با تشکر از

 Garnet Homes

اسپانسر برنامه آشپزی پلاک۵۲

مجری بازسازی و نوسازی منازل در ونکوور
7782227141 / 6048008891

برخی از شیرینی‌ها به حدی معروف بوده و جاافتاده‌اند که وقتی جایی نامی از آن برده می‌شود هیچ شبه ای برای شنونده باقی نمی‌گذارد و نیاز به توضیح و معرفی ندارند. شیرینی دانمارکی هم که یکی از این شیرینی‌ها است در گروه شیرینی‌های خشک دسته‌بندی می‌شود. این شیرینی مقبول بسیاری از افراد است، در بسیاری از مجالس و مهمانی‌ها سرو می‌شود، اما آن‌قدر جذابیت دارد که برای صبحانه یا عصرانه نیز انتخاب خیلی خوبی به‌حساب بیاید.

ولی قبل از آن شاید بدتان نیاید که کمی در مورد این شیرینی اطلاعات بیشتری کسب کنید. به‌طور مثال بفهمید که این شیرینی چطور تهیه می‌شود و اصولاً تاریخچه آن چیست و علت نامگذاری شیرینی دانمارکی چیست؟

پلاک ۵۲ را در اینستاگرام دنبال کنید

تاریخچه شیرینی دانمارکی

در تاریخچه شیرینی دانمارکی آمده‌است که منشأ پیدایش این شیرینی به اعتصاب کارگران نانوایی در دانمارک به سال ۱۸۵۰ میلادی برمی‌گردد. این اعتصاب باعث شد صاحبان نانوایی‌ها کارگرهایی را از خارج از کشور استخدام کنند که در میان آن‌ها چند نانوای اتریشی نیز حضور داشتند. این نانواهای اتریشی با خود، راه و روش جدید در پخت‌وپز شیرینی و نان را هم آوردند. با استفاده از دستورالعمل‌های این افراد، شیرینی اتریشی Plundergebäck خیلی زود در دانمارک محبوب شد. پس از پایان یافتن منازعات کارگران و صاحبان نانواها، نه‌تنها پخت شیرینی‌های اتریشی در دانمارک فراموش نشد بلکه دانمارکی‌ها دستور تهیه این شیرینی را به میل و ذائقه خود تغییر دادند. به‌طور مثال تغییراتی در میزان روغن و تخم‌مرغ آن ایجاد کردند. نتیجه این تغییرات پخت آن چیزی شد که ما در حال حاضر به‌عنوان شیرینی دانمارکی می‌شناسیم.

مواد لازم برای پخت شیرینی دانمارکی

  • خمیر لایه ای ۱ بسته
  • آرد ۱/۲پیمانه
  • شیر نیم لیتر
  • شکر ۱/۲پیمانه
  • وانیل ۱/۴قاشق چایخوری

طرز تهیه کرم

شیر را درون یک قابلمه بریزید و با شکر، پودر قند و وانیل را مخلوط کنید تا حل شود، سپس آرد را کم کم اضافه نمایید و آن قدر هم بزنید که آرد در شیر حل شود.

قابلمه را روی شعله گاز نسبتا زیاد بگذارید و برای اینکه گلوله نشود مدام هم بزنید وقتی که داشت سفت میشد از روی حرارت بردارید و به هم زدن ادامه دهید تا یکدست و سفت شود. حال کرم را از قابلمه داغ به ظرف دیگری منتقل کنید تا خنک شود و روی ظرف را با سلفون بپوشانید تا هوا نکشد.

 طرز تهیه نان مغز دار با کرمفیل

مواد لازم برای رومال

  • تخم مرغ کامل ۱عدد
  • شیر ۲قاشق غذا خوری
  • زعفران دم کرده مقداری

طرز تهیه شهد روی شیرینی

آب جوش و شکر را خوب هم بزنید تا غلیظ شود و بعد به آن کمی زعفران اضافه کنید و با برس روی شیرینی ها بکشید. در صورت تمایل به جای شکر از عسل هم می توان استفاده کرد. همچنین اگر عطر بهار نارنج را دوست دارید می توانید یک قاشق غذا خوری عرق بهار نارنج به شهد اضافه کنید.

نوش جان

روش تهیه شیرینی دانمارکی گام به گام در فیلم آموزشی توضیح داده شده است.


 

این ویدیو را می توانید در کانال آپارات پلاک ۵۲ تماشا کنید

پلاک ۵۲ را در اینستاگرام دنبال کنید