روسیه کشوری پهناور با سازه‌ها و مجسمه‌های عظیم، سالن‌های تئاتر مجلل، کلیساهای زیبا، رودخانه‌های فراوان، پل‌های بی‌شمار و طبیعتی بکر و در نوع خود بی‌نظیر است که آن را به یکی از بهترین مقاصد گردشگری دنیا بدل می‌سازد.

ساحلی پوشیده از بطری های شیشه ای

در این کشور پهناور و در نزدیکی منطقه ی Vladivostok، خلیجی به نام اوسوری ( Ussuri ) قرار گرفته است. سالهای سال، مردم این منطقه عادت کرده بودند تا بطری ها و شیشه های خود را در ساحل خلیج بیندازند و هر کسی بطری ای داشت بی دلیل به داخل آب می انداخت. با توجه به این سرگذشت انتظار دارید که با یک خلیج کثیف و پر از آشغال و بطری های خالی مواجه باشید، اما در اشتباه هستید چون خلیج Ussuri منحصر به فرد و زیباست. در واقع قدرت طیبعت تهدید را در این ساحل به فرصت تبدیل نموده است.

ساحل ussuri روسیه

پس از گذشت چندین سال، امواج اقیانوس آرام شمالی تمام این بطری ها و ظروف شیشه ای را تبدیل به میلیون ها سنگ شیشه ای رنگارنگ کرده است و مکانی که کسی به سمت آن نمی رفت را مبدل به جاذبه ای توریستی کرده است.

درست است که این خلیج زمانی بسیار خطرناک شناخته شده بود اما اکنون به منطقه حفاظت شده ساحل شیشه ای معروف شده است که توریست ها و بومیان منطقه برای تماشای منظره زیبای آن به آنجا می روند. تا چندی پیش این خلیج به عنوان مکانی خطرناک شناخته می شد و دلیل آن هم مشخص بود چرا که کسی فکر نمی کرد چنین پدیده ای اتفاق بیفتد اما حالا مقامات روسیه، این ساحل را به یک منطقه ی حفاظت شده تبدیل کرده اند و نام «ساحل شیشه ای» را روی آن گذاشته اند، جایی که مورد علاقه ی هم توریست ها و هم اهالی منطقه است.

مطالعه کنید :

نخستین هتل نمکی ایران در مزرعه خورشید دماوند

گشت و گذار در فلورانس ایتالیا – قسمت دوم

برج تلویزیون سئول، جذاب ترین سازه خواهر خوانده تهران

طبیعت مهربان در مقابل انسان های نامهربان

وجود رنگهای رنگین کمان در زیر پا و پا برهنه راه رفتن در این خلیج زیبا ضمن ایجاد ارتباط بین شیشه های سخت و خشن با روح لطیف انسان به ما می آموزد که گاهی چقدر طبیعت رفتارهای ناآگاهانه و بی مسئولیتی انسانها را در قبال نسل های آینده لاپوشانی و مرمت می کند.به اجرای سمیرا و هلیا امتیاز بدهید ( ثبت کنید)


ساحل بسیار شبیه به یک موزائیک بزرگ درخشان است و خلیج سمت چپ و راست توسط سنگ هایی که شبیه گدازه های آتشفشانی هستند، به شکل های عجیب و غریب منجمد شده اند.

ساحل ussuri روسیه

ساحل خلیج شیشه ای ترکیبی از ماسه تیره، سنگریزه های رنگی و قطعات شیشه شکسته است. تکه های شیشه ای مخلوط با ماسه و سنگریزه ها ، پوشش خاصی را در  ساحل تشکیل می دهد و برجسته های چند رنگ در خورشید می درخشد. طول ساحل حدود 700 متر و عرض آن حدود 15 متر است.

از آنجا که این مکان در بین گردشگران بسیار محبوب شده است، از سال 2011 مقامات محلی به طور جدی در بهبود ساحل برای تفریح مشغول شده اند و ساحل به صورت دوره ای از زباله تمیز می شود.


صخره های زیبا با اشکال عجیب و غریب همراه با پوششی غیر معمول از ساحل، این مکان ها را در بین دوستداران عکسبرداری محبوب کرده است. شنا در این مکان نیز امکان پذیر است ، که معمولاً برای افراد محلی لذت بخش است. از معایب اصلی این ساحل زیبا می توان به شلوغی و سر و صدا در فصل های پر تردد سال اشاره کرد.

ساحل ussuri روسیه

اگر دوست دارید از ساحل شیشه های رنگی روسیه دیدن کنید، بهتر است که کمی عجله کنید. چرا که گفته می شود این ساحل تا مدت زیادی به همین شکل باقی نمی ماند.

در واقع دهه هاست که توریست ها از این ساحل زیبا در روسیه دیدن می کنند و هر کدام از آن ها تکه هایی از سنگ ها را به عنوان یادگاری یا سوغاتی با خودشان برده اند. اما فقط این دلیل باعث از بین رفتن ساحل شیشه های رنگی روسیه نشده است، بلکه طبیعت هم به کارش ادامه می دهد و به هر حال فرسایش این سنگ ها ادامه دارد. به هر حال پیشبینی شده است که تا دو دهه آینده، فرسایش طبیعی باعث از بین رفتن کامل این شیشه ها می شود. همان طوری که سایز این قطعات شیشه ای از بیست سال گذشته تا کنون به اندازه چشمگیری کوچک شده است.