مینیمالیسم یا سبک زندگی مینیمالیستی در سال‌های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است. وقتی با سبک زندگی مینیمالیستی زندگی می‌کنید خودتان را فقط به داشتن چیزهایی محدود می‌کنید که هدفی دارند. در واقع مینیمالیسم به معنای ساده زندگی کردن و داشتن وسایلی است که در زندگی روزمره واقعا به آن نیاز دارید. در ادامه با ما همراه باشید تا با چند نکته درباره‌ی زندگی مینیمالیستی، هم زندگی بدون استرسی داشته باشید و هم پول پس انداز کنید.

سبک زندگی مینیمالیستی چیست؟

زندگی مینیمالیستی یعنی زندگی کردن با ساده‌ترین و ضروری‌ترین وسایل. به‌عنوان مثال بعضی از مینیمالیست‌ها فقط وسایلی را در خانه‌ی خود قرار می‌دهند که واقعا به آن نیاز دارند و زندگی بدون این وسایل برایشان ممکن نیست. آن‌ها با این روش پول زیادی پس‌انداز می‌کنند و هزینه‌ی زندگی آن‌ها بسیار کم می‌شود. علاوه‌براین، وقت کمی برای تمیز کردن گوشه و کنار منزل صرف می‌کنند.

تجربه کردن مینیمالیسم و اجرای آن در زندگی، یک فرایند ادامه‌دار است. به مرور زمان شما راه‌های بهتری برای زندگی کردن با وسایل کم پیدا می‌کنید و مینیمالیسم به شیوه‌ی خودتان را دنبال می‌کنید.

برای مطالعه بیشتر : چگونه با اضطراب و نگرانی ناشی از اخبار بد مبارزه کنیم؟

مینیمالیسم را از کجا شروع کنیم؟

بیشتر ما در زندگی وسایل زیادی داریم و دور و اطراف ما پر از چیزهایی است که ممکن است سال‌ها استفاده نکرده باشیم. در این شرایط شاید فکر کنید که شروع مینیمالیسم کار سختی باشد. اما افراد زیادی در سراسر دنیا از یک جایی در زندگی تصمیم گرفتند سبک زندگی مینیمالیستی را دنبال کنند و تجربیات خود را در قالب وبلاگ‌ها و کانال‌های یوتیوب با بقیه به اشتراک می‌گذارند. هر کسی که بخواهد، از هر جایی می‌تواند مینیمالیسم را شروع کند.

 

برای شروع ابتدا وسایلی را که در زندگی برای شما ضروری هستند مشخص کنید. در فهرست بعدی نام وسایلی را بنویسید که استفاده‌ای از آن‌ها نمی‌کنید و سال‌هاست سراغشان نرفته‌اید. وقتی تصمیم می‌گیرید سبک زندگی مینیمالیستی را دنبال کنید در واقع ذهنیت خود را تغییر می‌دهید تا زندگی متمرکزتری داشته باشید. ابتدا ممکن است با برنامه‌ریزی کردن برای منابع مالی خودتان شروع کنید و بعد سراغ مرتب کردن خانه بروید.

مرتب کردن خانه و دور ریختن وسایل اضافه اولین قدمی است که برای شروع زندگی به سبک مینیمالیستی می‌توانید بردارید. اما ممکن است عادت کردن به روش جدید برایتان سخت باشد. برای همین لازم است چند نکته را جایی یادداشت کنید و هر روز به خودتان یادآوری کنید. با روش‌های مختلف باید سعی کنید عادت‌های جدید پیدا کنید و این عادت‌ها را حفظ کنید.

بسیاری از ما وسایل زیادی دوروبرمان داریم و حتی ممکن است پول زیادی را صرف خرید وسایل غیرضروری کنیم. قدم مهم دیگری که می‌توانید برای این راه بردارید این است که برنامه‌ریزی مالی دقیقی داشته باشید و طبق برنامه پیش بروید. داشتن برنامه و پایبند بودن به آن، هزینه‌های اضافه برای خرید وسایل بیهوده را حذف می‌کند. شاید باور نکنید ولی این کار به مرور زمان باعث کاهش استرس و اضطراب می‌شود.

 

برای برنامه‌ریزی مالی و تعیین بودجه برای بخش‌های مختلف زندگی، می‌توانید از اپلیکیشن‌های مخصوص استفاده کنید که دسترسی سریع و راحتی به برنامه‌ریزی مالی شما می‌دهند. در غیر این صورت می‌توانید روی کاغذ هم برنامه‌ی خود را تنظیم کنید.

اگر قصد دارید این سبک زندگی را شروع کنید، نکاتی که در ادامه می‌گوییم، می‌توانند کمک‌کننده باشند.

برای مطالعه بیشتر : چگونه ذهن خود را آرام کنیم؟

۵ نکته‌ برای شروع مینیمالیسم

وقتی در ابتدای مسیر هستید و به‌ تازگی قصد دارید این سبک زندگی را امتحان کنید، مهم است که از کم شروع کنید. برای شروع روش‌های زیادی وجود دارد ولی یکی از ساده‌ترین نمونه‌ها، تغییر دادن عادات خرید است. برای نمونه نکات زیر را دنبال کنید تا شروع موفقی داشته باشید.

۱. باکیفیت بخرید ولی کم و به‌اندازه

شاید فکر کنید که با داشتن سبک زندگی مینیمالیستی، از لذت خرید کردن محروم می‌شوید اما این طور نیست. در سبک زندگی مینیمالیستی هم، خرید می‌کنید و به‌اندازه‌ی قبل از خرید کردن لذت خواهید برد. اما تنها نکته‌ای که باید رعایت کنید این است که خرید هدفمند داشته باشید. در واقع هر چیزی که می‌خرید باید هدف و کاربرد مهمی داشته باشد. علاوه‌براین، هنگام خرید باید کیفیت را بیشتر از کمیت مد نظر قرار دهید.

مثلا فرض کنید که به یک جفت کفش پیاده‌روی نیاز دارید. ممکن است در بازارها بچرخید و دو کفش ارزان بپسندید و تصمیم بگیرید هر دو را بخرید. در سبک زندگی مینیمالیستی در چنین شرایطی باید بهترین و باکیفیت‌ترین کفش را خریداری کنید ولی فقط یک جفت کفش بخرید. مطمئن باشید که هر چقدر بیشتر برای کیفیت یک محصول هزینه کنید، مدت بیشتری می‌توانید از آن استفاده کنید.

این کار مزیت‌های زیادی دارد از جمله اینکه کمد وسایل شما را خلوت‌ نگه می‌دارد. علاوه‌ بر‌ این محصولات باکیفیت‌تر که مدت بیشتری دوام می‌آورند، برای حفظ محیط زیست بهتر‌اند.

شاید در نگاه اول قیمت بالاتر محصولات باکیفیت، شما را منصرف کند اما در طولانی‌مدت، با خرید وسایل باکیفیت در هزینه‌های خودتان به میزان قابل‌توجهی صرفه‌جویی می‌کنید. در واقع به‌جای اینکه چندین بار وسایل ارزان بخرید، یک بار برای وسیله‌ای باکیفیت هزینه می‌کنید. ضمنا مقدار وسایل اضافه و دورریختنی شما هم کاهش پیدا می‌کند.

برای مطالعه بیشتر: برای کمک به نیازهای عاطفی و روانی بدن چه باید کرد؟ 

۲. فیلم‌ها و کتاب‌ها را دیجیتالی کنید

اگر از علاقه‌مندان به کتاب و فیلم باشید حتما بخش زیادی از کمد وسایل و کتابخانه‌ی شما به نگهداری فیلم‌هایی که دیده‌اید و کتاب‌هایی که خوانده‌اید اختصاص یافته است. امروزه به لطف پیشرفت‌های فناوری می‌توانید نسخه‌ی دیجیتال هر چیزی را داشته باشید. با دیجیتال کردن کتاب‌ها و فیلم‌هایی که دارید، مقدار زیادی فضای اضافه در خانه خواهد داشت. کتاب‌های فیزیکی را کنار بگذارید و از نسخه‌های دیجیتال استفاده کنید. یکی از مزایای استفاده از نسخه‌های دیجیتال این است که همیشه و به‌سرعت در دسترس شما هستند.معرفی کتاب : دست دادن

این کار هزینه‌های شما را هم کمتر می‌کند چون معمولا خرید نسخه‌های فیزیکی کتاب و فیلم، هزینه‌ی بالاتری دارد. ضمنا با خرید کتاب دیجیتال به جای کتاب فیزیکی، کمک بزرگی به حفظ محیط زیست می‌کنید.

برای مطالعه بیشتر: ۵ کتاب که ایلان ماسک توصیه می کند برای موفقیت بخوانیم

اگر از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید کتاب‌ها را در دست بگیرید و ورق زدن آن‌ها را حس کنید و معمولا میانه‌ی خوبی با نسخه‌های دیجیتال ندارید، بهترین جایگزین برای خرید کتاب، عضویت در کتابخانه‌های محلی و استفاده از منابع ارزشمند کتابخانه است. در کتابخانه می‌توانید کتاب و مجله بخوانید و هزینه‌ی اضافه بابت خرید آن‌ها پرداخت نکنید.

۳. وسایل اضافه را کنار بگذارید

یکی از مهم‌ترین بخش‌های مینیمالیسم، کنار گذاشتن وسایلی است که به آن‌ها نیازی ندارید. برای شروع این کار و مرتب کردن به‌هم‌ریختگی‌های محیط، ابتدا وسایلی را که برایتان لازم و ضروری هستند مشخص کنید. در فهرست دیگری وسایل اضافه را که استفاده نمی‌کنید بنویسید. با نگاه به این فهرست می‌توانید تصمیم بگیرید که چطور به مرور زمان از وسایل اضافه دست بکشید و به کلی از شر آن‌ها خلاص شوید. وسایلی را که ارزشی به زندگی شما اضافه نمی‌کنند و استفاده‌ای ندارند کنار بگذارید و به روش‌های مختلف آن‌ها را حذف کنید.

اگر هنوز قابل استفاده هستند به کسانی که آن را نیاز دارند بدهید و اگر قابل استفاده نیستند، آن‌ها را دور بریزید.

۴. وسایل چندبارمصرف بخرید

وقتی شروع به مرتب کردن وسایل خانه می‌کنید بررسی کنید که کدام وسایل اضافه، قابلیت استفاده‌ی مجدد دارند. علاوه‌ بر‌ این، باید از ابتدا موقع خرید کردن، چیزهایی بخرید که چندبارمصرف باشند. مثلا به جای خرید آب‌معدنی کوچک، یک بطری یا قمقمه‌ی شیشه‌ای یا استیل باکیفیت تهیه کنید و هر بار که می‌خواهید بیرون بروید، قمقمه را آب کنید و از بیرون آب نخرید. شاید ابتدا مجبور باشید یک قمقمه‌ی گران بخرید ولی هزینه‌های شما برای خرید آب کاهش پیدا می‌کند و از آن مهم‌تر، پلاستیک کمتری وارد محیط زیست می‌شود.