رامین کریملو  خواننده و بازیگر ایرانی – کانادایی در ۱۹ سپتامبر ۱۹۷۸ (۲۸ شهریور ۱۳۵۷) در تهران متولد شد. خانواده او پس از ترک ایران و سه سال اقامت در ایتالیا ، به کانادا نقل مکان کردند و در اونتاریو،‌ شهر ایرانی نشین ریچموند هیل زندگی تازه خود را شروع کردند.

رامین کریملو

شبح اپرا،‌ رویای رامین

رامین ابتدا علاقه خاصی به تئاتر نداشت، اما در ۱۲ سالگی برخلاف تمایلش از طرف مدرسه به نمایش شبح اپرا  (The Phantom of the Opera) رفت و همان‌جا عاشق تئاتر و عاشق این نمایش به‌طور مشخص شد. او می‌گوید لحظه‌ای که دیده کالم ویلکینسون، بازیگر معروف شبح در آن سال‌ها، تعظیم معروفش را انجام داد، ناگهان با خودم گفتم:

«من هم دوست دارم همین کار را بکنم».

 او تا پایان سال ۱۹۹۴ میلادی ۱۰ بار به دیدن نمایش  شبح اپرا  رفت.

رامین  در ۱۷ سالگی با دروغ گفتن درباره سنش، خود را به گروه موسیقی «روی کشتی» رساند و دو سال روی دریاهای جهان در این گروه برنامه اجرا کرد، و در همان حال نیز هر شب در کابینش، آثار استانیسلاوسکی و استراسبورگ را می‌خواند تا بتواند بالاخره به رویاهای تئاتری خود برسد. او در لندن، آنقدر از این نمایش به آن نمایش رفت تا بالاخره دو هفته قبل از تولد ۲۵ سالگیش، نقش فرعی (رائول) را در نمایش  شبح اپرا  به او دادند. این بازی او را در لندن نگاه داشت و طولی نکشید که بالاخره در عین جوانی موفق شد یکی از خواستنی‌ترین نقش‌های عالم نمایش را تصاحب کند و برای سال‌ها نقش آن شبحی را که از ۱۲ سالگی عاشقش شده بود، بازی کند.

رامین کریملو در شبح اپرا


شبح اپرا رمانی است نوشته نویسنده فرانسوی گاستون لورو (Gaston Leroux). این داستان در آغاز از ۲۳ سپتامبر ۱۹۰۹ تا ۸ ژانویه ۱۹۱۰ به صورت زنجیره‌ای در روزنامه گلوآ (Le Gaulois) به چاپ رسید و پس از آن به صورت کتاب منتشر شد. داستان این رمان مربوط به فردی است با نبوغ اما با صورتی آسیب‌دیده که اریک نام دارد و به خاطر عشقی که به یکی از آوازه‌خوان‌های زن اپرا دارد دست به ارعاب اپرای گارنیه پاریس می‌زند تا موجبات پیشرفت آوازه‌خوان محبوبش را در کار اپرا فراهم آورد.

تماشا کنید :

سکانس های برتر| اجاره نشین ها (۱۳۶۵)

معرفی فیلم و سریال| هامون (۱۳۶۸)

عشق هرگز نمی‌میرد

سپس آندرو لوید وبر، آهنگساز و کارگردان شبح اپرا، رامین را به عنوان بازیگر اصلی  عشق هرگز نمی‌میرد ، که دنباله «شبح اپرا» است، انتخاب کرد. آخرین اجرای رامین در «شبح اپرا» در ۷ نوامبر ۲۰۰۹ بود. رامین در شصتمین مراسم انتخاب دختر شایسته جهان که در لندن برگزار شد، بر روی صحنه اجرایی را برگزار کرد و مورد تشویق قرار گرفت.

اجرای رامین کریملو

در مراسم انتخاب دختر شایسته جهان


او تاکنون برای اجرای اپرایی خود در دو نمایش موزیکالی که به آن‌ها اشاره شد برنده جوایزی نیز شده‌است. رامین هم‌چنین علاوه بر بازیگری تئاترهای موزیکال، فعالیت حرفه‌ای موسیقایی خود را با گروه موزیکال Les Misérables (بینوایان) آغاز کرده‌است و نقش ژان والژان را اجرا می‌کند.

کریملو در سال ۲۰۱۹ به بازیگران اصلی درام پزشکی هولبی سیتی (Holby City) از تولیدات BBC پیوست و نقش کیان مدنی بازی را در این سریال تلویزیونی بازی می کند.

رامین کریملو در Holby City

در سپتامبر همان سال،  Sony Masterworks دومین آلبوم انفرادی او را با نام From Now به بعد منتشر کرد. با آهنگ‌های محبوب The Greatest Showman، همیلتون، و Dear Evan Hansen،  به رتبه ۱۱ جدول بیلبورد Heatseekers رسید.

رامین کریملو و دختر خنده دار

  او در حال حاضر در نقش نیک آرنشتاین در نمایش دختر خنده دار (Funny Girl) ، در کنار جین لینچ، جرد گرایمز و بین فلدشتاین در تئاتر آگوست ویلسون به برادوی برگشته است.

رامین کریملو در نمایش دختر خنده دار