طنزپرداز : همایون حسینیان

در مورد کریسمس و فلسفه به وجود اومدنش داستانهای زیادی وجود داره. از جایی که ما ایروونیا اعتقاد داریم ریشه اکثر وقایع تاریخی از ایرانه اجازه بدین من داستان خودمو از کریسمس براتون تعریف کنم.

در گذشته‌های دور (حدود ۷۰۰۰ سال پیش) که هنوز کل دنیا تو بدویت و عقب موندگی علمی و فرهنگی بود در سرزمین ما یه پیرمردی زندگی می کرد که سالی یک بار اونم شب چله از رو پشت بوما میومد تو شهرو می رفت خونه یکی از فامیلاش فال حافظ می گرفت و انار و آجیل می خورد و ده روز اونجا چتر می شد و بعد می رفت.

وقت رفتن هم هرچی تو دستش بودو از تو لوله‌های دودکش می‌انداخت توخونه ها به این خیال که دودکش خونه ها بگیره و اذیتشون کنه. مردمی که می دیدن یه چیزی از تو دودکش افتاده پایین فکر می کردن جایزه‌س و کلی خوشحال می شدند.

خلاصه این داستان تا سالها ادامه داشت و از جایی که کسی اسم این پیرمرد ریش سفیدو نمی دونست و می دیدند دو ماه و نیم بعدش شکوفه ها درمیان و طبیعت جون می‌گیره گفتند یه اسمی براش بذارن که مرتبط باشه و دیدن بهترین اسم براش “بابا سال‌نو” هست از جایی که در بخشی از مناطق به “سال” می گفتند “ئیل” اسم این پیرمرد کم کم شد “بابا نوئیل” و رفته رفته این اسم با گسترش اون در غرب شد “بابانوئل”!

امروزه با پیشرفت تکنولوژی بابانوئل هم تجهیزات پیشرفته‌تری رو به کار گرفت مثلا دیگه پیاده از رو پشت بوما نمی ره و یه “پهپاد” (درون) تهیه کرد به شکل گوزن و با اون مثل “ebay” محصولات و کادوهارو به صاحباش می رسونه.

برخی از مورخین هم ریشه داستان قرار دادن هدیه در جوراب رو از کانادا می دونن و اعتقاد دارن که در قرنها پیش شخصی به نام ویلیام تورودو! که گفته می شود از اجداد جاستین تورودو بوده خیلی به جوراب علاقه داشته و در سال نو لباس بابانوئیل! رو می پوشیده و هرکی جوراب رنگی رنگی و طرح دار می پوشیده بهشون کادو می داد بعدها این رسم به مرور کمرنگ شد چون بابا نوئل ها دیدن خیلی از جورابها بو می ده و ترجیح دادن از همون متد دودکش استفاده کنن!

لباس قرمز بابانوئل ها هم برای اینه که هنگام تردد تو آسمون تو هوای برفی و ابری همدیگه رو بتونن ببینن تا با هم تصادف نکنن.

اما دوستان زیادی پرسیده بودند که جریان درخت کاج چیه و چرا از این درخت برای تزیین استفاده می‌شه؛ جوابش خیلی ساده‌س چون می شه در چند طبقه ازش وسایل آویزون کرد وگرنه اگه درخت دیگه‌ای این ویژگیو داشت شک نکنین از اون استفاده می‌کردند!.