ریچارد برانسون، کارآفرین بریتانیایی، ویرجین رکوردز را در اوایل دهه 1970میلادی/ اواخر دهه 40 شمسی راه اندازی کرد و در نهایت کسب و کار خود را به گروه چندملیتی ویرجین تبدیل کرد.

برانسون دیسلکسیا ( خوانش پریشی) دارد و به همین دلیل در دوران مدرسه ضعیف عمل می‌کرد. رابرت دریسون که مدیر مدرسه‌ی برانسون بود در آخرین روز مدرسه به او گفت که یا به زندان می‌رود و یا میلیاردر می‌شود.

ریچارد برانسون در کودکی

به دلیل مشکلاتی که در تحصیل داشت، در سن 16 سالگی ترک تحصیل کرد – تصمیمی که در نهایت منجر به ایجاد ویرجین رکوردز شد. او پروژه‌های کارآفرینی را در صنعت موسیقی شروع کرد. این پروژه به بخش‌های دیگر، از جمله سرمایه‌گذاری گردشگری فضایی Virgin Galactic گسترش یافت و او را به یک میلیاردر تبدیل کرد. برانسون همچنین روحیه ماجراجویانه دارد. او دستاوردهای ورزشی زیادی دارد. به عنوان مثال او از اقیانوس‌ها با بالون هوای گرم عبور کرده است.

من در مورد باقی مردم نمی­ توانم تصمیمی بگیرم ولی مشکل خوانش پریشی من باعث شده که نوع ارتباطات خودم و ویرجین کاملا مشخص باشد… ویرجین از ابتدا زبانی ساده، شفاف و معمولی را برای ارتباط با مردم انتخاب کرد. اگر من به سرعت می­ توانستم معنی و مفهوم یک تبلیغ را درک کنم، پس آن برای ویرجین مناسب بود. هر چیزی که نتواند کوتاه و ساده منظورش را به ما برساند، به درد ویرجین نمی­خورد.

– Forbes, October 22,2012

ریچارد برانسون فرزند ایو برانسون (Eve Branson) و ادوارد جیمز برانسون (Edward James Branson) است. ایو برانسون رقاص باله و مهماندار هواپیما و جیمز برانسون وکیل دادگستری بود. ریچارد برانسون دو خواهر کوچک‌تر به نام‌های لیندی و ونسا برانسون دارد.

کارآفرینی از نوجوانی

ریچارد چارلز نیکلاس برانسون در 18 جولای 1950/ 27 تیر 1329 در ساری انگلستان به دنیا آمد. برانسون با دیسلکسیا دست و پنجه نرم می‌کرد و در موسسات آموزشی عملکرد خوبی نداشت. او در مدرسه پسرانه Scaitcliffe که تا سن 13 سالگی در آن تحصیل کرد شکست خورد. سپس به مدرسه استو، یک مدرسه شبانه روزی در استو، باکینگهام‌شایر، انگلستان منتقل شد.

برانسون که هنوز درگیر تحصیل بود، در سن 16 سالگی تحصیل را رها کرد و یک مجله فرهنگی جوانان به نام دانش‌آموز (Student) راه انداخت. این نشریه توسط دانش‌آموزان اداره می‌شد و در اولین نسخه خود که در سال 1966 میلادی/ 1345 شمسی منتشر شد، 8000 دلار فروخت.

مجله Student

در سال 1969 میلادی/ 1348 شمسی، برانسون با یک گروه در لندن زندگی می کرد، که موسیقی بریتانیایی و مواد مخدر در آن رایج بود. در این زمان بود که برانسون به این فکر افتاد که یک شرکت ضبط پستی به نام ویرجین راه اندازی کند تا به بودجه‌ی نشریه‌ی خود کمک کند. این شرکت عملکرد متوسطی داشت اما به اندازه‌ی کافی خوب بود که باعث شد برانسون با تاسیس یک مغازه‌ی ضبط در خیابان آکسفورد لندن، سرمایه گذاری تجاری خود را گسترش داد. با موفقیت فروشگاه جدید، برانسون که مدرسه را رها کرده بود توانست در سال 1972 میلادی/ 1351 شمسی یک استودیوی ضبط در آکسفورد شایر انگلستان بسازد.

اولین فروشگاه ویرجین رکوردز

ورود به دنیای موسیقی

اولین هنرمند در لیبل ویرجین رکوردز (Virgin Records) مایک اولدفیلد (Mike Oldfield) بود که تک آهنگ خود را با نام Tubular Bells در سال 1973 میلادی/ 1352 شمسی با کمک تیم برانسون ضبط کرد. این آهنگ یک موفقیت بزرگ داشت و به مدت 247 هفته در چارت‌های بریتانیا ماند.

پیکان روبروی یکی از فروشگاه های ویرجین رکوردز در لندن

با استفاده از موفقیت اولدفیلد، برانسون با گروه‌های موسیقی دیگری از جمله گروه‌های پانک راک قرارداد امضا کرد. هنرمندانی مانند کالچر کلاب، رولینگ استونز و جنسیس با ویرجین رکوردز قرارداد بستند و به تبدیل شدن ویرجین موزیک به یکی از شش شرکت برتر ضبط موسیقی در جهان کمک کردند.

برانسون و مایک اولدفیلد در استودیو ضبط

زنگ های لوله ای (Tubular Bells) با فروش ۲.۷ میلیون نسخه در انگلستان و مجموع ۱۵ میلیون نسخه در جهان، سکوی پرش ویرجین رکوردز بود.

گسترش نام ویرجین

برانسون این بار شرکت مسافرتی گروه وویجر را در سال 1980 میلادی/ 1359 شمسی تاسیس کرد و بعد از آن، شرکت هواپیمایی ویرجین آتلانتیک (Virgin Atlantic) در سال 1984 میلادی/ 1363 شمسی و مجموعه‌ای از ویرجین مگا‌استور‌ز را تاسیس کرد. با این حال، موفقیت برانسون همیشه قابل پیش بینی نبود و تا سال 1992 میلادی/ 1371 شمسی، ویرجین به طور ناگهانی در تلاش بود تا از نظر مالی سرپا بماند.

اگر کارها آنطور که فکر می­ کردید پیش نرفت، ناراحت و مایوس نشوید. در زمان مناسب از دریچه نجات فرار کنید. به این ترتیب می ­توانید تیم­ تان را نجات بدهید و آنها را دوباره دور هم جمع کنید، با هم بحث کنید که کجای کار اشکال داشته و دوباره پروژه ­ای جدید را شروع کنید… شما الان دیگر باتجربه­ تر و عاقل­تر از قبل هستید.

– Like a Virgin,page 47

برانسون این شرکت را در اواخر همان سال به Thorn EMI به مبلغ یک میلیارد دلار فروخت. او بخاطر از دست دادن این شرکت، سوگوار بود. بنا بر گزارش‌ها پس از امضای قرارداد گریه کرد، اما مصمم بود در تجارت موسیقی بماند.