همونطور که در اخبار شنیدین چند شرکت بزرگ دارویی اعلام کردند موفق به ساخت واکسن کرونا شدند. به تازگی شرکت فایزر گفت که با همکاری شرکت بی وان تک موفق شده واکسنی بسازه که ۹۰ درصد کارایی داره. مردم دنیا درست و حسابی شاد نشده بودند که اعلام شد نگهداری این واکسن به دمای هفتاد درجه زیر صفر احتیاج داره. حالا ما این دمارو از کجا بیاریم برای خودش مسله ای شده بود. و شادی ما شبیه به شادی اون کسی بود که تیمش گل زده اما داور می گه وایسین باید ویدیو چک کنم.

اما هنوز این اخبار خشک نشده بودن که شرکت مدرنا گفت یه واکسن ساخته با کارایی ۹۴ درصد، تازه برای حمل و نقلش هم فقط به دمای منفی هفده درجه، همون دمای فریزرهای خونه احتیاج داره. با اعلام این خبر خوشحالی به جمع مردم دنیا برگشت و سهام شرکت اولی یعنی همون فایزر هم دوباره برگشت سر جاش.

سازمان بهداشت جهانی چه می گوید؟

اما موضع سازمان بهداشت جهانی از همه ی اینها جالبتر بود. سخنگوی سازمان با لحنی بسیار احتیاط آمیز به شادی مردم جهان و هر دوی این کارخانه جات پولیتیک زد و اعلام کردند که زیاد خوشحال نباشید موضوع واکسن ها هنوز در حال بررسیه. و تازه اینکه معلوم نیست این واکسن کی تایید و پخش می شه.

گاهی اوقات کارایی یک دارو که نهایتا در سه کلمه خلاصه می شه، به اندازه یک پاراگراف عوارض جانبی احتمالی براش ذکر شده!

ما در این حال و هوا بودیم که اعلام شد این واکسن ها به هر حال ممکنه عوارضی هم داشته باشند. البته همه ی ما با کلمه ی عوارض دارویی آشنایی داریم. فقط کافیه به جعبه ی هر دارویی که تا حالا خریدین نگاهی بندازین. گاهی اوقات کارایی یک دارو که نهایتا در سه کلمه خلاصه می شه، به اندازه یک پاراگراف عوارض جانبی احتمالی براش ذکر شده:

از خوارش و درد و سوزش در محل بگیر تا سردرد و خواب آلودگی و ریزش مو و پر مویی غیر عادی و دل‌پیچه و گلاب به روتون بست نشینی در سرویس بهداشتی و تا کف به دهان آوردن و اغما و …

خلاصه گاهی آدم با خودش می گه حالا چه نیازیه که بیام این دارو رو به خاطر یک مرض بخورم تا خودمو در معرض صد تا اتفاق و عوارض دارویی قرار بدم؟

همه ی اینهارو گفتم تا آمادتون کنم برای شنیدن عوارض احتمالی که برای واکسن احتمالی کرونا ذکر شده:

اول از همه درد در محل. خوب این طبیعیه. پشه هم شمارو نیش بزنه یا برین آمپول بزنین هم درد در محل خواهید داشت. فکر نکنم کسی به خاطر درد در محل، حاضر بشه واکسن نزنه.

دو درصد گفته بودن که شاهد قرمزی در محل تزریق شده بودن. آقا باز برمی گردیم به نیش پشه. پشه هم نیش می زنه هم درد داره هم می خاره هم قرمز می شه. واسه ی من که بعضی وقتا باد هم می کنه. پس این چیزا تا الان عوارض محسوب نمی شن و بیشتر سوسول بازی به حساب می آد.

https://unsplash.com/photos/ubGv9pDWfrg?utm_source=unsplash&utm_medium=referral&utm_content=creditShareLink

 گفته شده در زمان تزریق واکسن به داوطلبان ۹.۷ درصد از افراد گفتن احساس خستگی داشتند. والا اینم چیزی نیست که به خاطرش واکسن نزنیم. اصولا من خودم خیلی هارو می شناسم که همیشه خسته ان. اصولا ما ایرانی ها خستگی بینمون فراوونه. من خودم همین الان که دارم با شما حرف می زنم خسته ام.

حالا ادامه اش:

درد ماهیچه ای ۸.۹ درصد. درد مفاصل ۵.۲ درصد. سردرد ۴.۵ درصد. خوب اینم که فت و فراوونه. با هر کی حرف می زنی بهت می گه یه سردرد ریزی دارم که نگو.

 


این داستان را از زبان نویسنده آن بشنوید


 

باور کنین اینها هم چیزی نیستن. فقط کافیه به دفترچه ی یکی از داروهایی که در خونه تون دارین یک نگاهی بیندازین. اگر هنوز قانع نشدین موقع بیرون از منزل برین جلوی آیینه به خودتون یک نگاهی بیندازین.

البته امیدوارم قضیه واکسن کرونا شبیه واکسن آنفولانزا نشه.

ماسک سه لایه و فاصله گذاری اجتماعی یادتون نره. فاصله گذاری اقتصادی که به لطف گرونی ها اتفاق افتاده و نیازی به یادآوری نداره من خودم جرات ندارم پا به بقالی و میوه فروشی و سوپری و قصابی محل بگذارم. باقی بقایتان