اونتاریو (۱) سرزمین چشم‌اندازهای رویایی، رودها، سواحل زیبا، آبشارها، آب‌خوست‌ها (۲)، بیشه‌های مه‌آلود، چشمه‌های معدنی، تالاب‌ها، سیب‌ستان‌ها، تاکستان‌ها، باغ‌ستان‌ها، گلستان‌ها، کشت‌زارهای سرسبز و جنگل‌های انبوه است. جایی‌که سبزی جنگل به‌آبی صدها دریاچه‌ درآمیخته و زیست‌گاه هزاران گونه جانور و پناه‌گاه میلیون‌ها پرنده مهاجر است.

شاید معمول‌ترین تفریح در این سرزمین زیبا که در هر فصلی قابل اجراست، پیاده‌روی در جنگل باشد(۳) که طیف بسیار گسترده‌ای از علاقمندان را در بر می‌گیرد. مهم‌ترین موضوع در هنگام جنگل‌پیمایی، پیدا کردن مسیر و جهت‌یابی از روی نشانه‌هایی است که توسط گروه‌های مسئول بر روی درختان و یا در مسیر گذاشته می‌شود. به آنها بسیار دقت کنید تا سردرگم نشوید.

همواره به یاد داشته باشید که ره‌نوردان دوست دارند از آوای طبیعت پیرامون خود، مانند نغمه پرندگان، بانگ جانوران، صدای وزش باد، سکوت برف و همانند آنها لذت ببرند.

نکته دیگر رعایت اخلاق طبیعت‌گردی است که آسایش شما و هم‌نوردان‌تان را به همراه می‌آورد. همواره به یاد داشته باشید که ره‌نوردان دوست دارند از آوای طبیعت پیرامون خود، مانند نغمه پرندگان، بانگ جانوران، صدای وزش باد، سکوت برف و همانند آنها لذت ببرند و بلند حرف زدن، فریاد کشیدن، آواز خواندن، و استفاده از تلفن همراه، مانع لذت دیگران و موجب آزار جانوران می‌شود. فراموش نکنید کسانی که به طبیعت آمده‌اند برای دست‌یابی به آرامش آن آمده‌اند.

یکی از زیباترین و محبوب‌ترین مسیرها در نزدیکی تورنتو (۴) که نه تنها در روزهای پایانی هفته بلکه در تمامی روزهای سال و در هر شرایط آب‌ و هوایی ره‌نوردان را به دامان پرمهر طبیعت ره‌نمون می‌سازد، در پیرامون دریاچه‌های سنکا (۵) و مری (۶) و در نزدیکی شهرک کینگ‌سیتی (۷) قرار دارد.

 

دریاچه سنکا
نیلوفرهای دریاچه سنکا

 

این دو دریاچه همانند بسیاری از دریاچه‌های اونتاریو از نوع آب‌چال‌های (۸) بازمانده از یخ‌چال‌های (۹) عصر یخ‌بندان (۱۰) بزرگ‌ند (۱۱) که پس از گرمایش کره زمین در اثر افزایش گازهای گل‌خانه‌ای و ذوب کوه‌های سترگ پیریخ به وجود آمده‌اند. عصر یخ‌بندان بزرگ در برابر عصر یخ‌بندان کوچک (۱۲) است که در انتهای این نوشتار درباره آن توضیح کوتاهی داده خواهد شد.

دریاچه مری

سرت سبز و دل‌ت خوش باد جاوید [i]

دروازه اصلی ورود به این مسیر در خیابان کیل (۱۳) قرار دارد و با یک ستون سبز رنگ با نشانه اوآرتی‌ای (۱۴) مشخص شده است. این باریک‌راه (۱۵) شامل دو حلقه کاملاً جدا از یکدیگر است که همانند نشانه بی‌نهایت (۱۶) در ریاضی قرار گرفته‌اند. مسیر شرقی که عموماً به عنوان حلقه نخست طی می‌شود دریاچه سنکا را دور می‌زند و می‌توان از آن به سوی خیابان دافرین (۱۷) هم رفت.


گپ و گفت با هدیه صفیاری – کارآفرین در ونکوور


شاید زیباترین چشم‌انداز این مسیر زیبا، چشم‌انداز شمالی دریاچه از بالای تپه‌ای باشد که خانه قدیمی خانواده ایتون (۱۸) بر فراز آن قرار دارد که سراسرنمایی بی‌مانند از پهنه دریاچه را در بر می‌گیرد. مسیر غربی به سمت دریاچه مری رفته و سپس با تغییر جهت به سمت غرب از شمال‌ غربی به سمت خیابان جین (۱۹) می‌رود.

Eaton Hall (King City)

بیشتر ره‌نوردان از یک مسیر فرعی به سمت شمال سود جسته و به یک قهوه‌خانه سنتی روستایی می‌روند که در یک باغ زیبای سیب قرار دارد. راهیان این مسیر می‌توانند بسته به فصل، بارندگی و سرعت راه‌پیمایی زمان‌بندی کنند. اما معمولاً برای طی این دو حلقه و البته استراحت در قهوه‌خانه می‌توانید برای چهار ساعت برنامه‌ریزی نمایید.

 

مسیر پیاده روی دریاچه مری

تازه‌برگ‌های بهاری به همراه چشم‌انداز گل‌های وحشی، خنکای تابستانی در زیر سایه‌ساران درختان و شنیدن وزش نسیم بر روی دریاچه (۲۰)، رنگ‌های گوناگون پاییزی به همراه ترنم باران و میوه‌های خوش‌آب و سرانجام برف سپید و یک‌دست زمستانی در زیر پرنیان وهم‌انگیز آن هر کدام بیش از دیگری روح‌نواز، دل‌انگیز و چشم‌گیر است.

مرحم ِ زخم ِ روح و روان و دل و دست و چشم‌های هراسان آنانی که هنوز دل از مهر مام طبیعت نگسسته‌اند (منظور از فصل‌های سال، نه فصل تقویمی که فصل طبیعی است).

 

مسیر پیاده روی دریاچه سنکا
نشانه روی درختان که با توجه به آنها مسیر خود را در جنگل پیدا می‌کنید در جدول زیر نوشته شده است.

در این مسیر دو رنگ نشانه همانند برای مسیر اصلی (رنگ سفید) و مسیر فرعی (رنگ آبی) به کار رفته است.

  • یک مستطیل تنها به معنای مسیر مستقیم است و باید تا نشانه بعدی مسیر را ادامه دهید.
  • دو مستطیل، یکی بالاتر از دیگری، جهت تغییر مسیر را نشان می‌دهد. اگر مستطیل بالاتر در سمت راست باشد، یعنی تغییر جهت به سمت راست و اگر مستطیل بالا در سمت چپ باشد، به معنی تغییر جهت به سمت چپ است.
  • اگر یکی از دو مستطیل کاملاً بالای دیگری و با چرخشی نود درجه قرار گرفته و حالتی مانند حرف T پیدا کرده باشد، نشانه پایان(۲۱) مسیر است.

 

روش‌های ساده جهت‌یابی در طبیعت را بیاموزید.