یک شرکت نوبنیان فعال در زمینه علوم زیستی و ژنتیک قصد دارد ماموت‌های پشمالوی عظیم‌الجثه را که هزاران سال پیش منقرض‌ شده‌اند با فناوری جدید بار دیگر به حیات بازگرداند.

دانشمندان پیشتر نقشه ژنتیکی حیوانات منقرض شده را از روی دی‌ان‌ای موجود در استخوان و لاشه‌های آنان بازسازی کرده‌اند، امری که بازگشت آن‌ها را به زیستگاه طبیعی‌شان به چشم‌اندازی قابل دسترس تبدیل کرده است.


فایل صوتی این خبر


متخصصان ژنتیکی دانشکده پزشکی هاروارد که این پروژه را در دست انجام دارند می‌گویند:

 

بازگرداندن این حیوان غول‌پیکر که ۴ هزار سال پیش از روی کره زمین محو شدند امری ممکن است.

دی‌ان‌ای استخراج شده از ماموت‌ها که در دست است به دلیل گذشت زمان بسیار تکه‌تکه و تخریب شده، به همین دلیل هدف از این ماموریت نه تولید یک ماموت دقیق بلکه ایجاد یک موجود ترکیبی زنده از فیل و ماموت با مهندسی ژنتیک است به نحوی که به لحاظ بصری کسی قادر به تشخیص تفاوت آن با اصل منقرض شده‌اش نباشد.

برای مطالعه بیشتر:

جوانسازی پوست با تزریق توکسین بوتولینوم

انواع ژل های تزریقی، مزایا و محدودیت ها

 

جورج چرچ، استاد ژنتیک در دانشکده پزشکی هاروارد، گفته است: با سرمایه‌گذاری و تمرکز بر پروژه، «زنده کردن ماموت‌ها» کاری است که اکنون ما واقعا می‌توانیم آن را انجام دهیم.

جورج چرچ - پدر زیست‌شناسی مصنوعی
جورج چرچ – پدر زیست‌شناسی مصنوعی

دانشمندان برای تولید دوباره ماموت‌ها از روش CRISPR استفاده می‌کنند که ابزار انقلابی در ویرایش ژن لقب گرفته و عملکرد آن را «بازنویسی کد حیات» توصیف کرده‌اند. این روش ژنتیکی هم‌اکنون با هدف تولید اندام‌های انسانی در بسیاری از آزمایشگاه‌های پزشکی در دست اجرا است.

پژوهشگران برای مثال در بیمارستان عمومی ماساچوست خوک‌های سالم را با ۳۲ تغییر در کد ژنتیکی طوری اصلاح می‌کنند که کمترین تفاوت را با بدن انسان داشته باشند تا بتوان بعدها از اندام آنان نظیر کلیه برای پیوند زدن به بیماران کلیوی استفاده کرد.

دکتر چرچ دراین باره می‌گوید:

“البته این کار با تلاش برای تولید ماموت متفاوت است، اما تغییراتی که باید ایجاد شوند روند مشابهی دارند.”

این متخصص ژنتیک می‌گوید باید به طور همزمان «بیش از ۵۰ تغییر» در کد ژنتیکی فیل آسیایی داده شود تا نتیجه کار ویژگی‌های لازم برای زنده ماندن و ادامه حیات در قطب شمال را داشته باشد. برای مثال دانشمندان با یک تغییر در کد ژنتیکی کاری می‌کنند که بدن فیل آسیایی خود به خود یک لایه چربی ۱۰ سانتی‌متری تولید کند تا بتواند در محیط سرد قطبی دوام بیاورد.

 

منبع یورونیوز