمه کنید ( از ۱۲ دلار در ماه!)

خودش در این رابطه می گوید:

این مجسمه از حالا دیگر وجود دارد و برای همیشه در این فضا باقی خواهد ماند. شما آن را نمی‌بینید ولی وجود دارد و از هوا و روح ساخته شده است.


آن‌طور که در زیرنویس این ویدئو آمده، هدف از ساخت این مجسمه، فعال کردن قوه تخیل بیننده است که به گفته گاراو در همه افراد وجود دارد.