در ادمونتون مرکز ایالت آلبرتای کانادا، دانشگاه بسیار معتبری به همین نام واقع است. این دانشگاه که به نام یوآلبرتا هم شناخته می شود، در سال ۱۹۰۸ تاسیس شده است. در حال حاضر در پنج پردیس این دانشگاه بیش از ۳۹ هزار دانشجو در تمام مقاطع در این دانشگاه مشغول به تحصیل اند و از زمان تاسیس تاکنون بیش از ۲۵۰ هزار نفر از دانشگاه آلبرتا فارغ التحصیل شده اند.

 

Video edited on Kapwing

رتبه بندی دانشگاه در داخل و خارج از کانادا چگونه است؟

تعداد استادان و کارمندان دانشگاه ۱۵،۰۰۰ نفر بوده و بودجه سالانه این دانشگاه یک میلیارد و هفتصد میلیون دلار است.

بر اساس رتبه بندی QS در سال ۲۰۲۱ پنجمین دانشگاه کانادا و یکصد و نوزده امین دانشگاه معتبر در سطح جهانی است. بر اساس رتبه بندی CWUR هشتاد و یکمین دانشگاه جهانی و بر اساس رتبه بندی دانشگاه شانگهای جایگاه صد و یکمین را میان دانشگاه های جهان داراست.

برای مطالعه بیشتر:

آشنایی با دانشگاه مونترال

آشنایی با دانشگاه بریتیش کلمبیا 

آشنایی با دانشگاه تورنتو

برترین رشته های دانشگاه آلبرتا کدام هستند؟

در میان رشته های گوناگون این دانشگاه، زیر مجموعه پزشکی مانند گوارش و کبد، بخش جراحی، غده شناسی، داروسازی، علوم کشاورزی و جنگلداری، علوم مربوط به تکنولوژی و بیولوژی و بیوشیمی و میکروبیولوژی از برتری نسبی بالاتری از مجموع رتبه جهانی آلبرتا برخوردار بوده و موقعیت و اعتبار جهانی بالاتری دارند.ریموند لومیو کسی که اولین بار قند ساکاروز را سنتز کرد، فخرالدین جمالی داروساز ایرانی و رییس انجمن علوم دارویی کانادا، مایکل هوتون برنده جایزه نوبل پزشکی و کاشف ویروس هپاتیت سی، از اعضای برجسته هیئت علمی این دانشگاه به حساب می آیند.

فخرالدین جمالی

دانشگاه های کانادا از نقطه نظر کتابخانه ها بسیار غنی اند. در این میان دانشگاه آلبرتا پس از دانشگاه تورنتو دومین رتبه را در کانادا از نظر تعداد کتاب داراست. و از نظر نسبت تعداد مجلات به دانشجویان در کانادا رتبه اول و در کل آمریکای شمالی رتبه یازدهم را داراست.