هری هریس، سفیر ایالات متحده آمریکا در کره‌ی جنوبی سرانجام سبیل‌های بحث برانگیزش را تراشید. البته او دلیل این کار را شیوع ویروس کرونا اعلام کرد و گفت که در تابستان داغ سئول، زدن ماسک روی سبیل‌هایش آسان نبوده است.

سبیل‌های آقای هریس تا کنون بارها انتقاد رسانه‌های کره‌ی جنوبی را در پی داشته است. آنها می‌گفتند که سبیل‌های او یادآور ایام تلخ استعمار کره توسط ژاپن طی سال‌های ۱۹۱۰ تا ۱۹۴۵ میلادی است؛ یعنی دورانی که حاکمان ژاپنیِ شبه جزیره کره، سبیل‌هایی از این شکل پشت لب داشتند.

هری هریس که یک دریا سالار بازنشسته نیروی دریایی آمریکاست، در ژوئیه سال ۲۰۱۸ میلادی سفیر آمریکا در کره جنوبی شد. علاوه بر سبیل‌های جنجالی‌اش، پیشینه‌ی قومی او به عنوان یک ژاپنی‌-آمریکایی نیز انتقادات زیادی را برانگیخته بود. حتی برخی سبیل‌های او را نشانه‌ی دیگری از رفتار فاقد احترام واشنگتن در قبال سئول توصیف کرده بودند. او سرانجام شنبه گذشته به همراه کیم شاون،مشاور ارشد خود به یکی از آرایشگاه‌ های محلی شهر سئول رفت و با تراشیدن سبیل‌ها، از یکی از دردسرهایش کاست.

گفته بود که سبیل‌هایش را حفظ خواهد کرد، مگر اینکه کسی او را متقاعد کند که این سبیل‌ها به هر شکلی ممکن است به روابط واشنگتن و سئول آسیب بزند!

او فیلمی نیز از تراشیدن سبیل‌هایش تهیه کرد که در صفحه‌ی توییتر سفارت آمریکا در سئول منتشر شد.هری هریس سال گذشته در جریان مصاحبه با یکی از رسانه‌های کره‌ای گفته بود که سبیل‌هایش را حفظ خواهد کرد، مگر اینکه کسی او را متقاعد کند که این سبیل‌ها به هر شکلی ممکن است به روابط واشنگتن و سئول آسیب بزند. روابط ژاپن و کره جنوبی در سال گذشته به پایین‌ترین سطح طی دهه‌های گذشته رسید که مهمترین دلایل آن اختلاف بر سر موضوعات تجاری و فعالیت‌های نظامی همچنین اختلاف بر سر وقایع نگاری جنگ دو کشور بود.