نخست وزیر جاستین ترودو امروز جمعه دوازدهم ماه جون با اشاره به اینکه حضور نیروهای ارتش در مراکز نگهداری و مراقبت از سالمندان در کبک نتایح خوبی داشته و از پایان ماه آپریل شرایط در این مراکز به حالت طبیعی برگشته است گفت که حالا نیروی ارتش می توانند در سایر مراکز مستقر شوند .

پس از آن هم دولت فدرال در برنامه ریزی میان مدتی قرار است تا ۱۵ ام ماه سپتامبر با همیاری نیروهای صلیب سرخ و سایر نیروهای آموزش دیده و متخصص، برای بهبود شرایط به دولت کبک کمک کند. نخست وزیر گفت که ماموریت نیروهای ارتش برای حضور در مراکز نگهداری و مراقبت از سالمندان در کبک و اونتاریو تا ۲۶ ام ماه جاری تمدید می شود تا از بهبود شرایط اطمینان حاصل شود.

کانادا باید از تجارب سایرین درس بگیرد

نخست وزیر ادامه داد که در کشورها و ابالت های مختلف شاهد هستیم که مردم برای کنترل بیماری از خود گذشتگی نشان داند ولی در بسیاری از موارد پس از بازگشت شرایط به حالت عادی توسط دولت ها ، بیماری دوباره شیوع پیدا کرده و زحمات از بین رفته است. او گفت که کانادا باید از تجارب سایر کشورها در بازگشت به شرایط عادی درس بگیرد و این کار را با نهایت احتیاط و در نظر گرفتن اولویت برای حفظ سلامتی مردم انجام دهد.

نخست وزیر گفت که دولت ۱۴ میلیارد دلار به شهرداری ها پرداخت کرده تا در قالب توافقنامه بازگشایی ایمن در طول ۶ ماه آینده از آن ها حمایت کند.

منبعد دمان بدن مسافران قبل از سوار شدن به هواپیما اندازه گیری خواهد شد و از سفر افرادی که تب داشته باشند ممانعت به عمل خواهد آمد.

نژاد پرستی در کانادا جایی ندارد

نخست وزیر گفت که در روزها و هفته های گذشته شاهد انتشار فیلم هایی از برخورد خشونت بار و تبعیض آمیز در قبال سیاهان و بومیان کانادایی در سراسر کشور بوده ایم. او گفت که اصلاحات اساسی در همه سطوح ضروری است و باید دوربین نیز بر روی لباس نیروهای پلیس نصب شود.

نخست وزیر به فیلم خشونت بار دستگیری رئیس آدام (Cheif Allan Adam ) اشاره کرد و گفت او هم مانند بسیاری از مردم این سئوال را دارد که چرا چنین اتفاقی به وقوع پیوسته است و تاکید دارد که تحقیقات به صورت جامع و شفاف برای روشن شدن حقیقت انجام شود.

Cheif Allan Adam

کنترل دمای بدن مسافران به کانادا

نخست وزیر در ادامه اعلام کرد که به منظور کنترل شیوع بیماری، منبعد دمان بدن مسافران قبل از سوار شدن به هواپیما اندازه گیری خواهد شد و از سفر افرادی که تب داشته باشند ممانعت به عمل خواهد آمد. او گفت که در مرحله اول این اقدام برای مسافرین ورودی به کشور و پس از آن برای سفرهای خروجی و داخلی نیز انجام می شود. او همچنین گفت که به دلیل عدم امکان حفظ فاصله فیزیکی در سفرهای هوایی، استفاده از ماسک در طول پرواز اجباری است.

نخست وزیر همچنین فرا رسیدن روز استقلال کشور فیلیپین را تبریک گفت و از خدمات آن ها به کانادا تشکر کرد و به سئوالات خبرنگاران پاسخ گفت.